Paieška Kaip gyveni, medi?..

Kaip gyveni, medi?..

Vida GURECKIENĖ, biologijos mokytoja metodininkė

Irena REIVYTIENĖ, matematikos vyr. mokytoja

Mažeikių r. Renavo pagrindinė mokykla

 

Vykdydami Gamtosauginių mokyklų programą, Mažeikių r. Renavo pagrindinės mokyklos 7 klasės mokiniams Renavo parke organizavome integruotą biologijos–matematikos pamoką „Ką byloja ir kaip jaučiasi medis?“. Šiai pamokai mokiniai kruopščiai ruošėsi, o užsiėmimui vadovavo matematikos vyr. mokytoja Irena Reivytienė ir biologijos mokytoja metodininkė Vida Gureckienė. Mokiniai galvojo, kuo pavaišins parko „gyventojus“, ką sužinos apie medį iš jo kelmo, kaip suskaičiuos medžio amžių pagal metines priaugimo rieves, kaip kompasu nustatys pasaulio šalis, kaip kuo tiksliau žingsniais išmatuos atstumą tarp objektų, kaip apskaičiuos kelmo pjūvio plotą bei ras medžio skersmenį?..

... Į Renavo parką pavežėjo mokyklinis autobusiukas. Pamoka prasidėjo prie parko reklaminio stendo. Mokytojos supažindino su pamokos tikslais, uždaviniais, užduotimis.

Pamoka prasidėjo kreipimosi į medžius tekstu („Ką kalbėjo medžiai”):

Bėgti į dangų seniai galvojom,

Neleidžia Žemė - laiko už kojų.

Išskrist su paukščiais - šventa svajonė:

Miškus vis kerta, naikina žmonės.

Pažaist norėtųs mums su vaikais ,

Nors skriaudžia mus jie visais laikais.

Pasikalbėt su jais iš širdies, -

Tik ar supras mus, ar girdės?

Mes kenčiam šaltį, darganą, gėlą...

Išgirsk, vaikeli, ir medžio sielą.

 

Žodžius apie pasaulio medį skyrėme Lietuvos storajai eglei, augančiai parke:

Bičiuli, pažvelk: tai - pasaulio medis. / Jame telpa visa, kas gyva: čia žaliuoja, žydi augalai - žolės ir medžiai, / Knibždėte knibžda visokie gyviai - vabalai, vabalėliai, driežai, varlės, gyvatės. / Ir viso pasaulio žmonės jame gali sutilpti. / Juk tai – STEBUKLINGAS MEDIS.

(Eilėraščių autoriai nežinomi, - aut. pastaba.)

 

Gražiausius žodžius paskyrę „parko gyventojams“, tuos sakinius įtaisėme stende, kad ir lankytojai perskaitytų medžių prašymus.

Neįmanoma buvo nesidžiaugti paukštelių balsais, pranašaujančiais artėjantį pavasarį. Po medžiais palikome atneštą maistą paukšteliams ir žvėreliams. Nesutrukdė atlikti užduočių pažliugęs sniegas.

... Buvo smagu parke, bet laikas skubino grįžti į mokyklą. Pakeliui surinkome šiukšles ir atsisveikinimui su žiema spėjome keletą kartų nušliuožti nuo kalniuko prie Renavo dvaro.

... Paklausus mūsų mokyklos mokinių, kuris metų laikas gražiausias, sunku jiems rasti vienareikšmišką atsakymą. Vaikai gyvena nuostabios gamtos apsupty, todėl myli jie savo namus, pušynėlius ir žalius miškus. Čia jiems ošia šimtamečiai ąžuolai ir ramiai vingiuoja Varduva.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"