Paieška Karas dėl menkių

Karas dėl menkių

 

Dabar daugybė meškeriotojų plaukia Baltijon gaudyti menkių. Tos žuvys - svarbiausi duondaviai ir mūsų žvejams verslininkams. Ir ne tik mūsų. Todėl ginčijamasi dėl vertingiausių žūklės plotų, dėl menkių kiekio, kurį leidžiama pagauti tos ar kitos šalies žvejams.

Kažkaip netyčia užmiršome, jog prieš trisdešimt metų buvo kilęs menkių karas. Svarbiausia, jog abi konflikto šalys buvo NATO bloko narės - Didžioji Britanija ir Islandija.

Prie Islandijos būta tikro žuvų lobyno. Ilgą laiką žuvys sudarė apie 90 procentų šios šalies eksporto. Kai aplink Islandiją pradėjo žvejoti vos ne visos Europos laivai, silkių atsargos čia buvo visiškai nusiaubtos. Paaiškėjo, jog toks pats likimas ištiko ir menkes.

Kuršmarių, Baltijos žvejų istorijos tyrinėtojas, šių dienų metraštininkas Egidijus Bacevičius sukaupęs įdomių duomenų apie vėliau įsiliepsnojusį konfliktą. Islandija, pamačiusi, jog baigia nulūžti šaka, ant kurios ji sėdi, greit keturių jūrmylių ekonominių vandenų ruožą padidino iki dvylikos jūrmylių, paskiau dar iki penkiasdešimties, kol galų gale pasakė, jog be jos leidimo žvejoti negalima net 200 jūrmylių juostoje.

Didžiosios Britanijos žvejai paspaudė savo vyriausybę ir ši britų žvejybos flotilijų apsaugai pasiuntė net 22 gerai ginkluotas fregatas. Islandija galėjo priešpastatyti tik keletą nedidukų pakrančių apsaugos laivelių, kuriuos fregatos lengvai išstumdydavo į šonus. Beje, buvo paleisti ir bent keli patrankų šūviai.

Padėtis pasidarė ir juokinga, ir grėsminga - kur tai matyta, dvi NATO šalys pradeda karą... Nors Didžiajai Britanijai tos Islandijos menkės buvo tik smulkmena, bet imperinės tradicijos vertė diktuoti savo valią. Kur tai matyta - maža valstybėlė stoja prieš pasaulio galiūną...

Bet įsikišo tikras galiūnas, tai yra Jungtinės Amerikos valstijos - dėl šventos ramybės britams patarė nebemojuoti kumščiais. Tas amerikiečių žingsnis, beje, irgi buvo savanaudiškas - Islandijoje jie turėjo labai svarbias karo laivyno ir aviacijos bazes.

Iš tikrųjų, Didžioji Britanija pūtėsi visai be reikalo. Suvaržius menkių žvejybą prie Islandijos krantų, laikinai darbo neteko maždaug 9 tūkstančiai žmonių. Tai lašas jūroje, palyginus su visa šalimi. Tuo tarpu mažoji šalis, apgynusi savo interesus ir garbę, tai yra Islandija, šiandien vėl turi ganėtinai daug menkių. Ir leidžia jas gaudyti kitų šalių žvejams.

 

Parengė Zenonas BUTKEVIČIUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"