Paieška Patobulintas inkilas

Patobulintas inkilas

Dr. Antanas MALIŠAUSKAS

Akademija, Kėdainių r.

 

Pastaraisiais metais mūsų senuose parkuose pagausėjo akmeninių kiaunių. Jos nuo miškinių kiaunių savo išvaizda skiriasi balta kaklo dėme, kuri krūtinėje baigiasi apversta V raide ir nusitęsia net ant kojyčių (miškinės kiaunės ši kaklo sritis yra gelsva ar gelsvai rusva). Minta pelėmis, pelėnais, paukščiais, aplanko bitynus, sandėliuose ar pastogėse suranda žiemai pakabintus korius. Iš zylių, musinukių ir kitų smulkiųjų paukščių inkilų ištraukia ir suėda jauniklius. Štai sodo apsaugai nuo kenkėjų Žemdirbystės instituto fotografas Evaldas Pabrinkis kasmet iškelia kelis inkilus zylėms. Tačiau praėjusių metų vasarą akmeninės kiaunės inkiluose sunaikino visus zylių jauniklius.

Ornitologas doc. V. Logminas prieš porą metų pasiūlė ant inkilo lentos pritvirtinti 3,5-4 cm diametro ir 5 cm ilgio vamzdelį (nuotraukoje). Tokį nesunku pasigaminti iš plastmasinio vamzdžio. Jo viena galą su metalui pjauti pjūklu įpjauname 6-8 vietose (3-4 cm gyliu), tada vamzdį krosnyje pakaitinkime iki suminkštėjimo – karštą mauname ant medinio koto. Supjaustyto vamzdžio sienelės išsiplečia. Ant tų sparneliu padarome grąžtu skylutes, arba iš karto kalame vinutėmis prie inkilo landos.

Tokiame inkile noriai apsigyvena zylės, musinukės ir kiti smulkūs paukšteliai.

2008 metais Dotnuvos miške medžiotojai su Akademijos vidurinės mokyklos gamtininkais tokių inkilų iškėlė 25. Rudenį, patikrinę inkilus, nustatėme, jog dvylikoje perėjo musinukės, keturiuose – zylės. Paukščių jaunikliai nenukentėjo nei viename inkile.

Žinoma, kyla neaiškumas: ar gegužės pabaigoje dar reikia kelti tokius inkilus, juk zylės kiaušinius padeda paskutinėmis balandžio dienomis. Jaunikliai išsirita po 13-15 dienų. O lizdą palieka jau po 16-19 dienų.

Palikusius lizdą jauniklius dar apie dvi savaites vedžioja ir maitina tėvai. Vėliau šeima pakrinka. Apie 60 proc. didžiųjų, mėlynųjų zylių, karklažvirblių porų per metus išveda dvi ir daugiau vadų. Antroji vada būna mažesnė ir perima kitame inkile. Tad inkilus iškėlus gegužės-birželio mėnesiais dar yra tikimybė, jog juose zylės ir kiti paukščiai apsigyvens ir perės jauniklius. Šie paukšteliai, maitindami jauniklius, sunaikina kenksmingų vabzdžių lervutes, tuo išsaugodami sodo derlių. 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"