Paieška Smėlynų orchidėja

Smėlynų orchidėja

Lidija UMBRASIENĖ

Palanga

 

Orchidėjos – augalų pasaulio karalienės. Graikų filosofas Teofrastas (370 – 288 m pr. Kr.) davė šiems augalams pavadinimą nuo žodžio „orchis“ – kiaušinis. Iš tikrųjų, jų šakniastiebiai panašūs į kiaušinį. Nuostabiausios, ryškiaspalvės, įvairiais raštais išmargintais žiedais orchidėjos auga Amerikos ir Pietryčių Azijos atogrąžų miškuose, dažnai ant medžių. Jų spalvos, žiedų forma stebina mokslininkus, dailininkus, įkvepia poetus. Šiems augalams skirti žurnalai, pašto ženklai, steigiamos mėgėjų draugijos, augintojų klubai. Daugiau kaip prieš 1000 metų orchidėjos augintos Kinijoje. Rasti jų piešiniai ant indų, žiedai tapyti ant šilko. XVI–XVII a. šios brangios gėlės pateko į Europą. Tačiau ne iš karto pavykdavo jas išauginti. Mat šie augalai draugauja su grybais ir skruzdėlėmis. Pasaulyje žinoma 10 000 orchidėjų rūšių ir jų hibridų. Lietuvos miškuose, pievose, pelkėse auga apie 30 orchidėjų rūšių. Tai gegužraibinių šeimos augalai: gegūnės, gegužraibės, plaurečiai, blandys, dviguonė. Dauguma jų reti, į Lietuvos raudonąją knygą įrašyti augalai.

Pirmą kartą miškų orchidėją – plačialapę klumpaitę pamačiau Juodeikių miškuose netoli Žagarės, kai dalyvavau ornitologų ekspedicijoje. Tik gerokai vėliau sužinojau, kad klumpaitės pražysta sulaukusios 15-17 metų. Pirmuosius trejus metus jų daigelis būna po žeme ir minta grybų hifais. Po metų pasirodo pirmasis lapelis, o vėliau stiebelis ir kasmet naujais lapais sužaliuoja. Įdomu, kad apdulkintas žiedas težydi 2–3 dienas, o vabzdžių neaplankytas nevysta iki 3 savaičių.

Liepos - rugpjūčio mėnesį pajūrio prieškopėse, pušynų pakraščiuose, palei dviračių takus į saulę stiebiasi purpuriniais žiedynais, pailgais rausvai violetinio atspalvio lapais tamsialapis skiautalūpis (Epipactis atrorubens). Jo augimvietės rastos ir Aukštaitijos nacionaliniame parke. Pasak gamtininko B. Šablevičiaus, „skiautalūpiai dažniausiai pasirodo šalikelėse, kurių dirvožemį kartais sujudina technika, platinanti ir lyginanti kelių dangą“. Šis Lietuvos raudonosios knygos augalas dažnas tik pajūryje. Tai vienintelė Lietuvos orchidėja, auganti smėlynuose.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"