Paieška Dusetų dailės galerijoje apsilankius

Žvilgsniai žirgo link…

Dusetų dailės galerijoje apsilankius

Augustas UKTVERIS

 

Šių metų sausio 28 – vasario 20 dienomis Dusetų dailės galerijoje veikė savita paroda „Žirgas fotografijoje“.

Alvydas Stauskas, Dusetų dailės galerijos direktorius bei Lietuvos dailininkų ir fotomenininkų sąjungų narys, parodos kataloge rašo: „Dusetų kraštas nuo seno siejamas su žirgų lenktynėmis. Neatsitiktinai žirgo atvaizdą matome ir Dusetų miesto herbe. (...)  Šių metų parodoje „Žirgas fotografijoje“ savo darbus pristato penkiasdešimt ne tik Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų, o ir Tauragės, Mažeikių, Raseinių, Švenčionių, Biržų, Molėtų, Utenos ir Zarasų rajonų fotografai. Šalia Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų, fotomenininkų sąjungos narių, dalyvauja jauni autoriai...“

Dusetų dailės galerija įkurta 1995 metais. Tad šiemet švenčiamas ir šioks toks jubiliejus, nors niekas ir nesitikėjo, jog gyvuos tokia galerija būtent Dusetose 15 metų. Provincijoje yra tik viena šalyje tokia profesionaliam menui skirtoji galerija, kaipo biudžetinė institucija. Gerai, jog jos veiklą remia ir Zarasų rajono savivaldybė.

Galerijoje 1995-2008 metų laikotarpiu surengta 170 dailės ir fotografijos parodų. Galerija organizuoja plenerus, simpoziumus, muzikos ir poezijos vakarus, paskaitas meno temomis. Nuo 2008 metų kuriamas Dusetų skulptūrų parkas.

... Parodos „Žirgas fotografijoje“ ekspozicijos laikui Dusetų galerijoje baigiantis dar pavyko joje pasidairyti ir šių eilučių autoriui. Kiek pasikalbėjome su čia dirbančia žinoma dusetiške fotografe bei „Žaliojo pasaulio“ bičiule Normante Ribokaite, Rima Simanavičiene, Dusetų dailės galerijos vadybininke, bei Alvydu Stausku. Žinoma, miela žinoti, jog tokie iškilūs žmonės gyvena ir dirba Dusetose, tad smagu buvo su jais pabendrauti ir prie fotografijų lakštų, prie arbatos puodelio.

„Tapo tradicijas rengti tokias parodas kas antrus metus apie žirgą. Vienais – žirgas fotografijose, kitoje – dailėje. Tad šiais metais žirgas užfiksuotas įvairių šalies fotografų darytuose lakštuose. Paroda tradiciškai atidaroma žirgų lenktynių Dusetose metu. Ši paroda vėliau keliauja į šventę „Bėk, bėk, žirgeli“, kuri rengiama Niūronyse (Anykščių r.). Žirgo tema, manyčiau, Lietuvos menininkams yra artima. Kita vertus, žirgas ir gamta – tiesiog neatskiriama. Ateityje numatome išleisti solidų albumą, sąlyginai vadintiną „Žirgas mene“, - pasakojo Alvydas Stauskas.

Niūronyse paroda eksponuojama dar apie mėnesį. Tad paroda atidaroma kasmet Dusetose, o uždaroma Anykščių krašte. Kiekvienais metais išleidžiamas ir išsamus tos parodos katalogas.

 „Turime tokią mūsų misiją: burti Dusetų krašte gyvenančius (ar iš čia kilusius) ir kuriančius fotografus bei dailininkus. Dailininkų grupėje dabar yra 14, fotografų – 8. Beje, dar 1972 metais Dusetų vidurinėje mokykloje buvo sustiprintas dailės mokymas. Gal ir dėl to būta prielaidų atsirasti Dusetų dailės galerijai. Šiame mieste dabar yra ir meno mokykla su dailės skyriumi. Dusetiškius tarsi stiprina tai, jog čia atvyko gyventi žymūs dailininkai Saukos“, - kalbėjo Alvydas Stauskas.  

Gražioji misiją vykdoma ne vien Dusetose, o ir visoje Lietuvoje bei užsienyje (kur surengtos 45 dusetiškių parodos). Leidžia dusetiškiai ir įvairius leidinius, susietus su šiuo kraštu.

Neseniai galerijoje buvo surengta paroda „Sartų regioninis parkas Dusetų fotografų kūryboje“. Buvo eksponuojami tiek peizažą, tiek ir architektūrą įamžinantys darbai. Dalį tos parodos tądien teko matyti Sartų regioninio parko Lankytojų centro salėje.

Atsisveikinant Alvydas Stauskas pasidžiaugė, jog Dusetose statomas kultūros centras, kuriame bus kur kas didesnės erdvės panašioms parodoms. Tad šis vaizdingasis zarasiškių kraštas ateityje dar labiau trauks tuos, kurie norės mene pajausti žmogaus ir gamtos harmonijos išraiškas.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"