Paieška Dulkei įkvėpėme gyvybę?

Dulkei įkvėpėme gyvybę?

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Genetikos Einšteinas Kraigas Venteris su savo mokslininkų grupe dirbo penkiolika metų, kol sukūrė Syntiją. Taip jie pavadino primityvią bakteriją, sulipdytą iš negyvųjų medžiagų. Kitaip sakant, padarė tą patį, ką ir Dievas, lipdydamas iš molio Adomą. Sukūrė gyvybę. Šventuosiuose raštuose minima, jog jis tai padaręs pagal savo pavidalą. Ačiū, kad to paties nepadarė su Ieva, todėl pasaulis daug spalvingesnis ir mažiau nuspėjamas.

Įdomus dalykas – seniau už tokį fokusą visi tie mokslininkai būtų supleškėję inkvizicijos lauže. O štai dabar Vatikanas pripažino, kad tai įžymus mokslo laimėjimas. Na ką – mainos rūbai margo svieto...

Kaip kad paprastai būna, daug ką kopijuojame iš jau sukurtos gamtos kolekcijos. Ir ta dirbtinė Syntija yra tiksli bakterijos Mycoplasma genitalium kopija. Maža šito – ji net neturi savo drabužėlio. Paprastai kalbant, iš bakterijos buvo išsiurbtas gyvasis jos vidus, ten įdėtas dirbtinis, o ląstelės sienelė liko ta pati, natūrali. Taigi šiuo atveju koks nors aukščiausias mokslininkų teismas gali net suabejoti, ar eksperimentas buvo jau toks visai švarus.

Šiaip ar taip, dirbtinė gyvybė suplazdėjo, net ėmė daugintis. Ir daug kam darosi baisu – kas bus paskiau? Nespėjome atremti genetiškai modifikuotų augalų puolimo, o štai jau lenda nauja pabaisa.

O toliau bus taip, kaip paprastai būna. Čekijos augustinų vienuolis Gregoras Mendelis, beveik prieš du šimtus metų vienuolyno sodelyje aptikęs keistus kvapiųjų žirnelių žiedų spalvų rašto dėsningumus, nė galvote negalvojo apie tą didįjį genetikos mokslą, kuris paskiau išaugo iš gražiųjų žirnelių. Žinoma, to meto mokslas šių išvadų nepripažino, labai jau jos buvo keistos ir drąsios. Tuo sykiu šiandien be to mokslo – nė žingsnio nė medicina, nė kriminalistika.

Jau pasigirsta nevilties klyksmai, kad dabar bus sukurtos visai naujos gyvybės formos, blogiečių laboratorijose bus auginami žudikai maniakai. Tiems, kurie jau piešia ar dar pieš siaubo paveikslus dėl tos Syntijos ir jos vaikaičių, vertėtų priminti štai ką. Įsivaizduokite, kad, neduokdie, jus ar – dar labiau neduokdie – jūsų vaikus užpuolė kokie nors piktybiniai ar ne visai piktybiniai augliai. Įprastas gydymas nebepadeda. O dirbtinė, tam tikslui sukurta bakterija, gali auglį sudoroti. Ką tada pasakysite?

Syntija - tik kukli pradžia. Tačiau ateityje šie metai, du tūkstančiai dešimtieji, tikrai bus minimi kaip didžiulio mokslo laimėjimo metai. Iš negyvosios medžiagos sukurta gyvybė. Dulkei įkvėpėme gyvybę.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"