Paieška Bebrai užkniso juodai...

Bebrai užkniso juodai...

Leonas GRUBINSKAS

Panevėžys

 

Gavome sklypelį kolektyviniame sode šalia Lėvens upės. Gerai prisimenu, kaip plėšėm durpyne suartas velėnas. Po to privežėm molio, juodžemio ir darbščiomis rankomis visi sukūrėme nuostabų žydintį, derlingą sodą. Tas sodas vardu „Putinas“, jis visai šalia beveik civilizacijos nepaliesto tikro džiunglių miško. Jame daugybė žalčių, tūkstančiai erkių, net gyvačių. Kai dirbame sode, nebūna dienos, kad neatšliaužtų geltonais auskarais pasipuošęs žaltys, o sykiais – ir keli. Kai rudeniop einu į mišką šienauti pilkųjų guočių, nuo šviesių kelnių kartais surenku daugiau nei 30 erkių. Mūsų sodelį dar labiau paįvairino gegužės pirmąją atšliaužusi angis, tarytum norėdama mane pasveikinti su gimtadieniu. Kaip tikino Raguvos vidurinės mokyklos gamtos mokytojas, gyvačių gerbėjas Antanas Slučka, tokiu laiku gyvatės ieško sau poros.

Prie mūsų sodo, prie to džiunglėto juodalksnyno iškastas melioracijos griovys, jame susiformavusi gana didelė duobė. Tai nepadėjo vandeniui nutekėti į Lėvenį, kai prieš dešimtį metų kilo didelis potvynis. Bent porą savaičių iki pusės buvo apsemti šiltnamiai, sodybų pamatai. Nusekus vandeniui obels trišakume aptikome bandžiusį nuo potvynio išsigelbėti ir vis dėlto nugaišusį kurmį. Na, kurmių labai sumažėjo, bet išsyk atsirado nauji gyventojai – bebrai. Jie greitai ir meistriškai keliose vietose užmūrijo griovį, užkimšo ir pralaidą po asfaltuotu keliu. Griovio krantuose išsikasė urvus, vedančius į mišką ar sodų pusėn. Pamiškės pakrantę nuklojo juodalksniais, beržais, karklais. O toje duobėje pastatė statinį, panašų į Seimo tvirtovę.

Per keletą metų bebrų labai padaugėjo, jie visai suįžūlėjo. Paguldė ne vieną obelį, kriaušę, slyvą. Medelius tenka gelbėti metalo tinklo tvorelėmis. Bebrai dabar net vidury baltos dienos griovyje ir savo tvenkinėliuose nardo, vartosi nė kiek ne prasčiau nei delfinai Jūrų muziejuje. Nebeiškentėm, išardėm jų užtvankas, bet greit supratom, jog tai tuščias darbas – per naktį tie nagingi statybininkai viską padaro iš naujo. Žodžiu, mus, sodininkus, jie užkniso juodai, bet geros nuotaikos neprarandame. Į bebrų statybininkų darbus žiūrėdami žmonės sako: jei jie imtųsi valdžios reklamuojamo daugiabučių namų renovacijos projekto, darbus padarytų ir be Europos Sąjungos pinigų... Ir nepalyginamai geriau, nei statybų bendrovės.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"