Paieška Pasaulinės Žemės dienos proga

Veidu į Planetą

Pasaulinės Žemės dienos proga plazda Žemės vėliavos

Augustas UKTVERIS 

 

2012 03 20 vidudienį, kaip ir kasmet kovo 20-ąją, per Pasaulinę Žemės dieną, sostinės Nepriklausomybės aikštėje prie Lietuvos Respublikos Seimo buvo iškelta Žemės vėliava.

Gaila, jog nūnai šiai savitai datai paminėti į Nepriklausomybės aikštę ateina neitin daug žmonių. Kita vertus, džiugina, jog Pasaulinės Žemės dienos proga Žemės vėliavos keliamos visose įstaigose ir organizacijose, kuriose siekiama pagarbos mūsų planetai Žemei.

Neatsitiktinai iš Seimo rūmų pulkelį parlamentarų atsivedęs Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas sakė, pradžioje kreipdamasis ir į moksleivius, atėjusius į centrinę Lietuvos aikštę:
„Gal anksčiau, kokiais Magelano laikais, Žemė mums visiems atrodė didžiulė ir neaprėpiama. Tačiau laikas bėgo... Nūnai Žemė atrodo tokia mažutė ir pažeidžiama... Bent ir iš kosmoso, kuriame skraido tūkstančiai palydovų ir dar daugiau jų „padovanojamų“ atliekų, šiukšlių. Kas dedasi ant Žemės paviršiaus? To apsakyti dabar net negalėčiau, nes reikėtų kalbėti labai ilgai.

Dėl tų esminių ir globalių problemų mūsų Žemė tampa labai pažeidžiama.“

Jonas Šimėnas teigė, jog prieš dvi dešimtis metų, kai šioje aikštėje pirmąkart buvo keliama Žemės vėliava, visiems buvo aiškiau: Tėvynę Lietuvą mylime, ją švarinsime, ji turi būti žalesnė! Tada nedvejojant buvo atsiliepta į Jungtinių Tautų raginimą: Pasaulinę Žemės dieną susiekime su pavasario lygiadieniu.

Ar dabar viskas taip pat? Ar nepasidarėme suvis viskam abejingi?

„Žemės diena išreiškia viso pasaulio žmonių norą, nepriklausomai ar jis turi negalią, ar jos neturi, išsaugoti tai, kas visiems mums svarbiausia: švarų orą, vandenį, dirvožemį, gyvąją gamtą. Žemės diena suvienija žmones bendram rūpesčiui dėl mūsų visų namų.

Šiandien norėčiau, kad šioje aikštėje Žemės vėliavą garbingai iškeltų žmogus, kuris pirmasis išgirdo raginimą švęsti Pasaulinę Žemės dieną Lietuvoje. Tas žmogus yra Danius Lygis, buvęs tuomet Seimo Gamtos apsaugos komiteto patarėjų vadovas. Šiose pareigose Danius Lygis yra ir šiandien. Patikėkime iškelti Žemės vėliavą Daniui Lygiui kartu su P. Mašioto mokyklos moksleive Agita“, - sakė Jonas Šimėnas.

... Aidint susirinkusiųjų plojimams Žemės vėliava netruko sliuogti aukštyn - pagavusi vėją didingai supleveno. Sostinės P. Mašioto pradinės mokyklos mokinių folkloro ansamblis atliko keletą dainų. Žinoma, šaltas pavasario vėjas stingdė mažųjų moksleivių balsus, tad Jonas Šimėnas netruko pakviesti vaikelius ir suaugėlius į susitikimą su P. Abukevičiaus premijos laureatu Mantu Jancevičiumi, geriausio 2011 m. dokumentinio filmo apie gamtą „Gandrai visada grįžta namo“ autoriumi. Šio filmo peržiūra vyko Seimo III rūmų Europos informacijos biure. Prisėdus greta moksleiviuko buvo smagu matyti, jog miesto vaikui labai įdomu matyti ekrane kaip sutaisomas lizdas baltajam gandrui...

Po to - neįgaliųjų ugdymo centro „Viltis“ eko-parodos „Myliu savo namus“ atidarymas (Seimo III rūmų Europos informacijos biure). Parodoje buvo demonstruojami neįgaliųjų centro bendruomenės sukurti darbeliai iš antrinių žaliavų. Atidarymo metu kalbėjo parodos globėja Vilija Aleknaitė-Abramikienė, „Vilties“ centro direktorė Augienė Vilūnienė, mokytojai.

Buvo atliktas bendras kūrinys – „Žadiname žemę“. „Vilties“ bendruomenė kartu su renginio svečiais iš turimų daiktų išgavo pavasario ritmus, darė paukštį iš atliekų.

Kitądien, 2012 03 21, Pasaulinės Žemės dienos renginiai iš Seimo rūmų tarsi nusikėlė į... Šimonių girią. Mat Aplinkos apsaugos komiteto nariai vyko į Anykščių ir Kupiškio urėdijas - Šimonių girią (Anykščių ir Kupiškio rajonai) kelti inkilėlių sparnuočiams. Šiame renginyje dalyvavo Anykščių meras Sigitas Obelevičius ir Kupiškio rajono meras Jonas Jarutis, Anykščių ir Kupiškio rajonų mokyklų moksleiviai bei mokytojai.

... Beje, kovo 20-ąją Lietuvos zoologijos sodas (Kaunas) taipogi kvietė paminėti Pasaulinę Žemės dieną. Renginyje dalyvavo ir Lietuvos ornitologų draugijos atstovai, pasakoję apie parskrendančius paukščius, kam, kodėl ir kokie reikalingi inkilėliai... Buvo galimybė atlikti praktinę užduotį - sukalti taisyklingai ,,namelį“ paukščiukui. Po to - inkilėlių kabinimas zoologijos sode. (Kiekvienas tądien atnešęs inkilėlį buvo nemokamai įleistas į zoologijos sodą.)

Tądien lankytojai buvo kviečiami ir į Zoologijos sodo zoomokyklėlę (terariume) - sužinoti apie Lietuvos retas ir nykstančias rūšis (balinį vėžlį, didįjį apuoką, lūšį).

Tądien Kaune būta ir kitų renginių, skirtų Pasaulinei Žemės dienai. Štai knygas gamtos tematika leidžianti „Lututės“ leidykla „Girstučio“ kultūros ir sporto centro rūmuose sukvietė arti šešių šimtų jaunųjų gamtos bičiulių iš visos Lietuvos. Jie Pasaulinę Žemės dieną čia pažymėjo kartu su savo mokytojais, aplinkosaugos institucijų, savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų atstovais. Aktyviausiems gamtos bičiuliams ir jų vadovams įteikti apdovanojimai. Po minėjimo moksleiviai lankėsi Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejuje, Zoologijos sode ir VDU Botanikos sode.

... Be abejo, šioje publikacijoje suvis nesiekėme apžvelgti visų Pasaulinei Žemės dienai skirtųjų sambūrių, švenčių, organizuotų ir kituose Lietuvos vietose. Tiesiog atsiprašome, jog neturime galimybių visur pabuvoti, visus paminėti. (Šiuo metu Pasaulinę Žemės dieną mini daugiau kaip 175 pasaulio valstybės.) Tikimės, jog apie tai parašys ir „Žaliojo pasaulio“ skaitytojai.

Juk Pasauline Žemės diena Lietuvoje prasidėjo Žemės mėnuo, truksiantis iki balandžio 22-osios, kada vėl minėsime Žemės dieną. 

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"