Paieška Skelbiant pavojų: artėja svetimžemiai!..

Skelbiant pavojų: artėja svetimžemiai!..

Augustas UKTVERIS

 

Tarp puokštės kitų gražių tradicijų yra ir tokia: paminėti Tarptautinę biologinės įvairovės dieną. Tokios šventės vieta Vilniuje tapo Kairėnai – Vilniaus universiteto Botanikos sodas. Tad 2009 m. gegužės 23 d. VU Botanikos sode Kairėnuose Jungtinių tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos UNESCO paskelbtos Tarptautinės biologinės įvairovės dienos proga vilniečiams ir sostinės svečiams buvo atvertos turtingiausios šalyje augalijos kolekcijos.

Tiesa, kokia gi šventė, jei niekas nepasitinka. Pasitinkančių buvo! Ir ne vien iš Botanikos sodo.

Štai Laimutis Budrys, Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius, atėjusius į šventę sveikino tokiais žodžiais:

„Šiandien minime Tarptautinę biologinės įvairovės dieną. Tačiau ją galima įvardinti ir paprasčiau – atbundančios gamtos diena. (...) Kiekviena tokia Tarptautinė biologinės įvairovės diena turi savo devizą. Šiemet ši diena skirta invazinėms rūšims. Sakyčiau, jog labai aktuali, įdomi tema. Tad ir mokslininkai šia tema šiandien pradėjo konferenciją-seminarą.

Tačiau šiandien norėtųsi ne kalbėti, o tiesiog pabūti gamtoje, pabendrauti su kolegomis, bičiuliais, skambant gražioms pučiamųjų instrumentų skleidžiamoms melodijoms, vykstant įvairiems atrakcionams, žaidimams...“

Buvęs Vilniaus universiteto docentas Romualdas Šimkūnas susirinkusiems priminė, jog šiemet apie biologinę įvairovę kalbame Lietuvos vardo minėjimo tūkstantmečio kontekste. Įteikdamas Botanikos sodo direktoriui dr. Audriui Skridailai savomis rankomis padarytą drožinį iš medžio tarė: „Šitie takai sode mano išvaikščioti skersai ir išilgai daugelį kartų. Septynerius metus dirbta čia bandymų metu. Tad padariau iš medžio ir sodui padovanojau Lietuvos tūkstantmečio vardą įprasminantį ženklą. O čia padovanoju Audriui Skridailai analogišką ženklą, gal kokį šimtą kartų sumažintą.“

Audrius Skridaila taipogi kvietė visus būti Botanikos sode, kaipo namuose, pasigėrėti atkuntančiu augalijos pasauliu, žiedynais, lieptais, tilteliais, kūdromis, tvenkinėliais, vejomis, lysvėmis, krūmų guotais, medžių alėjomis... Žinoma, visiems labiausiai krito į akis žydinčios alyvos, nors būta ir įvairiausių atrakcijų.

Šventės dalyvių laukė ir savaiminės floros takas, ir floros specialistai, ir ispaniška augalų mokyklėlė. Lietuvos jaunųjų gamtininkų centras (Sondra Jonceva) parodė savo augintinius. Šventės dalyviai taip pat galėjo dalyvauti „Ogmios centro“ gėlių salono kūrybiniuose žaidimuose, pamatyti Vilniaus puodžių cecho keramikų, Makutėnų „Muilo ūkio“, kūrybinės grupės „Menų kalvė“, klubų „Menas sau“ ir „Tapyba ant šilko“ narių darbus, dalyvauti agentūros „Ūpas“ programoje, pasivėžinti karieta, pajodinėti. Veikė R. Gudaitienės floristinių paveikslų ir A. Kakaro fotografijų „Kitas pasaulis visai šalia mūsų...“ parodos, daugelį sudomino šunų parodomoji programa. Renginio metu koncertavo Krašto apsaugos Savanorių pajėgų ir Karoliniškių muzikos mokyklos bigbendai, ansamblis „Linksmuoliai“, buvo apdovanoti žurnalo „Sodo spalvos“ rengiamo konkurso „Mano sodyba“ laureatai.
*  *  *

Dar prieš jos pradžią VU Botanikos sode prie apskritojo stalo susirinkę mokslininkai diskutavo apie svetimžemių augalų invazijos teorines ir praktines problemas. Svetimžemių rūšių invazija, kelianti didžiulę grėsmę biologinei įvairovei, šiemet paskelbta pagrindine Tarptautinės biologinės įvairovės dienos tema. Svetimžemės rūšys, kaip sakė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento direktorius Laimutis Budrys, agresyviai skverbiasi ir į mūsų šalį. Sosnovskio barštis, rainuotasis vėžys, kanadinė audinė – visuomenei labiausiai žinomos ateivės rūšys, stumiančios vietines rūšis.

