Paieška Gyvenimas be deguonies

Gyvenimas be deguonies

 

Viduržemio jūroje, Atlanto ir Ramiajame vandenyne mokslininkai rado anksčiau mokslui nežinomų būtybių, kurių gyvybei palaikyti nereikalingas deguonis.

Ekspedicija, pavadinta „Jūrinio gyvenimo surašymu“, prie Ekvadoro, Peru ir Čilės krantų aptiko unikalių povandeninių mikrobų. Šios senovinės būtybės, gyvenančios giliai po vandeniu, kur nepasiekia saulės šviesa, maitinasi sulfidais ir kvėpuoja azotu.

Kaip pareiškė profesorius Viktoras Galando iš Čilės, „kalbama apie tas gyvųjų organizmų formas, kurios egzistavo Žemėje jau prieš tris milijonus metų ir išliko iki mūsų dienų“. O profesorius Ronas O‘ Doras iš Kanados patvirtino, jog mikrobai turi pačią seniausią iš žinomų DNR formų.

Bet dar keistesniu dalyku tapo aptikimas daugialąsčių būtybių, gyvenančių ir besidauginančių bedeguonėje aplinkoje.

Jūrinių loriciferių grupės bestuburius – apie vieno milimetro dydžio būtybes, primenančias medūzas apsauginiame apvalkalėlyje, aptiko italų mokslininkai (iš Marčės Jūrų universiteto) vienoje iš Atlanto vandenyno įdubų.

„Tai tikra mįslė, kaip šioms būtybėms pavyksta išgyventi visai be deguonies. Mes iki šiol manėme, jog tik bakterijos tą gali, - pasakė šio universiteto profesorius M. Danovaro. – Nesitikėjome aptikti jokių gyvų būtybių. Juk kalbama apie išties ekstremalias sąlygas: daugybę druskos ir jokio deguonies.“

 

Parengė Ramunė TOLVAIŠYTĖ 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"