Paieška Skambanti jūra

Skambanti  jūra

Lidija UMBRASIENĖ

 

Baltijos jūra – svarbi vandens paukščių žiemavietė. Ties Karkle, Nemirseta, Palanga galima stebėti būrius šiaurinių ančių (kuoduotųjų, žilųjų, klykuolių), globaliai nykstančias sibirines gagas, dančiasnapius, kragus.

Praleisti žiemą iš tolimos tundros čia suskrenda daugybė ledinių ančių. Sausio–vasario mėnesiais ties Palangos tiltu ant bangų supasi ištisa margų paukščių juosta. Gaigaliukų apdare vyrauja balta plunksnų spalva ir išskirtinė ilga (apie 25 cm) uodega. Tiksliau, yra tik 2 ilgos vidurinės uodegos plunksnos. Antelės durpinės spalvos.

Žiemą girdėti tuoktuviniai gaigalų balsai, kai antinai, aukštyn pakėlę galvą ir uodegą, šaukia klarnetiniu balsu, suka ratus apie antelę. Porelė kartu paneria, skraido žemai virš vandens. Dažnai keli gaigalai persekioja vieną patelę. Kai kelių šimtų ančių būrys trimituoja – skamba visa jūra. Įspūdingas šis orkestras esant rūkui. Paukščių nesimato, tik iš toli nuo horizonto aidi lyg dūdmaišio garsai.

Paukščiai dažnai nardo, ieškodami maisto. Literatūroje rašoma, kad gali panerti į daugiau nei 50 m gylį. Po vandeniu plauko pasiirdami sparneliais ir ieško prie akmenų prisitvirtinuose dumbliuose besislepiančių moliuskų, vėžiagyvių, vabzdžių lervų.

Balandžio mėnesį ledinės antys skris į perimvietes tundros pelkėse, ežeriukų ar Ledjūrio pakraščiuose bei salose. Tarp žolių kupstų ar retų šliaužiančių krūmelių susuks menką lizdelį, išklotą pūkais. Birželį padės 6–7 kiaušinius. Liepą išsiritę jaunikliai auga ir stiprėja labai greitai – esant poliarinei dienai, maitinasi ištisą parą. Rugpjūtį paukščiukai jau skraido, telkiasi į būrius, klajoja iš vieno ežero į kitą ir ruošiasi skrydžiui į žiemavietes.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"