Paieška Ar regioninių parkų pažintiniai takai

Ar regioninių parkų pažintiniai takai prieinami žmonėms su negalia?

Saulius PUPININKAS

Neries regioninio parko vyr. specialistas

 

Mūsų regioninio parko lankytojų centre vyko seminaras „Neries regioninio parko ekoturizmo paslaugų pritaikymas neįgaliesiems“. Renginys organizuotas įgyvendinant Norvegijos finansinio mechanizmo subsidijų schemos „Patirties perdavimo ir bendradarbiavimo ryšių tarp vietinio, regioninio ir euroregioninio lygio partnerių Lietuvoje ir Norvegijoje stiprinimas“ paprojektį „Regioninių parkų ekoturizmo paslaugų ir produktų pritaikymas neįgaliesiems“ (Nr. 2004-LT0009-TES-2NOR-02-044), kurį vykdo VšĮ „Novus credo“, kartu su partneriais – Neries bei Verkių ir Pavilnių regioninių parkų direkcijomis.

Paprojekčio tikslai – gamtos ir paveldo vertybių sankaupų teritorijų ekoturizmo paslaugų ir produktų pritaikymo neįgaliesiems sukūrimas, nustatant pritaikymo neįgaliesiems asmenims lygį, sukuriant prieinamą informacijos sklaidos sistemą, stiprinant regioninių parkų direkcijų darbuotojų administracinius sugebėjimus dirbant su neįgaliaisiais.

Paprojektį finansuoja Norvegija (pagal Norvegijos finansinių mechanizmų subsidijų įgyvendinimo schemą „Patirties perdavimo ir bendradarbiavo ryšių tarp vietinio, regioninio ir euroregioninio lygio partnerių Lietuvoje ir Norvegijoje stiprinimas“) bei Lietuva.

Seminare dalyvavo Lietuvos žmonių su negalia sąjungos, bendrija „Vilniaus Viltis“, Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovai,  regioninių parkų direkcijų darbuotojai bei Inge Aarhus (ekspertas iš Norvegijos), Aida Mačerinskienė (VšĮ „Turizmo plėtros institutas“).

Seminaro tikslas - susipažinti su Neries regioninio parko direkcijos patirtimi, pritaikant pažintinių takų rekreacinę įrangą ir lankytojų centrą žmonėms su negalia. Seminare paprojekčio ekspertas Inge Aarhus (Nevyriausybinės organizacijos, fondo „Lillehammer Miljø“ atstovas) pristatė Norvegijos patirtį ekoturizmo paslaugų ir produktų pritaikymą žmonėms su negalia.

Neries regioninio parko direktorė Audronė Žičkutė seminaro dalyvius supažindino su galimybėmis keliauti po Neries regioninį parką. Buvo pristatytos problemos, su kuriomis susiduriama pritaikant gamtos ir kultūros paveldo vertybių lankymą žmonėms su negalia. Taip pat buvo pristatyta Neries regioninio parko lankytojų centro veikla, 2008 m. įrengta, neįgaliesiems pritaikyta, ekspozicija. Naudojant modernias technines priemones (kompiuterinius terminalus, videomedžiagą, schemas ir ortofotonuotraukas), norintiems pažinti gamtinį ir kultūrinį parko paveldą, plačiai ir išsamiai pristatoma parko rekreacinė infrastruktūra ir turistinių maršrutų sistema bei paslaugos. Be to, pateikiama daug informacijos apie  regioninio parko gamtos ir kultūros paveldo vertybės, unikalius atskirus objektus, krašto istoriją vietos žmonių gyvenimą. Seminaro dalyviai patys išbandė ekspozicijoje įrengtus prisilietimui jautrius monitorius, taip pat atskiroje kabinoje, įrengtoje imituojant lėktuvo kabiną, galėjo pasigėrėti parko vaizdais iš paukščio skrydžio. Seminaro dalyviai domėjosi galimybėmis labiau pritaikyti šį lankytojų centrą žmonėms su regėjimo negalia, t. y. galimybėmis ekspozicijos tekstus parašyti Brailio raštu.

Šių eilučių autorius taip pat pristatė neįgaliesiems pritaikytą Dūkštų ąžuolyno pažintinį taką, jo įrengimo tikslus, problematiką, vykdomus tako dangos atnaujinimo darbus. Šis takas yra vienas labiausiai lankomų Neries regioninio parko pažintinių maršrutų. Tarp regioniniame parke įrengtų pažintinių maršrutų – 2,3 km ilgio Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas – yra vienintelis Lietuvoje tokio ilgio gamtoje įrengtas neįgaliesiems pritaikytas pažintinis maršrutas.

Antroje seminaro dalyje buvo suorganizuota praktinė išvyka į Dūkštų ąžuolyno pažintinį taką. Išvykos metu seminaro dalyviai buvo supažindinti su Dūkštų ąžuolyno gamtine įvairove, palei taką įrengtomis skulptūromis, vaizduojančiomis lietuvių legendų ir mitologijos personažus. Buvo išklausyti pasiūlymai dėl tako tobulinimo (didesnio skaičiaus atokvėpio vietų su suoliukais įrengimo, patogesnio priėjimo prie akmens su ženklais įrengimo) bei galimybių neįgaliesiems pritaikyti bent dalį kitų regioniniame parke esančių pažintinių maršrutų.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"