Paieška Sanitarinėje tarnyboje – vėžiai

Sanitarinėje tarnyboje – vėžiai

 

Po keleto metų Sankt Peterburgas paliks sąrašą miestų, teršiančių Baltijos jūrą. Kažkada šis miestas buvo vienas iš pagrindinių jos teršėjų – Helsinkio komisija Baltijos jūros aplinkai saugoti buvo išskyrusi net 13–ka „karštųjų“ peterburgiškų taškų, itin negatyviai veikusių aplinką. Šiandien iš šių taškų belikęs tik vienas.

2010 metais pradėjus eksploatuoti vieną iš dabar įrenginėjamų vandens sistemos objektų – Šiaurinį kolektorių, Sankt Peterburge bus išvaloma nuo 95 iki 97 procentų nuotekų. Ši apimtis atitinka pasaulinį lygį. Dabar Peterburge išvaloma apie 85 proc. bendrojo nuotekų kiekio. 2007 metais šiame mieste buvo baigta sukurti kompleksinė nuotekų utilizavimo sistema – atidarytos dvi naujos gamyklos, deginančios dumblines nuosėdas.

Beje, vandens būklę Pagrindinėje vandentiekio stotyje akylai seka „nepriklausomi“ ekspertai. Vandentiekio stoties darbuotojai šiam tikslui „įdarbino“ vėžius, anksčiau be jokio rimto užsiėmimo „tinginiavusius“ priemiestiniuose vandens telkiniuose. Nariuotakojų sveikata nuo tokio darbo nenukenčia, o patikima vandens kokybės kontrolė yra užtikrinta. Užsienyje yra bandyta vandenį tikrinti pasitelkus žuveles, bet šioms buvo tikrai nesaldu – neretai nuo prastos kokybės vandens jos tiesiog išmirdavo. Peterburgiečiai į vėžių sveikatą pažvelgė kur kas dėmesingiau: prie jų nugarėlių pritvirtinami davikliai, fiksuojantys širdies plakimą. Jeigu vandens kokybė pablogėja, šitai nedelsiant atsiliepia „kardiogramai“. Vėžiai traktuojami kaip pilnaverčiai darbuotojai: tris dienas jie dirba, o po tris dienas ilsisi.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"