Paieška Pasirodė patsai bebras!..

Pasirodė patsai bebras!..

 

Saulėtą rugsėjo 16-ąją 4a bei 4c klasių mokiniai su mokytojomis A.Čepulėnienė, E.Šliauteriene ir A.Dirginčiene išvyko į valstybinį gamtinį Kamanų rezervatą. Mūsų jau laukė šypsena pasipuošusi gidė Aušra. Keliavome mediniais takeliais ir pažinome Kamanų pelkę. Vaikai domėjosi viskuo, ką ten galima buvo pamatyti. Prie bebrų namelio iš vandens galvą kyštelėjo pats bebras, įvairiaspalvėmis kepurėmis viliojo grybai, 5000 metų senumo ežeras, pasirodo, glaudžia tik dviejų rūšių žuvis. Spanguolės, 19 rūšių kiminai, žemaūgės pušaitės nemažiau žavėjo. Garbingas Kamanų rezervato simbolių vietas užėmė dirvinis sėjikas ir tekšė. Namo taip pat parlydėjo saulutė ir puikūs įspūdžiai. Tokios gamtos pamokos - pačios gražiausios.

Štai, ką pasakoja patys ketvirtokai.

 

Mokytoja Aurelija Dirginčienė

Šiaulių miesto Juventos mokykla

 

Kamanose mums patiko!.. (paantraštė)

Vakarė  BALTUTYTĖ, Gabija MIKUTYTĖ, Gustė NORVAIŠAITĖ, Jomantė SKALIKAITĖ, Tadas DEVĖNAS, Domas BEINORAVIČIUS

 

... Pirma mūsų stotelė - prie bebrų namelių. Gidė sakė: kai kyla burbuliukai iš vandens, tatai reiškia, jog bebras eina po vandeniu. Staiga iš vandens iššoko pats bebras. Kai kurie vaikai net išsigando. Gidė paaiškino, kad gyvūnas įspėjo savo gentainius, kad saugotųsi.

Bebrai vadinami stambiausiais Lietuvos graužikais. Jie sveria apie 20–26 kg. Vienu metu bebrai buvo išnaikinti. Bebro kūnas apaugęs kailiu, kuris nepralaidus vandeniui. Priekiniai dantys stambūs. Bebras turi ką nors graužti, kad dantys būtų reikiamo ilgio. Uodega plati, padengta trumpais plaukeliais. Uodega padeda bebrui judėti vandenyje, atsiremti, kai graužia. Tupėdamas sausumoje bebras uodegą pasikloja po savimi ir užlipa užpakalinėmis kojomis.

Savo būstuose bebrai gyvena ištisomis šeimomis: tėvai ir įvairių kartų vaikai. Tai ištisa bendruomenė, kokia tarp graužikų retai sutinkama.

*  *  *

Kamanų rezervate gidė mums pasakojo apie žvėrelius, paukščius.

Sužinojome kokia savita yra paprastoji angis! Lietuvoje angis yra vienintelė nuodinga gyvatė. Ir iš vis vienintelis nuodingas roplys. Šios gyvatės kūno viršus pilkas arba tamsiai rudas. Ilgis - 75–80 cm. Ant angies nugaros vingiuoja juoda arba ruda juosta. Galva plati. Lietuvoje angis dažniausiai aptinkama drėgnuose miškuose ar aukštapelkėse. Kadangi Kamanose aukštapelkių yra, tad yra ir šių gyvačių. Jos mėgsta šiltas, saulėtas vietas. Žiemoja grupėmis. Graužikų urvuose bei po kelmais. Naikinant pelkes šių gyvačių sumažėjo. Kai kur net išnyko. Angys minta pelėmis, varlėmis ir t.t. Žmogaus jos nepuola, tačiau, jei užminsi ar pajudinsi, gali skaudžiai įgelti. Dažniausiai įkandimas nebūna mirtinas.

Pabuvus Kamanose ilgiau, galima sutikti daugiau gyvūnų: lapių, driežų, stirnų, elnių, vanagų ir netgi vilkų!..

Štai – tetervinas, kuris lyg ir panašus į vištą. Bet yra didingesnis, su gražiomis, dažniausiai juodomis plunksnomis. Lietuvoje nėra dažnas, nyksta. Gyvena pamiškėse, aukštapelkėse. Patelė lizdą įsiruošia ant žemės tarp krūmų ar sausų žolių. Balandžio antroje pusėje deda 6-12 rusvai pilkšvų su dėmelėmis kiaušinių. Peri apie 26 dienas. Išveda vieną vadą.

*  *  *

Samanos vadinamos miško patalais. Kamanų rezervate jos buvo labai klampios, kai kurie klasės draugai išbandė. Samanos yra labai minkštos, ant jų galima sėdėti, tačiau tik ne Kamanų raiste, nes ten yra  labai šlapia, - jei atsisėstumėme, kiaurai peršlaptumėme.

Papasakosime ir apie saulašarę. Tai daugiametis 10-25 cm žolinis augalas, sudorojantis vabzdžius. Lapai prigludę prie žemės. Žiedai maži. Saulašarės žydi liepą–rugpjūtį. Sėklos subręsta rugpjūčio–rugsėjo mėn. Auga durpynuose. Ant saulašarės lapo nutūpęs vabzdys sudirgina plaukelius, kurie užsilenkia ir apgaubia vabzdį. Po to plaukeliai vėl išsitiesina. Turbūt jie laukia naujos aukos!

Kamanose mums pasakojo ir apie gailius, kurie išauga iki 150 cm. Žiedai balti, o sėklos – mažytės. Auga pelkėse, durpynuose bei miškuose. Žydi gegužės mėn.

Gailiai turi labai stiprų kvapą. Kai kam nuo to kvapo svaigsta ar skauda galva. Taip buvo ir mums, kurie išdrįso tuos augalus net ir pauostyti... Nepatariame kitiems to daryti!..  

Jei jau gailius pamirštume, ši ekskursiją mums labai patiko! 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"