Paieška Kaip Zanzibare nustatomas laikas?

Kaip Zanzibare nustatomas laikas?

 

Nuo Zanzibaro, ištiso salų archipelago prie Rytinės Tanzanijos pakrantės, gyventojai ir vadina savo šalį  - buvusią anglų koloniją – musulmoniška, bet gyvenančią pagal britų tvarką. Anglams taip ir nepavyko įskiepyti juodaodžiams aborigenams europietiško laiko nustatymo būdo. To priežastis? Gal tai, jog Zanzibaras įsikūręs tik truputį piečiau ekvatoriaus, kur tamsusis žiemos ir šviesusis vasaros metas skiriasi ne ilgiau kaip pusvalandį. Saulė kyla paprastai 6–6.30 ryto, o leidžiasi – tuo pat laiku, tiktai vakare.

Taigi, nežiūrint visų anglų pastangų, zanzibariečiai taip ir neįstengė suprasti, kaip laikrodis gali rodyti 4 valandą ryto, juk lauke tamsu, t.y. dar naktis. O 7 val. vakaro – jau tamsu, nors europietiškai tai dar diena. Todėl zanzibariečiams diena prasideda sulig aušra, ir laikrodžio rodyklė tuo momentu privalo rodyti 00 valandų, o baigiasi – sulig saulėlydžiu, tai yra po 12 valandų. Taip jiems atrodo žymiai patogiau.

Tačiau su tokiais laiko skaičiavimo skirtumais kartais įvyksta ir nesusipratimų. Pavyzdžiui, kai žmonės ateina į susitartą susitikimą su šešių valandų pavėlavimu arba, atvirkščiai, šešiomis valandomis anksčiau. Svarbiausia čia prisiminti štai ką: jeigu tu kalbiesi su pašnekovu suachili kalba, susitikimo laikas bus paskirtas vietinis. O jei kalbiesi angliškai (tai antroji valstybinė kalba salose), pasimatymas įvyks europietišku laiku.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"