Paieška Po Vilniaus miesto švietimo įstaigas pasižvalgius

Kai žvelgiama į tolį...

Po Vilniaus miesto švietimo įstaigas pasižvalgius

 

Vilniaus apskrityje švietimo įstaigų gražiausios aplinkos konkursas organizuojamas ketvirtą kartą. Jo tikslas - skatinti mokyklų ir kitų švietimo įstaigų bendruomenes įsijungti į krašto gražinimo darbą, skiepyti vaikams ir moksleivijai meilę gamtai, istoriniam ir etnokultūriniam polinkiui, ugdyti aplinkosauginį mąstymą, aplinkosauginio darbo įgūdžius, darnos su gamta, grožio pajautimą.

Konkurso nuostatus Vilniaus apskrities viršininko administracija paskelbė balandžio mėnesį. Pagal Lietuvai pagražinti Vilniaus draugijos parengtus nuostatus konkursas suskirstytas į du etapus. Pirmajame miestų ir rajonų sudarytos komisijos apžiūri visas savo teritorijose esančias švietimo įstaigas, įvertina ir daugiausiai balų surinkusias pateikia apskrities komisijai, kuri rugsėjo mėnesį išrinks gražiausias apskrities mastu, organizuos baigiamąją konferenciją, apdovanos nugalėtojus.

Apie patirtus įspūdžius aplankius kai kurias Vilniaus miesto švietimo įstaigas mūsų laikraščiui parašė Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Milėno įsakymu sudarytos komisijos pirmininkas Kęstutis TURONIS.

 

„Švarių rankų“ gimnazistė pakluso...

 

Vytauto Didžiojo gimnazija įsikūrusi senamiestyje, prieš keletą metų pastatytame pastate. Tačiau ši švietimo įstaiga turi ilgą ir gražią istoriją. Gimnaziją 1915 metais įkūrė Jonas Basanavičius, Mykolas Biržiška, Povilas Gaidelionis. Skoninguose stenduose gimnazijos istorija – seni, pageltę mokslo žurnalai, pažymėjimai, knygos ir kiti išsaugoti eksponatai, dabartiniai mokinių darbai. Erdviame antrojo aukšto foje gražiai sukomponuotas žiemos sodas, kurį mūsų apsilankymo dieną tvarkė gimnazijos direktorė Danutė Puchovič. Gimnazijoje gausu gėlių, paveikslų, skulptūrų. Savo darbelius eksponuoja keramikų būrelio, dailės studijos nariai. Uždarame kiemelyje - buvusio moksleivio padovanota skulptūra. Nedidelė uždara teritorija skoningai apželdinta. Prie gimnazijos yra teritorija, kuri turėtų būti jai priskirta, ten būtų stadionas, tačiau direktorė abejoja ar miesto politikai ryšis priimti palankų sprendimą.

Gimnazijoje veikia socializacijos projektas. Mokiniai patys tvarko patalpas, valgyklą. Danutė Puchovič sakė, kad mokslo metų pradžioje prie jos buvo priėjusi viena gimnazistė: girdi, jų namuose yra tarnaitė, kuri plauna indus, tvarko butą, todėl nieko nemokanti ir nenorinti daryti. Buvo pasiūlyta išmokti dirbti arba pasirinkti kitą švietimo įstaigą. „Švarių rankų“ gimnazistė pakluso priimtai tvarkai.

 

Užupio gimnazija prisišliejusi prie medžiais apaugusios kalvos, nuo kurios atsiveria nuostabi Vilniaus panorama, teritorija ankšta. Tačiau ne tik prie įstaigos fasado esančioje žalioje juostoje gausiai žydėjo gėlės, o ir priešingoje pusėje, kurią mato tik gimnazijos kolektyvas. Vasarą iš kabinetų gėlės išnešamos į koridorius, ant palangių, kad lengviau būtų jas palaistyti. Gimnazijos istorijos muziejuje daug vietos skiriama kasdienio gyvenimo fiksavimui. Kiekvienais metais nuperkamas didelis albumas, į kurį surašomi visi svarbiausi įvykiai, suklijuojamos įdomiausios nuotraukos. Koridoriuje dar kabojo fotografų būrelio paroda „Nykstantis Užupis“, labai originali darbelių paroda.  

