Paieška Mokslininkai pateikė „mirčių prognozes“

Mokslininkai pateikė „mirčių prognozes“

 

Amerikiečių mokslininkai neseniai paskelbė informaciją, susijusią su savo šalies gyventojų mirtimis. „Mirčių žemėlapis“ (taip oficialiai vadinamos pateiktos žinios) yra sudarytas, vadovaujantis daugiamečių stebėjimų duomenimis. Šis neįprastas dokumentas liudija, jog daugiausia mirčių atnešantis gamtinis reiškinys yra kaitra. Būtent ji nusineša žymiai daugiau amerikiečių gyvybių negu žemės drebėjimai, miškų gaisrai, uraganai, šalčiai bei sniego audros.

Tyrinėtojai sudarė „mirčių žemėlapį“ ne iš tuščio smalsumo – jie tikisi, jog paskelbti duomenys padės geriau organizuoti gelbėjimo tarnybų darbą. Pasak statistikos, būtent kaitra sukelia 19,6 proc. mirčių, kurių priežastimi yra gamtiniai kataklizmai. 18,8 proc. tenka vasaros audroms, 18,1 proc. – šalčiams, ir tik mažiau kaip 5 procentai – žemės drebėjimams, miškų gaisrams ir uraganams.

Pavojingiausiomis gyventi yra pripažintos pietinės JAV valstijos (nuo Šiaurės Karolinos iki Naujosios Meksikos), kurioms būdingas karštas klimatas. Kolorado, Vaijomingo, Montanos, Pietų ir Šiaurės Dakotos valstijos taip pat pateko į „juodąjį sąrašą“ dėl dažnų prasto oro sąlygų ir didelių temperatūros svyravimų per parą.

Tyrinėtojai įsitikinę, kad dėl tokios padėties susiformavimo daug įtakos turi ir šiuolaikinių technologijų vystymasis. Pavyzdžiui, dėl žemės drebėjimui atsparių pastatų statybos žymiai sumažėjo aukų skaičius, ir tai pavertė Kaliforniją pakankamai saugia valstija. Galimybė nuspėti uraganus bei tropines audras ir savalaikis gyventojų evakavimas leidžia sumažinti nukentėjusiųjų per šias stichines nelaimes žmonių skaičių.

Rusijoje, vadovaujantis neseniai paskelbtais duomenimis, dėl gamtinių kataklizmų labiausiai kenčia Jakutijos, Krasnodaro, Stavropolio ir Primorės kraštų gyventojai. Tačiau mūsų kaimynams kur kas didesnę grėsmę kelia šaltis. Stiprūs šalčiai dažni didelėje šalies teritorijoje. Kasmet dėl persišaldymo Rusijoje žūsta per 1,5 tūkst. žmonių.

Parengė Ramunė TOLVAIŠYTĖ

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"