Paieška Atraskime Mirnabalio galeriją

Atraskime Mirnabalio galeriją

Asta JURKEVIČIENĖ

Širvintų r. pradinių klasių metodinio būrelio pirmininkė, vyresnioji mokytoja    

 

Ar žinote, jog Širvintų rajone, netoli Kernavės, Pakalniškių kaime gyvena ir kuria menininkai Kristina ir Jaunius Ranoniai. Kristina - keramikė, Jaunius tapo, lipdo, projektuoja aplinką. Originalūs judviejų šamoto keramikos darbai pristatomi parodose, visus metus demonstruojami Mirnabalio sodyboje. Todėl mūsų rajone puikios sąlygos tiems, kurie susidomėjo lipdymu, akvarelės ar akrilo technikomis.

Širvintų rajono švietimo centro darbuotojos ir pradinių klasių metodinis būrelis neapsiriboja tik seminarais. Šį kartą metodinė-edukacinė veikla ir vyko Mirnabalio sodyboje. Susirinko mokytojos iš Bagaslaviškio, Barskūnų, Širvintų, Gelvonų, Zibalų ir Musninkų mokyklų. Mes pasirinkome lipdymą. Kodėl lipdymą iš molio? Ogi todėl, kad jo gausu Lietuvoje. Nuo seno tai buvo vienas amatų. Šiandien tai gali būti smulkiojo verslo pradžia, puikus užsiėmimas laisvalaikiu ar naujas pomėgis. Lipdymas tiks ne tik pavieniams asmenims, bet ir visai šeimai, grupei draugų, ikimokyklinio ar mokyklinio amžiaus vaikams. Aišku, tokio molio, kokiu dirbama šioje studijoje, mes neišsikasime.

Tai baltas šamoto molis, kurį šeimininkai atsiveža iš Panevėžio. Bet juk tai dar įdomiau!

... Kristina ir Jaunius mus pasitiko edukacinėje klasėje, kuri įrengta klėtyje. Po pamokų mokykloje, šiek tiek pavargusios, mokytojos pradžioje su moliu žaidė, eksperimentavo spausdamos, ridendamos rankomis, kočiodamos ir kitaip besistengdamos jį pažinti. Vėliau gavome pirmą užduotį – nulipdyti pakabutį, rutuliuką ar norimą plokštuminę figūrą, darbelį papuošti (įdurti, įbrėžti ir pan.). Ko tik neprigaminome: padėkliukų, smilkalinių, smulkių suvenyrų, angeliukų! Susidraugavusios su moliu lipdėme žvakides, juk artėja Kalėdos, o šie lipdiniai gali papildyti ir dovanėlių artimiesiems kraitelę. Mūsų darbą akylai stebėjo ir ne tik idėjomis kiekvienai pagelbėjo šeimininkai.

Buvo malonu dirbti pirštais – geriausiais ir nepakeičiamais instrumentais, naudojome tik medinius pagaliukus su smailiu, stačiakampiu, apvaliu, buku galu darbeliams puošti ornamentais. Planavome apie savo ugdytinių lipdymo pamokėles Mirnabalio sodyboje su tikrais menininkais profesionalais. Juk visos žinome, kad vaikai perpranta medžiagų, su kuriomis dirba, savybes ir lavina smulkiuosius pirštų judesius. Per juos -  ir protines galias. Jau seniai žinomas teiginys jog vaiko gabumai slypi pirštų galiukuose. Šių dienų mokslas tai irgi patvirtina, atskleisdamas tiesioginius ryšius tarp pirštų ir smegenų žievės veiklos.

... Bendravimas, puiki aplinka ir mikroklimatas neleido baigti darbų ir skubėti namolio. Gerėjomės savo kūrybos vaisiais ir, žinoma, savimi.

Šauniai praleidusios popietę pamažu skirstėmės, kad ir kaip smagu širdžiai ir dūšiai bebūtų -  kam vaikai darželyje, kam vakarienė...

Mūsų darbelius menininkai Kristina ir Jaunius Ranoniai papuošė stiklu, išdegė ir grąžino autorėms – mokytojoms. Net ir pačios negalėjome suvokti, kad esame tokios kūrybingos. Kaip smagu bus pradžiuginti draugus savo sukurtais suvenyrais! 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"