Lietuvos biologinę įvairovę, be 1800 augalų rūšių, sudaro daugiau kaip 20 tūkst. gyvūnų ir 6 tūkst. grybų rūšių. Mūsų šalis – viena iš Biologinės įvairovės konvenciją ratifikavusių (1995 m.) valstybių. Šis tarptautinis susitarimas Jungtinių Tautų iniciatyva buvo pasirašytas 1992 m. gegužės 22 d. Rio de Žaneire. Siekdama priminti būtinybę išsaugoti planetos biologinę įvairovę, JT Generalinė Asamblėja 2000 m. nutarė Tarptautinę biologinės įvairovės dieną minėti gegužės 22-ąją (anksčiau ši diena buvo pažymima gruodžio 29-ąją). Lietuvoje ši diena minima nuo 2001 metų.
*  *  *

Vilniaus universiteto (VU) Botanikos sodas įkurtas 1781 metais. Per daugiau nei 150 metų gyvavimo laikotarpį sodas tapo neatsiejama Vilniaus universiteto dalimi. Istorinės aplinkybės lėmė, kad Botanikos sodas net keletą kartų kėlėsi iš vienos vietos į kitą, o dabartiniu metu disponuoja net dviem žemės plotais (Vingyje ir Kairėnuose). Šiuolaikinis VU Botanikos sodas ne tik didžiausias Lietuvoje (bendras plotas 199 ha) bet ir turtingiausias augalų kolekcijomis, čia auginama apie 10000 pavadinimų augalų, priklausančių 190 šeimoms, 886 gentims. VU Botanikos sodo moksliniai-tiriamieji darbai pripažinti tiek mūsų šalyje, tiek užsienyje, čia veikia: Lietuvos dekoratyvinių augalų genetinių išteklių koordinacinis centras, Europos Ribes L. ir Rubus L. genčių augalų registracijos centras su duomenų baze, vykdomi net kelių mokslo programų, tarp jų ir tarptautinių, darbai ir t. t. Kartu VU Botanikos sodas siekia tapti ir kuo gausiau lankomu, pačius įvairiausius plačiosios visuomenės poreikius (rekreacinius, švietėjiškus ir kt.) tenkinančiu, ne tik vilniečių, bet ir kitų Lietuvos vietovių žmonių bei mūsų šalies svečių mėgstamu objektu.


Vilniaus universiteto Botanikos sodo lankymas, paslaugos ir kainos

 

Botanikos sodas atidarytas lankyti nuo gegužės 2 d. iki spalio 31 d. (uždarytas valstybės švenčių dienomis: 05.03, 06.07, 06.24, 07.06, 08.15). Adresas: Vilnius, Kairėnų g. 43, tel. (8~5) 2317933. Lankytojai Kairėnuose priimami: I–IV 9-17 val.,  V–VII 10 - 20 val.; VU botanikos sodo padalinyje Vingio parke: I - VII 9 - 17 val.


VU botanikos sodo lankymo bilietų ir papildomų paslaugų kainoraštis

 

Lankymo bilietai: moksleiviams *, studentams *, senjorams *, žmonėms su negalia * - 4 Lt (mėnesiui - 8 Lt, metams - 30 Lt); suaugusiems - 7 Lt (mėnesiui - 17 Lt, metams - 70 Lt); šeimai (2 suaugę + vaikai **) - 15 Lt (mėnesiui - 30 Lt, metams - 150 Lt).

* pateikus pažymėjimą; ** iki 18 metų; *** vaikai iki 7 m. nemokamai.
Nemokamai įleidžiama: 1 suaugusįjį, lydinti ne mažiau 10 vaikų grupę; 1 organizuotos grupės (ne mažiau 30 žmonių) vadovą.

Grupėms (ne mažiau 30 žmonių, perkamas 1 bilietas visai grupei), taikoma 10 proc. nuolaida.

1 val. iki VU botanikos sodo uždarymo bilietai nebeparduodami

Papildomos paslaugos (teikiamos tik įsigijusiems lankymo bilietą):

Visos kainos skelbiamos su PVM

 

Ekskursija *** 1,5 val. - 40 Lt, 3 val - 60 Lt (lietuvių kalba), 1,5 val. - 60 Lt, 3 val - 100 Lt (užsienio kalba).

*** Ekskursijas būtina užsisakyti iš anksto telefonu: Kairėnuose - (8-5) 231 79 33 (Informacinis centras), BS padalinyje Vingio parke (8-5) 233 01 60.

Jodinėjimas poniu, žirgu ****: savarankiškai 1 val. - 30 Lt, su arklininko pagalba arba ant kordo - 40 Lt.

Pasivažinėjimas (užsakoma ne mažiau kaip vienai valandai) ****: brička (3 žmonės) 1 val. – 100 Lt; vežimaičiu (7 žmonės) 1 val. -100 Lt; rogėmis (7 žmonės) 1 val. – 100 Lt,

karieta (2+2+1 žmonės) 1 val. – 250 Lt pirma valanda, 100 Lt už sekančias.

**** Jodinėjimo laiką, pasivažinėjimą brička, vežimaičiu ar karieta, o žiemą rogėmis būtina užsisakyti iš anksto tel. 8-686-16243.

Pavėsinių, piknikų aikštelės stalų, rezervavimas ir nuoma: pavėsinės rezervavimas ir nuoma 59 Lt už val.; piknikų stalo rezervavimas ir nuoma 20 Lt už val. Pavėsines ir piknikų stalus galima naudoti nemokamai, jei tuo metu jos nėra rezervuotos ir išnuomotos.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"