Paieška Gyvalazdės

Gyvalazdės

Ingrida KURLINKUTĖ

Kelmė

 

Aš auginu ne kačiukus ar šuniukus. Tai netgi ne papūgėlės, žiurkėnai ar žuvytės. Daugeliui tai panašu į medžio šakeles, tačiau taip nėra. Jie tik maskuojasi taip, kad būnant gamtoje juos sunkiau pastebėtų.
Iš viso žinoma apie 2500 gyvalazdžių rūšių. Jos daugiausiai paplitusios atogrąžų vietovėse ir poatogrąžiuose. Tačiau šias laikais žmonės jas laiko ir namuose, įrengę specialius terariumus. Gyvalazdės aktyvios dažniausiai naktį, tačiau didžiąją gyvenimo dalį praleidžia nejudėdamos, kabėdamos ant augalų šakų ir lapų. Sugeba puikiai užsimaskuoti ir susilieti su aplinka: sustingsta šakelę primenančia poza, o kai juda, tai daro labai atsargiai, lengvai siūbuodamos pagal vėjo gūsius.
Jos yra žolėdės, minta augalų lapais, tačiau manosios mėgsta ir vaisius, daržoves, pavyzdžiui, morkas. Kai viena gyvalazdė padvėsė, kita pradėjo graužti josios koją. Tai užfiksuota ir nuotraukoje. Gyvalazdės auga nerdamosi iš savo kūno. Jos palieka balkšvos spalvos išnarą, kurioje kartais pasilieka ir kuri nors iš 6 kojų. Tačiau gyvalazdės kojos gan greitai atauga, o ir pati gyvalazdė nėra ilgaamažė, todėl galima aiškiai pastebėti, kaip greitai ji auga.
Gaila, kad manosios taip ir neišbarstė kiaušinėlių. Nors, tiesą sakant, nežinau, kuri yra patelė, o kuris patinėlis. Iš viso turėjau 6 gyvalazdes. Kai jos buvo mažos, jas laikiau indelyje nuo torto, paskui perkėliau į indelį nuo didesnio torto, dar labiau padidinau skylutes, kad vėdintųsi. Galiausiai iš storesnių permatomų plastmasės gabalų suformavau kubo formos terariumą ir pridėjau daug medžio šakelių, lapų. Labai svarbu visada laikyti jų gyvenamą terpę drėgną, nes joms tai labai patinka.
Gyvalazdžių priežiūrai daug laiko skirti nereikia, tik išvalyti terariumą retkarčiais, įdėti lapų, papurkšti vandeniu. Atsargų parūpinus užtektinai, galima palikti ir ne vienai dienai, jei išvykstate, tarkime, trumpoms atostogoms. Jei paliekate namus ilgesniam laikui, verčiau gyvalazdžių priežiūra tepadeda pasirūpinti kaimynai. Tai labai puikūs augintiniai, tik gal kiek pasyvoki, tačiau visiškai nepavojingi ir nebaisūs.

Juos auginti - tikras malonumas.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"