Paieška Madagaskaro šnypščiantysis tarakonas

Madagaskaro šnypščiantysis tarakonas

Ingrida KURLINKUTĖ

Kelmė

 

Per praėjusias šv. Kalėdas kaip visada gavau dovanų. Tai tarsi tokia miela tradicija. Kita vertus, pati dovana tikrai nebuvo tradicinė. Nebent jūs patys visai nenustebtumėt, kai pradarę spalvotą kalėdinį įpakavimą, rastumėte stiklainį su tarakonu. Ne tuo, kurį gali rasti studentų bendrabučiuose. Tokiu, kuris gyvena kažkur giliai Madagaskaro salos džiunglėse. Dabar lygiai toks pat yra ir mano rankų darbo terariume.

Visų pirma, sugalvojau savo tarakonui vardą. Norėjau kažko egzotiško. Pirma mintis, šovusi į galvą, buvo meksikiečių serialai. Taigi pavadinau Chosė. Net nežinau, tai berniukas ar mergaitė. Skaičiau, kad patelės nuo patinų skiriasi tankesniais ūsais, bet neturėjau su kuo savo tarakoną palyginti, taigi ir nesužinojau. Šiaip ar taip, aš vis tiek jį vadinu Chosė.

Vėliau nusprendžiau pamatuoti savo augintinį. Kadangi jis labai neramus, tai buvo nelengva. Tikslaus ilgio taip ir nesužinojau. Man rodos, beveik 8 centimetrai. Sakyčiau, visai neblogai, palyginti su tais mažiukais, pasislėpusiais studentų virtuvėse.

Daugelis tarakonų turi sparnus, tačiau Madagaskaro šnypščiantieji – ne. Iš dalies tai labai gerai, nes visai nebaisu jį išimti iš terariumo ir leisti pasivaikščioti ant rankų, stalo, pabraidyti vonioje... Juk vis tiek nepabėgs. O jeigu sugebėtų skraidyti, būtų kur kas problematiškiau.

Tiesą sakant, Chosė buvo pabėgęs iš terariumo. Pradžioje terariumas nebuvo gerai užklijuotas, taigi naktį, kai tarakonas pats aktyviausias, o žmonės patys mieguisčiausi, Chosė paspruko. Ryte nuėjusi pažiūrėti, kaip jis laikosi, nieko nemačiau. Pagalvojau, gal ir vėl už kokios šakos pasislėpė. Atidariusi ir perkilnojusi kiekvieną terariumo daikčiuką, vis tiek jo neradau. Buvo baisoka pagalvojus, kad toksai gyvis kažkur namuose sau vaikšto ir slampinėja. Tačiau nepastebėjau nei apgraužto maisto ar kokių trupinių, nei išmatų... Kilo mintis, gal jis įlindo į šiukšlių dėžę, o kartu su šiukšlėmis ir buvo išgabentas į šiukšlyną. Gaila pasidarė mažiuko. Taip ir liūdėjau kelias savaites, vis jo ieškodama. Kol nusprendžiau pažiūrėti už pianino. Akys pirmiausia užkliuvo už išmatų krūvelės... O tada pamačiau ir jį, žavingai kraipantį ūsus! Kai ėmiau atgal į terariumą, jis sušnypštė. Matyt, mano namai jam patiko labiau už terariumą.

Madagaskaro tarakonai turi išskirtinę savybę - šnypštimą. Šios savybės dėka jie apsisaugoja nuo plėšrūnų bei naudoja kovojant su oponentais (kitais patinais). Šnypštimas įvyksta tarakonui pučiant orą pro kvėpavimo poras. Madagaskaro tarakonas vienintelis turi būtent tokią techniką. Mano Chosė pasinaudojo būtent šia technika, išreikšdamas savo nenorą grįžti „namo“. Šnypštimą dar galima išgirsti vabalą suerzinus. Tai tarsi šuns urzgimas jam supykus, tik tarakono garsas yra kur kas egzotiškesnis.

Madagaskaro tarakonai nėra išrankūs, minta beveik viskuo iš augalinės srities, neminta mėsa. Pavyzdžiui, maniškiui puikiausiai pakanka batono trupinių, vaisių ar daržovių gabaliukų. Jis tikrai nesuėda daug. Tiesa, tąkart, kai pabėgo ir grįžo į narvelį, surijo beveik visą blyną. Juk buvo neėdęs apie 2 savaites!

Daug kas stebisi, kaip tokius gyvūnus galima laikyti namų sąlygomis. Madagaskaro tarakonai gali būti laikomi kaip naminiai gyvūnai. Dėl paprastų priežiūros sąlygų. Šie tarakonai nėra išrankūs, juos maitinti galima tiesiog likučiais nuo stalo. Vandenį galima duoti ir atskirai, bet jį, galima sakyti, gauna kartu su maistu. Šie tarakonai nėra pavojingi, jie nesikandžioja ir gali tik išgąsdinti savo šnypštimu. Gyvenimo sąlygos nėra labai reiklios, substratui tinka kokosų durpės, paprastos durpės arba žemė. Tarakonams užtenka kambario temperatūros, bet ne žemiau 17 °C.

Kaip ir daugelis vabzdžių, madagaskaro tarakonai turi ir parazitų - Gromphadorholaelaps schaeferi. Iš esmės pačiam tarakonui jie nekenkia, šeimininkas yra gyvenamoji vieta, o maistui vartoja tą patį, ką ir tarakonas. Biologiškai jie net nėra parazitai.

Šie tarakonai gyvena gana ilgai, apie 5 metus. Dauginasi lytiniu būdu. Patelės deda kiaušinius, iš kurių ritasi nimfos. Madagaskaro tarakonai dažniausiai randami pūvančiuose rąstuose, bet Lietuvos gamtoje tokių rasti nepavyks, todėl nėra ko bijoti.

Jeigu kas nors norite auginti egzotišką ir nepavojingą gyvūnėlį, jums puikiai tiks Madagaskaro šnypščiantysis tarakonas. Jo priežiūrą tikrai nesudėtinga, nereikia kasdien įdėti maisto ar pirkti specialaus substrato. Jeigu kam nors atsibodo šunys ir katės, šis tarakonas bus puiki alternatyva. 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"