Paieška Nauja priklausomybės manija

Nauja priklausomybės manija

 

Darboholikų, šopoholikų ir kitų „holikų“ gretos padidėjo. Psichologai šiandien kalba apie naują maniją – meilomaniją ir jos atstovus – meiloholikus. Tai – žmonės, neįsivaizduojantys savo gyvenimo be elektroninio pašto. Daugiausia jų – tarp protinio darbo atstovų.

Meiloholikai pradeda dieną nuo savo elektroninio pašto patikrinimo ir, užuot persimetę su kolega darbe keletu frazių, siunčia jam raštelius per internetą.

„Tokios rūšies priklausomybės priežastis – nepakankamas pasitikėjimas savimi. Šiuolaikiniam žmogui susiformuoja poreikis būti pastoviai pasiekiamam“, - teigia garsus amerikiečių psichiatras, streso problemų specialistas Tomas Danielsonas.

Elektroninis paštas jau seniai yra tapęs natūraliu ir paprastu būdu palaikyti kontaktus. Bet šis išradimas, turintis palengvinti žmogaus gyvenimą, kai kuriais atvejais gali tapti piktuoju genijumi, kontroliuojančiu visus jo veiksmus.

Viena iš pirmųjų į naują priklausomybės formą atkreipė dėmesį amerikiečių psichologė Marša Igan. Vienas iš jos pacientų – stambios kompanijos direktorius – pametė potencialų klientą, kai tikrino savo kišeniniu kompiuteriu elektroninį paštą po kiekvieno stalo teniso seto. Toks elgesys jo partneriui pasirodė keistas, ir jis nusprendė neturėti nieko bendra su šia kompanija.

„Pats tikriausias priklausomybės požymis, - sako Igan, - atsisakymas vykti poilsiauti į kurortą tuo atveju, jei turistinės firmos operatorius neduoda galimų išėjimo į internetą garantijų“.

Tomas Danielsonas, parašęs knygą „Streso įtakoje – iki pamišimo“, įsitikinęs, jog meiloholikai praranda sugebėjimą susikoncentruoti, suvokti pasaulį kaip visumą, todėl negali būti vadinami pilnaverčiais darbuotojais.

Marša Igan sukūrė rekomendacijas tokiems pacientams. Jie primena žinomą „12 žingsnių“ programą, naudojamą, norint išsivaduoti nuo alkoholinės ir narkotinės priklausomybės. Meiloholikų gydymas taip pat apima 12 etapų, kurių pirmasis – pačios problemos pripažinimas. Tačiau, skirtingai nuo alkoholikų, nuo elektroninio pašto priklausomiems žmonėms nereikia lankyti bendrų susirinkimų: jie gauna programą internetu. Kartą per mėnesį pacientai telefonu aptaria, ar pavyko jiems pasiekti pažangos kelyje į visišką išsivadavimą nuo priklausomybės.

Tomas Danielsonas turi savų patarimų žmonėms, pernelyg dažnai tikrinantiems elektroninį paštą. „Būtina daug dirbti, stiprinant pasitikėjimą savimi, - sako jis. – Antrasis etapas – suprasti, kad niekas nėra įpareigotas nuolat būti pasiekiamumo zonoje. O taip pat pripratinti save būti disciplinuotu ir tikrinti paštą tik tada, kai tam tikrai esama laiko“.

Tie patys faktoriai – nepasitikėjimas savimi ir įkyri idėja būti visada ryšio zonoje, psichologų nuomone, yra ir priklausomybės nuo mobiliųjų telefonų priežastimi. Tuo, kad šio pobūdžio priklausomybė egzistuoja, jie jau neabejoja, tiktai jai apibūdinti dar nesugalvotas tikslus pavadinimas. Šios priklausomybės požymiai tokie: žmogus jaučiasi esąs ne savo vėžėse, jeigu nejučia atsiduria už mobiliojo ryšio zonos ribų arba, neduok Dieve, tiesiog pamiršo aparatėlį namie. Nekomfortiška jam ir tose vietose, kur mobiliuosius telefonus prašoma išjungti. Kai tik ryšys tampa galimu, jie karštligiškai pradeda spaudinėti mygtukus.

Pastovus skambučių laukimas gali sukelti sutrikimus, neseniai pelniusius „telefoninio nerimo“ pavadinimą. Tai būsena, kai jums periodiškai pasivaidena, kad skambina jūsų mobilusis, nors realybėje jokių skambučių nesama. Kaip prisipažįsta Deividas Laramis, dėstantis Kalifornijos psichologijos mokykloje ( jis, beje, ir įvedė „telefoninio nerimo“ terminą ), ir jo paties gyvenime būta laikotarpio, kai nuolat atrodydavo, jog asmeninis mobilusis skamba, o jis neatsiliepia... Kiekvienąsyk jis pradėdavo karštligiškai ieškoti savo aparatėlio, kai skambutis pasigirsdavo kur nors netoliese.

Kiek rimta ši priklausomybė ir nejaugi, išskyrus akivaizdų nepatogumą, ji gali tapti sveikatos sutrikimų priežastimi? Psichoterapeutai vieningai atsako: taip, rimta, mat ji yra papildomas streso šaltinis, o stresų mūsų gyvenime ir taip netrūksta. Štai kodėl negalintiems atsikratyti priklausomybės nuo mobiliųjų telefonų ir elektroninio pašto žmonėms gydytojai rekomenduoja išsiruošti pailsėti į tokias vietas, kuriose šio ryšio rūšys tiesiog nepasiekiamos. Kad nekiltų jokios pagundos ir ilsintis nuolat žvilgčioti į kompiuterio ekraną ar į tele- aparato langelį.

 

Parengė Kostas JANKUS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"