Gimnazija didžiuojasi vokiečių ir japonų kalbų kabinetais, kuriuos įrengė Vokietijos ir Japonijos ambasados. Japonų kalbos mokytis atvyksta ir kitų mokyklų mokiniai.

 

... Užsukome ir į Radvilų gimnaziją. Mums sakė, kad gimnazijos vardas šiai įstaigai suteiktas neseniai. Gal dalykinis parengimas čia neblogas, tačiau aplinkos ir kultūros, grožio suvokimui puoselėti gimnazijos vadovybei būtina žymiai daugiau skirti dėmesio ir laiko. Būtų tikslinga apsilankyti kitose švietimo įstaigose ir kurti gražesnę aplinką, kurioje bręsta jaunas žmogus.

 

Pagrindinių, vidurinių mokyklų aplinka

 

„Ąžuolyno“ pagrindinė mokykla įsikūrusi Lazdynuose, šalia gražiai suaugusių ąžuolų alėjos. Mokykla pastatyta labai patraukliame gamtos kampelyje. Reljefas sudaro galimybę sukurti gražius gėlynus. Lyginant su ankstesniais metais, mokyklos aplinka žymiai pagražėjusi. Tai viena iš daugelio Lazdynų seniūnijos grožio oazių.

Labai išpuoštas ir mokyklos vidus, daug gėlių, įvairiausių akcentų. Antai - piešinių paroda „Mano Lietuvėlei – 1000 metų“. Auklėtojai „pametėjus“ idėją, visų šeštų klasių mokiniai nuspalvino 1000 popierinių, įvairaus dydžio drugelių ir papuošė foje. Įdomi moksleivių foto paroda „Mano gimtasis miestas – Europos kultūros sostinė“. Moksleiviai su foto aparatais pamatė daug nuostabių sostinės kampelių, gamtos ir architektūros paminklų. Kaip sakė mus lydėjusi direktoriaus pavaduotoja Jurgita Večerskienė, labai populiari ir keramikos darbų studija, kurios išdegtus darbelius dovanoja mokyklos svečiams, savo kūrinėlius moksleiviai dovanoja tėveliams. Nedidelėje patalpoje keramikė Dalia Daukšienė moko vaikus paprastą molį paversti meno kūriniu, skulpūrėle ar pagaminti dūdelę. Netgi tikybos kabinetas - savotiškas traukos centras. Lankantys tikybos pamokas moksleiviai ant sienos rašo savo vardą - autografą. Mums sakė, kad ir baigę mokyklą buvę mokiniai ateina pasižiūrėti ar jų „įamžinti“ vardai dar nenunykę, džiaugiasi pamatę. Įdomi etnokultūros klėtelė, kurioje šalia senų namų apyvokos daiktų, mokomasi austi tautines juostas.

Mokyklos direktorius Audrius Tavoras sakė, kad šiais mokslo metais mokykla (mokytojai ir mokiniai) „degė“ idėjomis - kaip gražiau pasirengti Lietuvos 1000 metų ir „Vilnius Europos kultūros sostinė“ įvykiams pažymėti.

Priešingoje miesto dalyje, Naujojoje Vilnioje, Rugiagėlių gatvėje įsikūrusi Juozo Ignaco Kraševskio vidurinė mokykla. Kiekvieno konkurso metu matosi, jog gražėja 3 ha mokyklos teritorija. Jos tvarkymui daug dėmesio skiria technologijų mokytoja Irena Šivickienė. Mokyklos direktorė Gelena Juchnevič - šios mokyklos auklėtinė. Ji su visais pedagogais ir mokiniais pavasarį ir rudenį tvarko aplinką, sodina gėles, kompostuoja organines atliekas, kurias vėliau panaudoja augalams patręšti.

