Paieška Žemėje būtų gražiau...

Žemėje būtų gražiau...

Evelina MAČIONYTĖ

Kauno r. Panevėžiuko pagrindinės mokyklos priešmokyklinio ugdymo pedagogė

 

Anot J. V. Gėtės, „Gamta – vienintelė knyga, kurios kiekvienas puslapis prasmingas“. Gamtos puslapius atversti pamėgino ir mūsų priešmokyklinukai, įgyvendindami projektą „Kad Žemėje būtų gražiau“. Jo metu buvo skatinamas natūralus vaikų smalsumas, kasdienės veiklos metu buvo siekiama suteikti kuo daugiau progų pažinti gyvąją ir negyvąją gamtą, žadinti vaikų vaizduotę, meilę gamtai.

Vaikai kūrė skulptūras iš rudens gėrybių, karpė karpinį „Popieriuje iškarpysiu, ką veikia ruduo“, lipdė iš druskos tešlos senius besmegenius, prisiminė, kokius gerus darbus yra padarę gamtai ir atliko užduotėlę „Mano geras darbas gamtai“, piešė piešinius „Kaip liepsnos liežuviai nuskriaudė gamtą“.

Priešmokyklinukai surengė akciją „Padėkime paukšteliams žiemą“: išleido stendą apie lesyklėlių rūšis bei žiemojančius paukščius, jų mitybą, ir pakvietė pradinių klasių moksleivius nebūti abejingiems, prisidėti prie vykdomos akcijos. Vaikai, padedant kitiems šeimos nariams, sukalė lesyklėles, jas įrengė mokyklos kieme ir visą žiemą atsakingai rūpinosi paukščiais.

Atėjus ilgai lauktam pavasariui, gamtos pabudimo metui, priešmokyklinukai nepamiršo sutvarkyti aplinką bei pasitikti sparnuočių, įkėlė jiems naujus inkilus.

Balandinio apsikuopimo akcijai ruošėmės iš anksto. Ugdomosios veiklos metu priešmokyklinukai buvo supažindinti su atliekų rūšiavimu, jo nauda gamtai, buvo sudarytos sąlygos atliekas rūšiuoti klasėje. Priešmokyklinukai mokėsi rūšiuoti atliekas ir tai sėkmingai darė klasėje. Panaudotus daiktus prikėlė naujam gyvenimui.  Iš antrinių žaliavų kūrė kūrybinius darbelius – žaisliukus, pieštukines, gėles, muzikos instrumentus–barškučius. Išėję į talką, rinkdami šiukšles, vaikai kalbėjosi, kodėl negalima šiukšlinti ir kaip šiukšlės kenkia gamtai, jas rūšiavo į tinkamus konteinerius, esančius Panevėžiuko gyvenvietėje. Po talkos priešmokyklinukai sugrįžo į mokyklą pakilios nuotaikos, džiaugdamiesi, kad atliko dar vieną gerą darbą gamtai – ją padarė švaresnę.

Siekdami kuo geriau pažinti augalus, jų gyvenimo sąlygas, priešmokyklinukai augino svogūnų laiškus, sėjo gėles bei daržoves, jomis rūpinosi. Buvo ugdomas požiūris į augalus kaip į gyvybės formą, supratimas, kad augalas taip pat kvėpuoja, auga ir juo reikia rūpintis ir būti už jį atsakingiems.

Vaikai taipogi dalyvavo Kauno apskrities ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų, tėvų ir pedagogų projekte „Mano kūrybos knygelė“.

Patirtus įspūdžius gamtoje vaikai perteikdavo dailine veikla – aplikavo, piešė akvarele bei guašu, vėlė iš vilnos, lipdė iš plastilino bei druskos tešlos, štampavo, purškė, atspaudavo bei konstravo. Dailinė veikla ne tik lavino vaikų smulkiąją motoriką, ugdė kalbinius įgūdžius, emocinę raišką, o ir pasitarnavo perteikiant gamtos pažinimo žinias, pajaučiant gamtos grožį.

2010 m. balandžio 23 d. priešmokyklinukai surengė projekto „Kad Žemėje būtų gražiau“ baigimo šventę, į kurią pakvietė tėvelius, senelius, pradinių klasių moksleivius su mokytojomis. Šventės metu būsimieji pirmokėliai dainavo, šoko bei vaidino spektakliuką „Vabaliukų šalyje“. Skaidrėmis buvo pristatyta projekto veikla, mažieji šventės dalyviai bei svečiai pakviesti pažaisti nuotaikingų žaidimų.

 

Autorės nuotraukos.

Dalyvaujame talkoje.

Rūpinamės paukšteliais.

IMG_3134.jpg - Žemelę seikėjame, kaipo duonelę... 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"