Paieška Rudenėlio margumynai – Vilniuje

Rudenėlio margumynai – Vilniuje

Kaip Mikalojaus Daukšos vidurinėje mokykloje į tvartą gintos baltavilnes aveles... 

Vacys PAULAUSKAS

Neetatinis aplinkos apsaugos inspektorius, papildomo ugdymo pedagogas ekspertas

 

Aš ilgą laiką galvojau, jog tarp mokyklų egzistuoja saikinga konkurencija ir tik savo vaikų, atsinešančių mokinio krepšelio pinigus, poreikių tenkinimas. Ši mano nuostata pasirodo klaidinga ir yra pavyzdžių, kai mokyklos partnerystės ranką ištiesia ne vien savo mokyklos vaikams. Tuo įsitikinau jau šį pavasarį žiūrėdamas Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinėje mokykloje gabių ir talentingų vaikų iniciatyva surengtą spektaklį pagal Giedriaus Kuprevičiaus miuziklą „Ugnies medžioklė su varovais“. Idėja imtis sunkaus darbo kilo dviem Mikalojaus Daukšos vidurinės mokyklos vyresniųjų klasių moksleivėms. Mokyklos direktorė Regina Mikalauskienė pritarė ir rūpinosi šios idėjos įgyvendinimu. Miuziklo pastatyme buvo užimti dvylikos įvairių Vilniaus mokymo įstaigų muzikai gabių vaikų, kuriems buvo sudarytos visos sąlygos įgyvendinti didžią svajonę. Garbusis kompozitorius G. Kuprevičius po spektaklio vadino tai stebuklu ir sakė: „Neįtikėtina – pulkas Vilniaus moksleivių pastatė ir sausakimšoje salėje parodė visą miuziklą.“ Jis dėkojo mokyklai ir visiems, prisidėjusiems prie netikėtai ir kokybiškai atgimusios „Ugnies medžioklės su varovais“.

Šį kartą lapkričio 15 d. Mikalojaus Daukšos vidurinėje mokykloje vėl didelė šventė - Vilniaus miesto pradinių klasių popietė ir rudens gėrybių paroda „Rudenėlio margumynai“. Vaikų išmone pagražintų rudens dovanų ekspozicija labai spalvinga ir įvairi. Nuotaikingas Tuskulėnų vidurinės mokyklos 2 b klasės kūrybinis darbas (mokytoja Rasa Nedzveckienė), vaizduojantis „Dėde rudeniu“ virtusį moliūgą. Įdomus Barboros Radvilaitės pagrindinės mokyklos fantastinis miestas, antrokės Karinos Mušket (mokytoja Eglė Noreikienė) sukonstruotas vežimaitis, pirmokės  Emilijos Paškevičiūtės (mokytoja Jovita Jokubaitienė) „Rudenėlis“ ir kiti Antakalnio vidurinės bei Vytės Nemunėlio pagrindinės mokyklų vaikų darbai.

Gausi ir išradinga mokyklos – renginio šeimininkės pradinukų ekspozicija. Rengiant popietę daugiausiai prakaito išliejo vyresniosios mokytojos Aldonos Čiuladienės ugdomi 4 a klasės vaikai. Jų darbų paroda ir rudens gėrybių vaišių stalas tapo išraiškingu akcentu tikromis svogūnų pynėmis išdabintoje aktų salėje. A klasės ketvirtokai atliko ir popietės meninę programą. Jie į salę iškilmingai atsivedė koncerto žiūrovus. Eisenai vadovavo dailiai pasidabinęs, pūsdamas varinę dūdą, „Rudenėlis“. Šis atsakingą vaidmenį atliko muzikantas Rytas. Jam stropumu nenusileido ir kiti įvairių personažų atlikėjai.

Vaikai daug gero pasakė apie jų organizmui labai reikalingas daržoves ir jų auginimą. Pagyrų susilaukė morkytės, kopūstai, svogūnai, salotos, nepamirštas visas ligas gydantis česnakas ir kiti naudingi augalai.

Po piemenukų atliktos dainos buvo prisiminta paskutinė rudens šventė, lapkričio 11-ji – Martyno diena. Tą dieną gyvuliai uždaromi į tvartus. Simboliškai vaikai suginė savo pačių padarytas baltavilnes aveles.

Rudo – ypatingas metas mokiniams. Vėl - mokykla, vėl - pamokos. Rudeninės spalvos, krintantys obuoliai, šokantys medžių lapai, dažnai nulyjantis lietutis žadina jausmus. Daržovių, vaisių, grybų ir kitokių gardumynų gausa pilasi tarytum iš burtų rago, primena darbuose išlieto prakaito vertę.

Pagerbdami medžių galiūną ąžuolą, jaunieji atlikėjai akcentavo, jog kiekvienas žmogus per savo gyvenimą turi pasodinti nors vieną medelį ir visada globoti gamtos žaliąjį rūbą. Jie džiaugėsi riešutaujančia voveriuke, morkomis smaguriaujančiu kiškučiu ir kitais miškų bei laukų  gyventojais.

Vienam žmogui išmokyti vaikus šokių ir dainų būtų buvę sunku. Todėl ketvirtokų mokytoja labai džiaugėsi savo kolegių šokių vyresniosios mokytojos Dalios Žilienėnės ir muzikos mokytojos ekspertės Stasės Skurulskienės bendradarbiavimu bei socialinio pedagogo Andriaus Šmailiaus rūpesčiu šviesomis ir garsu. Pasirodo, šokių mokytoja mėgsta grybauti. Ji prisipažino, kad raunant baravykus ir grožintis gamta jai ausyse skambėjo mokytojos Staselės muzika ir gimė mintis sukurti choreografinę kompoziciją „Baravykas“. Jaunieji artistai šį šokį šauniai atliko ir už visą „Rudenėlio margumynų“ programą nusipelnė žiūrovų ovacijų. Labai šiltai vaikams ir mokytojams padėkojo mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui Violeta Laurinaitienė:

„Labai ačiū, vaikai, už tokį gražų reginį ir esu dėkinga tiems, kurie atvyko į mūsų mokyklą pažiūrėti, kaip vaikai geba šitaip gražiai viską atlikti. Noriu padėkoti mokytojoms, kurios negailėjo savo laiko bei sąnaudų ir su vaikais parengė įspūdingą reginį. Labai graži rudens gėrybių paroda. Kiekvienas turbūt nustebome ją pamatęs. Aš tikrai nesitikėjau, kad tai gali sukurti pradinių klasių vaikai. Tai buvo pats didžiausias mano gyvenimo įspūdis. Ačiū jums vaikai, ačiū jums mokytojai, ačiū tėveliai.“

Šiems šiltiems žodžiams pritarė mokyklos direktorės pavaduotoja ugdymui Daina Balčienė. Abi pavaduotojos įteikė Vilniaus Daukšos vidurinės mokyklos padėkas visų renginyje dalyvavusių mokyklų mokytojoms ir mokiniams, o šaunieji ketvirtokai dar pelnė ir saldumynų.  

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"