Paieška Atskrend mašalėlis, atskrend ir kregždutė

Atskrend mašalėlis, atskrend ir kregždutė

Zenonas BUTKEVIČIUS

 

Atskrend mašalėlis, atskrend ir kregždutė.

Kuris svarbesnis? Žinoma, mašalėlis. Nebūtų jo, nebūtų ir kregždutės. Kas nutildė gegutes? Atšalę orai? Ne. Nuo vėsos sustingę vikšreliai.

Mažas kelmas didelį vežimą verčia. Tą akivaizdžiausiai matome gamtos gyvenime.

„Prieš atšalimą gegutės jau skambėjo po visą Labanoro girią, - paskambinęs pasakojo Jonas Jakseboga iš Gramackų kaimo. – Orams atvėsus, tuoj nutilo. Dabar vėl visiems ilgiausių metų linki, tarytum šiluma balselius būtų atleidusi.“

Šelmeninės kregždės anksčiau labai dažnai pasirodydavo balandžiui baigiantis, o šį sykį suvėlavo. Pirmuosius lukštus varnėnai iš inkilų išmesdavo, o kol kas dar peri.

Kai prieš atvėsimą Jonas Jakseboga nuveždavo žmoną į girią pasiklausyti, kaip pypsi slankos ir mekena perkūno oželiai, jau buvo pradėję skraidyti ir šikšnosparniai. Paskiau jie dingo.

O štai dabar vėl viskas sukruto sujudo – ir pievos žiedas, ir vabalėlis, ir mašalėlis. Gegutėmis aidi visa giria.

Gegutės gyvenamas plotas – maždaug vienas kvadratinis kilometras. Kol deda kiaušinius, ją lydi bent keli patinėliai. Ir pešasi, kuris arčiau prisigretins prie gegutės.

Ši apskraido, apžiūri, kur koks paukščiukas jau susuko lizdelį. Nors šiaip kiaušinius deda į maždaug pusantro šimto rūšių paukščių lizdelius, bet dažniausiai kiekviena pasirenka tą, kuriame praėjusią vasarą užaugo. Kiaušinėliai mažyčiai, vidutiniškai per visą sezoną padeda maždaug dvidešimt.

Kodėl taip daug? Vis atsarga. Nežinai, kiek tų lizdelių išdraskys smulkūs miško plėšikėliai, nežinai, ar apgaulės neaptiks lizdo šeimininkai. Taigi jeigu iš dvidešimties kiaušinėlių užaugs maždaug penki gegužiukai – bus labai gerai. Juk jų dar daug žus, kol išmoks gyventi, kol nuskris į šiltuosius kraštus. Juk skristi teks vieniems, tėvai vos tik baigia vestuvių ceremonijas – ir atgal į kelionę. Vaikams kelio nerodo. Patys privalo susirasti pusiaujo ar Pietų Afriką. 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"