Paieška Pats seniausias batas

Pats seniausias batas

 

Mokslininkai iš Didžiosios Britanijos Oksfordo ir JAV Kalifornijos universitetų išsiaiškino, jog odinio bato, rasto Armėnijoje, amžius siekia apie 5500 metų. Tokiu būdu, tai pats seniausias pasaulyje odinės avalynės pavyzdys.

Bato dydis atitinka šiandieninį 37 dydį. Avalynė padirbdinta iš vientiso išdirbto karvės odos gabalo. Stabilios, vėsios ir sausos atmosferos dėka Arenio oloje, kur buvo aptiktas radinys, batas puikiai išsilaikė – išliko netgi jo raišteliai. Apavas buvo prikimštas sausos žolės, bet kol kas neaišku, kokiam tikslui – ar augmenija padėdavo išlaikyti šilumą, ar tarnaudavo bato formai išlaikyti.

Arenio ola yra įsikūrusi netoli sienos su Iranu, arti Nachičevanės. Įėjimas į olą primena siaurą plyšį, priešais olą plyti didelis skardis. Ola yra apie 1080 metrų virš jūros lygio, jos plotas siekia 400 kv. m. Vasarą Arenyje temperatūra pakyla iki 40 laipsnių, o žiemą nusileidžia iki minus dešimties. Oloje esama keleto šimtų atšakų ir galerijų, jos skliautus dengia juodos apnašos.

Tarp kitų radinių, aptiktų Arenyje, - sudaužytas molinis indas, avino ragai, dideli indai su gerai išlikusiais kviečių ir miežių grūdais, abrikosais ir kitais valgomaisiais augalais. Olos grindis dengia storas avių mėšlo sluoksnis, užsikonservavęs ir apsaugojęs visus čia rastus daiktus nuo suirimo.

Olą prieš keletą metų atrado archeologas Borisas Gasparianas. Čia buvo daugybė paukščių lizdų, todėl iš pradžių ji buvo pavadinta Paukščių ola, ir tik vėliau gavo naują vardą – Arenio ola. Nuo 2007 metų ją tiria ekspedicija, kurioje dalyvauja keleto šalių mokslininkai.

Bato amžių Oksfordo ir Kalifornijos mokslininkai nustatė atlikę radioaktyvinę mažų odos skiautelių, atpjautų nuo bato, ir žolės, tarnavusios kaip kamšalas, analizę.

Įdomu, kad armėniškas batelis keletą šimtų metų senesnis už avalynę, kurią avėjo garsusis Otcis – senovinis Alpių žmogus. Mumifikuotas Otcio kūnas buvo rastas 1991 metų rugsėjo 19–ąją Tirolio Alpėse, ant Italijos – Austrijos sienos, nutirpus aukštakalnės Similano ledynui. Gerai išlikusio „ledinio žmogaus“ amžius siekia 5300 metų.

Pačia seniausia avalyne laikomi sandalai iš augalinės medžiagos, kuriems apie 8 tūkst. metų. Jie buvo aptikti Misurio oloje prieš 50 metų.

 

Parengė Jonas VANAGAS 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"