Paieška Septynetas žingsnių santarvės link

Septynetas žingsnių santarvės link

Ieva RIMKIENĖ

Mažeikių vaikų lopšelio-darželio „Delfinas“ direktorės pavaduotoja ugdymui

 

Mūsų bendruomenę pasiekė džiugi žinia – už aplinkosauginius žingsnius esame įvertinti Žaliąja vėliava.

Bendruomenės ugdomi vaikai - tarsi pasėti grūdai. Jie sudygs, tačiau kokie? Tai daugiausia priklauso nuo mūsų, ugdytojų.

Jau daugelį metų mumyse gyvena siekis - ugdyti bendruomenės narių ekologinę kultūrą. Pradžių pradžia buvo Mažeikių savivaldybės organizuojami Žemės dienos paminėjimo renginiai bei rajono savivaldybės vykdomi kasmetiniai projektai „Iššluok kiemelį, pasodink medelį“.

Jau antrus mokslo metus dalyvaujame Gamtosauginių mokyklų programoje, kurios siekis  – kasmet žengti septynis gamtosauginius žingsnius ir įvykdyti numatytą veiksmų planą. Darželio direktorė Laima Žiubikienė džiaugiasi, kad gautomis žiniomis, įgūdžiais vaikai dalinasi su tėvais ir juos moko teisingo elgesio gamtoje. Vienas iš geriausių būdų įtraukti tėvus, visuomenę į aplinkosauginę veiklą - parodyti tai, ką daro ugdymo įstaiga, mažiausieji miesto gyventojai.

Šešių miesto darželių bendruomenės, pasivadinusios „Mažaisiais gamtos sergėtojais“, tvarko ir prižiūri artimiausią kiekvienai ugdymo įstaigai esančią miesto erdvę. Mūsų gamtosauginis komitetas parengė projektą „Graži aplinka, švarus vanduo - sveiko vaiko ateitis“ ir pateikė jį Mažeikių rajono savivaldybei. Gavusi projektui finansavimą (2000 Lt), „Delfino“ bendruomenė nusprendė tvarkyti apleistą greta esančią erdvę (Dievo ir žmonių pamirštą kampelį). Mažeikių miesto seniūno Petro Užkuro iniciatyva buvo atliekami patys sunkiausi žemės paruošimo, šiukšlių išvežimo darbai. Triūsė darželio pedagogai, kartu su suaugusiais dirbo ir mūsų ugdytiniai, kurie matė gražų pavyzdį – sodinti, palaistyti, prižiūrėti, išsaugoti...

Šiandien bendruomenės gražiai pavadintas skverelis „Atžalynas“ džiugina ne tik mūsų pedagoges, vaikučius ir jų šeimas. Džiaugiasi ir kiekvienas sukurtam grožiui neabejingas praeivis.

Veiksmingos bei aktualios yra darželyje organizuojamos akcijos. Nuo praeitų metų rugsėjo organizavome akciją „Elektros energiją taupai - gerą darbą darai“. Darželio vaikų tarybos nariai (kartu su gamtosauginiu komitetu) pagamino logotipus su užrašu, skatinančiu taupyti elektros energiją darželio patalpose. Gamtosauginio komiteto narės auklėtojos Gitanos Darginavičienės tyrimo duomenys liudija: palyginus 2007 metų ir 2008 metų elektros skaitiklių rodmenis, 2008 metais buvo sutapytos 8022 kilovatvalandės elektros energijos.

Tęsiama ir vandens taupymo akcija „Taupyk vandenį!“. Per 2008 metus sutaupyti 163 m3 vandens.

Jau antrus metus mokomės rūšiuoti atliekas. Parengėme socialinę reklamą, erdvinį stendą „Atliekos puola!“ ir mokėme tėvelius bei miesto gyventojus rūšiuoti atliekas, jas panaudoti ar perdirbti. Anksti pavasarį vykdėme akciją ,,Kiekviename automobilyje - po šiukšlių maišelį“. Miesto gyventojams, tėvams įteikėme laiškus ir maišų pavyzdžius, skatinome automobilyje vežiotis maišą šiukšlėms.

Šiais metais užmezgėme ryšius su Telšių regiono atliekų tvarkymo centru, kuris organizavo vaikams edukacinę pamokėlę apie atliekų tvarkymą, šiukšlių rūšiavimą, makulatūros tvarkymą, padovanojo daug informacinės medžiagos, kurią platinome tėvams, visuomenei. Visoms darželio grupėms, kabinetams įteikti ekologiniai prekybos centrų „IKI“ maišai makulatūrai rinkti. Savivaldybė darželio teritorijoje pastatė konteinerį ,,Popierius, kartonas“. (Kasmet surenkame po dvi tonas makulatūros.)

Darželis vykdo nebe pirmą aplinkosauginį projektą. Gamtosauginis komitetas parengė projektą „Keliaujame boružėlių takeliu“  ir prašė savivaldybės finansavimo. Projekto tikslas - patobulinti ekologinio takelio stotelių ženklinimą, jų pavadinimus, įrengti stendus apie elgesio taisykles gamtoje, įruošti funkcionalias erdves vaikų aplinkosauginiams darbams, stebėjimams. Norime, kad ekologinio takelio nepuošiantis ir nesaugus statinys būtų pakeistas funkcionaliu vaiko edukacines galias plėtojančiu įrenginiu.

Šiemet darželyje pasodinta medžių alėja, Lietuvos vardo 1000-mečio ąžuoliukai, beržai.  

Džiugu, kad socialinių partnerių (Šerkšnėnų seniūnijos) beržyne ir Žemalės gyvenvietės parko medžiuose švilpauja varnėnai. Jiems inkilėlius padarė ,,Delfino“ vaikučiai ir jų tėveliai. Šerkšnėnų seniūnija uždegė mus ryžtu sodinti, auginti ir saugoti bei puoselėti savo aplinkos erdves.

Mūsų bendruomenė moko vaikus netuščiažodžiauti, bet imtis darbų kasdien. Vaikui svarbu ne tik stebėti išpuoselėtą aplinką, o ir pačiam jausti savo atsakomybę, aktyviai dalyvauti gamtamokslinėje bei gamtosauginėje veikloje. Skatiname ugdytinių šeimas suprasti, jog sergančioje aplinkoje negalime išlikti sveiki, raginame gyvajai gamtai nusikaltusį perspėti vietoje.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"