Paieška Originalus „Traidenio“ prisistatymas tarptautinėje parodoje „RESTA 2009“

Originalus „Traidenio“ prisistatymas tarptautinėje parodoje „RESTA 2009“

Kęstutis TURONIS

 

2009 m. balandžio 7 – 10 dienomis jau šešioliktą kartą vyko tarptautinė paroda “RESTA 2009“

 

LITEXPO parodų centre vykstančioje parodoje kasmet gausiai dalyvauja ir įmonės, gaminančios įvairius aplinkosauginius gaminius. Stambiausia šios krypties įmonė UAB „Traidenis“ iš Alytaus.

 

Savame „paviljone“

 

Šiais metais UAB „Traidenis“ vietos parodų centro paviljone neprašė, o savo gaminius išsidėliojo lauke. Originali „administracinė“ patalpa – kubilas. Tokias ir didesnes talpas alytiškiai gamina jau tris metus. „Traidenis“ gali pagaminti nuo 1,2 iki 5,0 m diametro ir 16 metrų ilgio apvalias talpas. Beje, tokios paskirties didelio diametro apvalių gaminių tiekėjai yra vieninteliai tarp ES šalių.

Artimiausiu metu UAB „Traidenis“ planuoja įsigyti ir mažo diametro vyniojimo įrangą (nuo 40 centimetrų diametro). Tad asortimentas dar padidės.

 

Eksperimentai natūralaus dydžio įrenginiuose

 

Užsukę prie alytiškių stendo parodos lankytojai pamato ir natūralaus valymo įrenginio pjūvį, ir jame vykstantį biologinį procesą. Šioje įmonėje biologinio valymo įrenginių gamyba iš stikloplasčio pradėta prieš 13 metų. Nuotekos „Traidenio“ pagamintuose valymo įrenginiuose valomos tūkstančiais skaičiuojamomis sodybomis, miesteliais ir didesnių miesto kvartalais. Tačiau ir valymo įrenginių tobulinimas – nuolatinis procesas.

... Bevaikščiodamas po įmonės gamybinius korpusus viename jų pamačiau veikiančius biologinio valymo įrenginius. Pasirodo, kiekvieną dieną iš Alytaus nuotekų valymo įrenginių atvežamos nuotekos ir valomos eksperimentiniame įrenginyje. Pagal ES reikalavimus pagrindiniai nuotekų išvalymo rodikliai yra BDS ir suspenduotos medžiagos. Tačiau, azoto, fosforo kiekiai ne visuomet atitikdavo būtinus reikalavimus. Tad įrenginys tobulinamas. Kitame įmonės korpuse tobulinamas naftos produktų gaudytuvas. Ne visose šalyse vienodi normatyvai. Antai, Baltarusijoje po valymo išleidžiant valytą vandenį į atvirus vandens telkinius naftos produktų neturi būti daugiau kaip 0,3 mg/l. Tad ir eksperimentuojama, koks turi būti filtras, vandens greitis, užterštumo lygis prieš valymą, kad iš teritorijos surinktas lietaus vanduo po valymo atitiktų griežtiems aplinkosauginiams reikalavimams.  

 

Baltarusijoje – daugiausia UAB „Traidenis“ įrenginių

 

Įmonės iš Alytaus įvairaus pajėgumo valymo įrenginiai veikia Lenkijoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje ir kitose šalyse. Įmonės generalinis direktorius Sigitas Leonavičius pasakojo, kaip jų produkcija pateko pas kaimynus lenkus. Net kelios delegacijos apsilankė įmonėje – specialistai, politikai, administracinių padalinių vadovai. Lenkijoje, kaip ir Lietuvoje, iki šiol stengiamasi daug nuotekų apjungti į vieną sistemą, net iš gyvenviečių, miestelių pakraščių. Pasirodo, kad net 40% ekonomiškiau statyti kompleksinius nedidelius įrenginius prie namų, neklojant ilgų kanalizacijos trasų, nuotekų perpumpavimo stočių. Ir eksploatacija paprastesnė. Tad lenkai pasuko decentralizacijos keliu. Su mažesnėmis išlaidomis galima greičiau išspręsti problemą. Tačiau, kaip aiškino UAB „Traidenis“ vadovai, Lietuvoje tuo keliu dar neinama.

