Paieška Asteroido kelionė

Asteroido kelionė

 

Neįprastą gamtos reiškinį 2029 metų balandžio 13–ąją galės stebėti Azijos ir Šiaurės Afrikos gyventojai. Jiems netgi neprireiks teleskopų tam, kad galėtų išvysti didžiulį asteroidą, kuris praskries už 34 400 km nuo žemės. Atrodytų, distancija padori, ir visai nesuprantama, kodėl šis asteroidas pelnė Apofiso vardą, kuriuo senovės graikai vadino chaoso dievą.

Asteroidas pateko į mokslininkų akiratį prieš ketverius metus, ir būtent tada pasirodė pirmosios nemalonios prognozės apie tai, kad 100 mln. tonų sveriantis dangaus kūnas gali susidurti su Žeme. Turbūt nesama prasmės priminti, jog toks susidūrimas kelia rimtą pavojų visai mūsų planetai.

Tyrinėdami potencialų svečią, mokslininkai konstatavo, jog 2029 metais su Žeme jis vis dėlto nesusidurs. Beje, vieningos nuomonės šiuo klausimu nesama: kai kurie specialistai, kaip ir anksčiau, įsitikinę, jog kalbama apie „loteriją“ ir vertina Apofiso susidūrimo su Žeme tikimybę kaip 0,001. Bet net jei šie pesimistai klysta, asteroidas pridarys tam tikrų nemalonumų. Pavyzdžiui, jis gali susidurti su palydovais, naudojamais navigacijai, televizijos signalų transliacijai ir ryšiui. Pavojinga ir štai kas: praskriedamas tokiu nedideliu atstumu nuo Žemės, asteroidas neišvengiamai pateks į jos gravitacinio lauko įtaką, ir dėl šito gali šiek tiek pakeisti savo įprastą trajektoriją. Bandydami prognozuoti, kokie gali būti šie pakeitimai, mokslininkai padarė dar vieną neguodžiančią išvadą: esama tikimybės, kad 2036 metais šis dangaus kūnas vėl sugrįš...

Prognozių tikslumas nėra didelis; kai kuriuos duomenis galima bus patikslinti tik 2013–ais. Ir jau tada bus svarstoma, kokių priemonių derėtų imtis. Amerikiečių kosminė agentūra „NASA“ 2014 metais planuoja pasiųsti asteroido link valdomą kosminį laivą, kurio ekipažas atliks keletą eksperimentų. Jų rezultatai, manoma, labiau nušvies neįprastą situaciją. Netgi esant pačiai prasčiausiai įvykių vystymosi prognozei, Žemės gyventojams liks pakankamai laiko surizikuoti ir pabandyti pakeisti šio pavojingo klajūno trajektoriją.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"