Naujojoje Vilnioje dėmesio verta ir Barboros Radvilaitės pagrindinė mokykla. Gražiai prižiūrima aplinka, kaskart paryškinama naujais akcentais. Vertingiausias - Barboros Radvilaitės kambarys ir mokyklos muziejus.

 

Emilijos Pliaterytės pagrindinės mokyklos direktorė Ona Subačienė pasidžiaugė nauju projektu „Kuriame Lietuvą“. Vidiniame mokyklos kiemelyje Lietuvos valstybės kontūras pažymėtas kalninėmis pušaitėmis ir spalvotomis skiedromis. Miestai, Nemunas ir kitos upės - ąžuolo trinkelėmis. Direktorė sakė, kad geografijos mokytoja viską paskaičiavo pagal mastelį. Nėra čia dar Puntuko, aukščiausių Lietuvos kalvų ir kitų svarbių gamtos objektų. Projektas, kurį kuria 6-8 klasių mokiniai, tęstinis – „sukurti“ pilną Lietuvos vaizdą dar reikės ne vienų metų.

Jeruzalės vidurinė mokykla - vienintelė, kurioje šalia geografijos kabineto yra ir geografijos muziejus. Tai geografės Aurelijos Kuckaitės nuopelnas.

... Daug įdomių akcentų pamatėme ir kitose mokyklose, tačiau viena iš prasčiau atrodančių yra „Žaros“ vidurinė mokykla, kuriai vadovauja Dimitrijus Popovas. Jis išreiškė priekaištus Naujosios Vilnios seniūnijai, kitoms organizacijoms, pamiršdamas, kad tos didelės teritorijos pagrindinis šeimininkas yra mokykla. Sunkmetis palietė visus vienodai...

Dar mažai kur pamatėme aikšteles lapams, žolei, šakoms kompostuoti. Organinių atliekų išvežimui naudojamos papildomos lėšos. Pasigaminę kompostą turėtų mažiau išlaidų, o ir pasodinti augalai gražiau atrodytų.

 

Kuo ugdomi mažiausieji

 

Buvusio lopšelio-darželio teritorijoje Fabijoniškėse įsikūrusi „Šviesos“ pradinė mokykla. Mokyklos direktorė Milda Bajevienė sakė, kad aplinkos prižiūrėtoja Marijana Norkun nuo pavasario kūrė gėlynus. Neturinti specialaus dendrologo išsilavinimo Marijana Norkun labai pagražino mokyklos, kurioje mokosi 360 vaikučių, aplinką. Žinoma visa buvusio darželio teritorija dar nėra vienodai patraukli, tačiau tikėtina, jog gražios idėjos bus įgyvendintos visoje teritorijoje.

Lazdynuose, Žėručio gatvėje „Žėručio“ pradinė mokykla - taip pat buvęs vaikų lopšelis-darželis. Nors komisija nepraneša, kada lankysis švietimo įstaigose, tačiau atvykę radome darbuotojų, tvarkančių, gražinančių mokyklos aplinką. Direktorė Birutė Liekienė pasidžiaugė, kad ne tik ji nori puošti aplinką, labai darbštus mokyklos kolektyvas.

Žirmūnų gatvėje daugiabučių namų apsuptyje - lopšelis-darželis „Vieversys“. Tačiau teritorija gražiai tvarkoma. Žvilgsnį keri išskirtinė „tvora“ iš kaulenio. Apie 1,70 metro aukščio, gražiai apkirpta, labai žalia, nesimato neišvaizdžios tinklinės tvoros. Tad taip sudaromas labai jaukios, uždaros teritorijos įspūdis. Kaulenio gyvatvorė subujojo todėl, kad visi krūmai patręšti salietra. Labai savitai išpuoštas darželio vidus. Meniškos prigimties direktorė Danė Marcinkevičienė ir kolektyvas piešia, lipdo, klijuoja, panaudodamos įvairiausias medžiagas, todėl visi koridoriai, grupės labai savitai sutvarkytos. Lyg meno galerijoje lankėmės...

