Paieška Lopšinė miegapelei

„Lopšinė miegapelei“

Tomas KALAŠINSKAS

Pagramančio regioninio parko vyr. ekologas

 

Tauragės Europos informacijos centras Europe Direct kartu su partneriais (Pagramančio regioninio parko direkcija, Tauragės miškų urėdija, Šilalės viešąja biblioteka, Tauragės „Šaltinio“ pagr. mokykla, Šilalės r. Pajūrio S. Biržiškio vid. mokykla) parengė projektą „Lopšinė miegapelei“. Projektas skirtas Tauragės ir Šilalės rajonų jauniesiems gamtininkams paminėti tarptautinius biologinės įvairovės metus. Projekto tikslas – išsaugoti ir padidinti lazdyninių miegapelių populiaciją Pagramančio regioniniame parke (Lylavos hidrografiniame draustinyje).

Lazdyninė miegapelė (Muscardinus avellanarius) įrašyta į Europos sąjungos buveinių direktyvos saugomų rūšių sąrašą. Tai pati mažiausia iš miegapelių rūšis, kūno ilgis iki 90 mm, uodegos ilgis iki 77 mm, kūno masė iki 27 g. Aptinkama lapuočių ir mišriuose miškuose su pomiškiu. Dieną miega lizde, aktyvi naktį. Apvalų lizdą suka tarp medelių ar krūmų šakų, nedidelėse eglutėse, inkiluose. Minta jaunais ūgliais, pumpurais, jaunais lapais, uogomis, gilėmis, riešutais. Vidutinė gyvenimo trukmė - 2 metai.

Šio projekto metu jaunieji gamtininkai, talkinant mokytojams, padarė 30 specialiai miegapelėms skirtų inkilų. Jie išsiskiria tuo, jog landa - kitoje pusėje nei įprasto inkilo (tai netinka paukščiams), todėl apsigyvena tik miegapelės ar geltonkaklės pelės. Balandžio 26 dieną kartu su moksleiviais šiuos inkilus iškėlėme Pagramančio regioniniame parke (Lylavos hidrografiniame draustinyje), vietoje senų, sulūžusių inkilų. Šioje vietoje jau nuo 1999 metų yra atliekamos lazdyninių miegapelių apskaitos, išskirti 3 stacionarai. Didžioji dalis inkilų per ilgą tarnavimo laiką sukežo, buvo netinkami nei miegapelėms nei paukščiams. Keldami naujuosius namus miegapelėms tuo pačiu metu senuosiuose atlikome apskaitas. Inkilų vidaus turinį suregistravome specialiose lentelėse. Pagal tai vėliau bus atliekama duomenų analizė. Apskaitas atliksime ir rudenį, įvertinsime ar naujieji inkilai patinka miegapelėms.

Projektas neapsiriboja vien tik miegapelių apskaita ir inkilų kabinimu. Jaunuosius gamtininkus taip pat norime supažindinti ir su paukščiais. Todėl balandžio 28 d. vykome į Visbarų biosferos poligoną (Tauragės r.), kur yra įrengtas bokštelis paukščių stebėjimui. Tądien daugiausia stebėjome vandens paukščius: gulbes giesmininkes, gulbes nebyles, laukius, kuoduotąsias, šaukštasnapes ir paprastąsias antis, klykuoles, ausuotuosius kragus, didžiuosius dančiasnapius, rudagalvius ir paprastuosius kirus, girdėjome baubiančius didžiuosius baublius, krekšinčias didžiąsias krakšles, vestuvinius šokius šoko nendrinės lingės. Visas matytas paukščių rūšis registravome lentelėje ir vėliau bandėme tai apibūdinti naudojantis paukščių pažinimo vadovu. Paukščius stebėsime ir rudenį. Kad neprailgtų laukti rudens, birželio mėnesį planuojame pažintines ekskursijas po Pagramančio regioninį parką, susipažinsime su gamtos ir kultūros vertybėmis. Visos projekto metu vykdomos veiklos fiksuojamos filmavimo kamera. Pasibaigus projektui sukurtas filmukas bus platinamas internetu.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"