Paieška Akmenos „Didžioji rėva“

Akmenos „Didžioji rėva“

Tomas KALAŠINSKAS

Pagramančio regioninio parko vyr. ekologas

 

Pagramančio regioninis parkas išsiskiria vingiuotomis, srauniomis upėmis - Akmena ir Jūra, bei jų nuostabiais slėniais, kanjonais, terasomis, atodangomis. Tai dvi didžiosios arterijos, suteikiančios parkui gyvybę.

Akmena – kairysis Jūros intakas, ilgis 70,8 km, parko teritorijoje upė teka 29 km. Upės plotis apie 10-15 m, vidutinis gylis 0,5-0,7 m, vidutinis nuolydis – 1,86 m/km.

Šilalės rajone, ties Andriejaičių kaimu, Akmenos upėje, susiformavo akmenuotas upės slenkstis – rėva (plotas apie 0,33 ha.). Visą savo grožį rėva parodo vasarą, kai vandens lygis nukrenta. Tuomet iškiša iš vandens galvas tiek dideli, tiek mažesni akmenys, per kurių viršūnes pasišokinėjant, nesušlapus kojų, galima perbėgti į kitą upės pusę.

2005 metais buvo atlikti „Didžiosios rėvos“ geologiniai bei geomorfologiniai tyrimai. Konstatuota, jog ledynų tirpsmo metu buvo formuojami dabar esantys slėniai, kloniai. Ties rėva tuo metu susiformavo susiaurėjimas, todėl padidėjusi vandens tėkmė išgilino buvusį klonį 15-20 m. 3 m/km upės nuolydis su galinga jėga išplovė dugne esančias nuogulas ir smulkias smėlio bei molio daleles. Dugne liko įvairaus dydžio akmenys – rieduliai. 2007 metais šis upės slenkstis, Pagramančio regioninio parko direkcijos siūlymu, buvo įtrauktas į Šilalės rajono savivaldybės saugomų gamtos paminklų sąrašą.

„Didžioji rėva“ yra vienas iš lankomiausių objektų parke. Ypač mėgstama atkarpa ekstremalių vandens turistų. Vasarą pro ją praplaukti su baidarėmis praktiškai neįmanoma. Tačiau pavasarį, rudenį, per potvynius rėvoje tiesiog šniokščia rudas vanduo. Tuomet Akmena primena kalnų upę ir plaukti rekomenduojama tik patyrusiems, mėgstantiems ekstremalų plaukimą baidarininkams. Šalia „Didžiosios rėvos“ yra įrengta poilsiavietė, kurioje mėgsta apsistoti, trumpam pailsėti, pasiklausyti vandens šniokštimo ne tik vandens turistai, o ir lankytojai iš gretimų teritorijų. Prie poilsiavietės pastatytas informacinis stendas su informacija apie „Didžiąją rėvą“, jos susiformavimą.

Kviečiame užsukti į Pagramančio regioninį parką ir patiems pašokinėti per „Didžiosios rėvos“ riedulių viršūnes.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"