Lopšelyje-darželyje „Bitutė“ daug kur ant sienų „skraido“ bitutės. Nors darželis jau nedirbo, viename kampe darbavosi remontininkai, tačiau mums pasisekė. Apžiūrint skoningai tvarkomą teritoriją į darželį atėjo ir direktorė Nijolė Mituzienė. Ji ir parodė gražiausius savo įstaigos akcentus. Šiai vadovei taip pat buvo pasakyta: iki pasimatymo rudenį.

Labai savitai, bet gražiai tvarkomasi lopšelyje-darželyje „Aitvaras“, kuriam vadovauja direktorė Alfreda Žilinskienė. Įstaiga – lyg arboretumas: klevų, obelų, svarainių, ąžuolų ir kitokių medžių bei krūmų alėjos. Negražios vietos papuošiamos išraiškingais augalais, kurie puošia teritoriją. Komposto aikštelė paslėpta augalais. Prinokusius obuolius visi valgo, verdamas kompotas, kepami pyragai.

Už dalyvavimą projekte „Gamta ir vaikas - pilietiškumo ugdymas“ darželis šiais metais apdovanotas Aplinkos ministerijos padėka, gavo diplomą už tai, kad Vilniaus miesto darželių grupėje daugiausia surinko galvaninių elementų. Viena darželio „gatvė“ pavirs saugaus eismo juosta, su veikiančiais šviesoforais.

Lopšelis-darželis „Pasakaitė“ jau ankstesniuose konkursuose įvertintas aukščiausiu balu. Šių metų rugsėjo 1 dieną švęs savo 25 metų gyvavimo jubiliejų. Manėme, jog lopšelio-darželio direktorės Janinos Danienės ir kolektyvo idėjos įgyvendintos, nieko naujo nepamatysime, tačiau klydome. Direktorės pavaduotoja Rūta Gelienė rodė įgyvendintas naujas idėjas. O rugsėjo mėnesį ši vaikų ugdymo oazė dar labiau pagražės – bus švenčiama 25 metų sukaktis.

 

Kaip ir kokiose įstaigose ugdome?..

 

Dauguma vadovų skundėsi, kad į gražias teritorijas dažnai užsuka dvikojai su keturkojais, augintiniai dažnai palieka savo „pėdsakus“, net medeliai, krūmai džiūsta. Lankosi mėgstantys išgerti ar patriukšmauti. Griežčiau perspėjus, išdaužomi langai, sulaužomi suoleliai. Tada ir teiraujamasi: kur tie neklaužados augo? Ar ne tame pačiame darželyje, mokykloje, kurią jie lankė?.. Kaip atsirado noras gadinti, laužyti grožio akcentus? Kokiuose „universitetuose“ bręsta neigiamas požiūris į grožį, sukurtas vertybes? Ar neturi įtakos per televiziją rodomi filmai, kuriuose demonstruojama tik jėga, smurtas, prievarta?.. Ar pakankamai diegiamas pareigos jausmas?

Kai kurių švietimo įstaigų vadovai sakė, kad mokiniai neįtraukiami į aplinkos grožio kūrimą – kam tai rūpi... Tai gal Švietimo ir mokslo ministerija priimtų dokumentus, įpareigojančius visose mokyklose organizuoti darbinį auklėjimą. Vaikai turi mokėti pasodinti gėlę, medį, juos prižiūrėti. Jie turi pažinti augalus, krūmus, medžius. Prie kiekvienos gėlės turėtų būti pavadinimas. Tik tokiu būdu bus „įkalti“ augalų pavadinimai. Tai – taipogi savotiškas žvelgimas į ateitį, tolį, nuo kurio neturėtų nusigręžti ir Aplinkos ministerijos vadovai...

Beje, nuo šių metų pradžios visos sostinės švietimo įstaigos gauna ir skaito ekologiniam švietimui skirtąjį savaitraštį „Žaliasis pasaulis“ ir džiaugiasi, kad Vilniaus savivaldybė suteikė tokią galimybę.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"