Paieška Parymojant prie lango erdvėje

Parymojant prie lango erdvėje

Įspūdis iš Taline vykusio tarptautinio gėlių festivalio

Augustas UKTVERIS

 

Rugpjūtyje Talino Kudrioru parke atidarytas tarptautinis gėlių festivalis, kuriame dalyvavo atstovai ne vien iš Estijos, o ir iš Suomijos, Rusijos, Azerbaidžano, Latvijos... Gal ne ir kitų šalių atstovai, kurių estų kalba darytuose aprašuose šių eilučių autorius nebegebėjo užfiksuoti. Tik Lietuvos gėlininkų kompozicijų tame festivalyje neteko matyti.

Beje, apie kompozicijas. Jos – suvis netradicinės, po atviru dangumi tarsi mėgavosi įvairiausios stilistikos, požiūriai į gėlių, žolynų bei įvairiausių daiktų (ar segmentų) kompozicijas. Daug kur tiesiog akcentuota eklektika: čia – ir atitarnavęs bei supamojoje kėdėje priešais gėlių kuokštą amžiams užsnūdęs kompiuteris; ana, ten – 200 litrų (o ir mažesnės) aprūdijusios talpos kurui ar vandeniui tarsi bendrauja su šiaudiniais katinais; už kelių žingsnelių – maskviečių sukurtas močiutės gėlių darželis su inkliuzais iš dabartinės buities ir t.t. Jei jau kas pasigestų kokio dabartinio lietuviškojo kaimo „lango“, galėtų pasigėrėti ir paprasčiausia nepjautų malkų krūva, surioglinta prie skaisčiai pražydusios kaimiškosios lysvės... Regis, to festivalio svečiai iš Azerbaidžano pateikia ir rytietiškuosius motyvus (kad niekam pernelyg parodoje nepabostų). Jei kam kiek pabodo vasara, gali parymoti ir prie puošiamos kalėdinės eglutės, kartu pasidairant ir pro simbolinį langą į kitas ekspozicijas. Svarbu tik užuolaidas atitraukti, kad nerymotum suvis greta lango rėmo kiaurymės... Taip galėtų nutikti, jei žvilgsnis pagavo stilizuotą Žemės rutulį, įtaisyta greta ilgiausių pasaulyje pintinių, kuriose auga ganėtinai vaiskios gėlytės! Vien vaiskumas nepatinka? Tokiu atveju ganyk akutes po plotus, kuriuose gėlės sužydo tiesiog imituodamas pačią gražiausią pasaulyje vaivorykštę (argi to nesiekė renginio organizatoriai – patikėkime jais?!). Jei jau nepatiktų ir toks peizažas, paspoksokite po medinių gėlių skverelį. (Na, gal ir ne suvis medinių, gal ir kokių plastikinių...) Kai akis (gal ir protas) jau bus pagavusi šiokias tokias apgaules, galėsite stebėti kokiame kaimiškame gėlių darželyje iškilusius tarsi pajuodusius kaulų kontūrus, tarsi ir apdegusių medžių kamienus, tarsi ir nusklembtus didžiulius akmenis. Argi gamtoje nebūna ir tokios dermės!

Jūs dar nuo viso to neapsvaigote?!. Na, paprasčiausiai ženkite sūpynių, įrengtų gėlių ir žolynų bei krūmokšnių bendrijoje, link. Supkitės, kol galva kiek apsvaigs! Nepavyko? Tada laikas eiti toliau, žvelgti į aguonų ir kanapių plotelius.

„Už tokius dalykėlius Lietuvoje smarkiai baustų... Pabandyk kanapes ir aguonas auginti kokiame kolektyviniame sode – jei ne policija, tai kokie narkomanėliai tikrai susidomės...“, - purkštauja greta kone visa lietuviškoji dendrologų ir kitokių gamtininkų grupė.

... Skubu prisėsti idiliškame sklypelyje, kuriam – idiliškas suolelis, idiliškas plytelių grindinys, idiliškos klombos, idiliški žiedeliai, idiliški vazonėliai... Pasėdi, pasėdi, vėl imi dairytis – kairėn, dešinėn, atgal, priekin... Nes iš visur visokiausi šūkčiojimai, nustebimus įprasminantys... Vaje, koks balčiausias marmurinis veidas tarp žalumynų, tarp blizgučių įkurdintas – tarsi koks mėnulis nuo žemės paviršiaus visiems pašviečia! Tokia idilija įkurdinta visai greta stačiakampių betoninių talpų su žemėmis, kur taipogi kažkas žaliuoja. Tačiau tos stačiakampės bei kvadratinės žaliuojančios talpos suvis akies netraukia, net kojoms įsako žingsniuoti tolėliau. Gal dėl to, jog sovietmečiu Lietuvos miestuose tokių jau esame prisižiūrėję...

... Lauke buvo karšta, gal net ir trys dešimtys laipsniukų, tad galvą kišti į mažutėlaitį šiltnamiuką, kaipo dar vieną apyvokinį inkliuzą šioje parodoje, nė nesiruošiau. Juo labiau, jog tame šiltnamiuke gal tik plastikinės gėlės apgaulingąją gyvastį apgaulingai terodė.

Tačiau eklektiškoji paroda gyvastį rodė! Nes lankytojų būreliai vis stabteli ir stabteli, vis kalba, kalba, kalba... Argi tatai nutiktų be jokios priežasties?.. Nes juk kalbėjosi toje erdvėje ne vien žmonės, o ir augalai, visokiausi žmogui pasitarnaujantis rekvizitai, gal net ir įvairiausios idėjos, vizijos, minčių pakišos... 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"