Paieška Gamtos gyvenimo smulkmenėlės

Gamtos gyvenimo smulkmenėlės

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Prieš penkiasdešimt metų niekas nė nežinojo, jog Namibo dykumoje Afrikoje gyvena toks keistas kurmis. Mažučiukas, auksiniais plaukeliais apaugęs, todėl ir vardą gavo – dykuminis auksakurmis.

Atrodytų, ką veikti tokiam mažam žvėriukui įkaitusiame smėlyje? O jis protingas – dieną, kai paviršiuje būna nepaprastai karšta, net atrodo, jog tuoj tuoj smėlis ims lydytis, auksakurmis nulenda giliau, kur palyginti gaivu. Medžioklėn išeina prieš pat saulėlydį, kai dykuma atvėsta. Tada jis rausia urvelius smėlio paviršiuje ir ten ieško visokiausių vabaliukų, vikšrelių.

Kur auksakurmio medžiota nesunku atspėti, nes jo išraustą urvelį tuoj pat užpildo smėlis ir dykumos paviršiuje atsiranda vingiuotas griovelis.  Žvėriukas visai aklas, užtat ne tik vibrisėmis ar uosle, bet ir visu kūneliu išsyk pajunta, kur krebžda vabaliukas.

Tas auksakurmis – iš tikrųjų mažučiukas, sveria vos penkiolika gramų, todėl mūsų daržininkai gali pagalvoti – gal geriau toks mažylis nei mūsiškis plačiapetis?

Oi, vargu... Ir mažyčiai moka padaryti tokių dalykų, kurie didiesiems nė per tūkstantį metų galvon neateitų.

Ir štai pavyzdys.

Turbūt visi esame matę termitynų pilaites, išsimėčiusias kur nors Afrikos lygumose. Tų termitų būna visokiausių – kiti gyvena urvuose, kiti neišlenda iš medžių kamienų. Afrikos termitynų motinos karalienės gali gyventi net dešimtį metų ir padėti milijonus kiaušinėlių. O jų reikia, nes termitynuose įsikuria ir drugelių lomamijų vikšriukai. Šitie plėšrūs, mėsėdžiai. Jie gerokai mažesni už pačius termitus, todėl šie nė nekreipia dėmesio. Be to, galimas dalykas, kad tie vikšreliai dar duoda termitams ir kokių nors skanių ar svaiginančių dalykų, kaip kad pasitaiko skruzdėlynuose. Žodžiu, drugių vikšreliai termitynuose gyvena labai saugiai, valgio susiranda čia pat. Jie medžioja pačius termitus.

Kaip mažas vikšrelis gali įveikti didelį termitą?

Labai paprastai - dujų ataka. Kai išalksta, išleidžia nuodingų dujų, kurios paralyžuoja termitus. Po vieno vienintelio dujų šūvio sustingsta, o paskiau ir numiršta bent ketvertas penketas termitų. Štai tau ir medžioklės laimikis, kurio užtenka bent kelioms dienoms...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"