Beje, Baltarusijos LUKOIL, išbandęs įvairių firmų valymo įrenginius, pripažino geriausiais UAB „Traidenis“ naftos produktų gaudytuvus. Vien Baltarusijos LUKOIL degalinėse jau pastatyta 43 valymo įrenginiai ir šiems metams jau užsisakė dar 13 valymo įrenginių komplektų.

 

Patogu statybininkams ir užsakovams

 

Tada, sovietmečiu, man teko dirbti vandens ūkio inspektoriumi. Atsimenu, kiek vargdavo statybininkai, kol pastatydavo siurblinę nuotekoms perpumpuoti. Kadangi šios siurblinės statomos žemesnėse vietose, labai dažnai pasitaikydavo, kad toje vietoje negiliai slūgso gruntiniai vandenys, įvairios vandens gyslos. Tad vargdavo statybininkai. Dabar sako, kad taip niekas nedirba. Užtenka nurodyti, kokiam vandens kiekiui reikalinga siurblinė ir UAB „Traidenis“ per 3–4 savaites pateikia paruoštą siurblinę iš stikloplasčio - su visa įranga ir reikiamais siurbliais. Nereikės iš plytų statyti ir patalpos orapūtėms. Bus atgabentas orapūčių namelis su orapūtėmis ir visa automatika. Per keletą valandų, pajungus prie sumontuotos valymo sistemos, valymo įrenginiai galės pradėti darbą.

 

Įvairios talpos rūgštims ir šarmams

 

Įmonės teritorijoje stovėjo, tarsi kosminė raketa, 5,0 metrų diametro ir 11 metrų aukščio apvali talpa. Dabar tokias talpas pagamins devynias. Jose bus laikomi agresyvūs skysčiai, nes gaminiai iš stiklopasčio labai patvarūs. Kasmet vis daugiau būna užsakovų, norinčių turėti vienetinius gaminius. UAB „Traidenis“ visus užsakovų pageidavimus įvykdo. Jeigu užsakovas negali pateikti norimo įrenginio brėžinio, tą  padaro įmonės konstruktoriai.

 

Aplinkosauginis servisas

 

Lietuvoje tūkstančiai įvairių nedidelių valymo įrenginių. Dauguma jų dirba gerai, tačiau jų techninis aptarnavimas bent 1-2 kartus per metus būtinas. Tad Alytuje jau ne vienus metus veikia ir UAB „Aplinkosaugos servisas“. Šios įmonės specialistai atlieka lauko vandentiekio ir nuotekų tinklų projektavimą, statybos tinklų projektavimą, statybos techninę priežiūrą, paleidimo-derinimo darbus, valymo įrenginių priežiūros darbus. Ir ne tik UAB „Traidenis“ pagamintų. Be to, šios firmos specialistai atlieka aplinkosauginį monitoringą, atliekų, dumblo šalinimo ir utilizavimo darbus, įvertina naftos produktais užterštą teritoriją, valo naftos produktais užterštą gruntą vietoje arba išveža į specialias aikšteles. Šios įmonės specialistai teikia konsultavimo paslaugas, organizuoja mokymus nuotekų valymo personalui, projektuotojams ir kitiems specialistams.

UAB „Traidenis“ ir dukterinė įmonė UAB „Aplinkosaugos servisas“ pasirengusios padėti išspręsti visas aplinkos apsaugos problemas. Norintys kreiptis konkrečiau visą informaciją gali susirasti tinklalapyje www.traidenis.lt arba parašyti laiškus el. paštu: info@traidenis.lt Galima kreiptis Alytuje: Pramonės g. 31, tel. 8~315 78263, faksas 8~315 77729. Filialai veikia Vilniuje ir kituose Lietuvos miestuose, kaimyninėse šalyse.

 

Kęstučio Turonio nuotraukose:

 

Tai ne „siloso“ bokštas, o speciali talpa agresyviems skysčiams, viena iš devynių.

Eksperimentinis naftos produktų įrenginys.

Tai ne raketa, o nuotekų perpumpavimo siurblinė.

Biologinės valyklos.

Dumblas gražiai nusėda.

Eksperimentinis įrenginys.

Orapūčių namelis, orapūčių namelio vidus. 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"