Paieška Pavasaris pakvietė į Kairėnus

Pavasaris pakvietė į Kairėnus

Čia buvo minima Tarptautinė biologinės įvairovės diena

Augustas UKTVERIS

 

2012 05 19 Vilniaus universiteto Botanikos sodas (kartu su Aplinkos ministerija) sukvietė sostinės žmones ir svetelius į gražią gamtininkų šventę, kurioje buvo minima Tarptautinė biologinės įvairovės diena. Tokią datą įteisino Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO.

Beje, tą dieną yra pamėgę rinktis į Kairėnus, kur įkurtas Vilniaus universiteto Botanikos sodas, visi tie, kurie nori gražią pavasario dieną pabūti gamtoje, kuriems kalbos pernelyg ir nerūpi. Teisybę sakant, tądien oratorių kaip ir nebuvo. Gal tik sodo direktorius dr. Audrius Skridaila visus sveikino. Tačiau pakako dainų, muzikos, kitokių atrakcijų.

 

1781-ais įkurtas Vilniaus universiteto Botanikos sodas draugiškas visuomenei, kviečia ją į svečius. Paprašytas išsamiau papasakoti apie surengtąją šiųmetinę puikią šventę, Laimutis Skridaila pradžioje atsiduso: ar tai glaustu žodžiu aprėpiama?..

„Jūs, ko gero, atėjote į šventę pro vadinamą Japonišką sodą, kurio esmė, - taipogi augalai. Atvirai sakant, ten pasodintieji augalai tikrąjį grožį parodys dar tik po keleto metų. Takai, jų aplinka, galima sakyti, jau sutvarkyti, birželio 9-ąją minėsime kaip ir takų ir aplinkos tvarkymo darbų baigmę.

Japoniškasis sodas - tik detalė mūsų Botanikos sode. Jo plotas Kairėnuose - apie 200 ha. Tad darbų esama daug, projektų taipogi keletas. Džiaugiamės, jog naujoje vietoje bus žirgyno pastatas. Senasis (buvusioje dvaro sodyboje) bus nugriautas, bus sutvarkyta naujoji aikštelė automobiliams. Įpusėjo ir darbai fitoremediacinėje (augalų panaudojimas užterštojo grunto, aplinkos valymui) ekspozicijoje. Maloniai nuteikia, jog čia mums itin padeda VšĮ „Grunto valymo technologijos“, užsiimanti užterštojo grunto valymu.

Džiaugiamės, jog visos kolekcijos yra išsaugotos, plečiamos. Nors, teisybę sakant, dėl gamtinių sąlygų, dėl žiemos speigų kai kas ir išnyksta (ką atsivežame iš kitų klimatinių zonų, kas sunkiai įsitvirtina mūsų plotuose), tačiau viskas yra pataisoma. Juk turime apie 10600 augalų. Gausinti šį arealą gal ir nebeturime tikslo, svarbiausia - gerinti kokybę“, - kalbėjo Vilniaus universiteto Botanikos sodo direktorius Audrius Skridaila.

Jo pasiteiravau: kelintus metus rengiama tokia šventė sostinės (ir ne vien tik jos) gamtos draugams? Išgirdau, jog jau ir dešimtmetis atėjo. Juk 2002-ais buvo pradėta rengti tokias šventes visuomenei. Beje, tais metais ir pats Audrius Skridaila (nuo rugsėjo) ėmė vadovauti Vilniaus universiteto Botanikos sodui (kuriame anksčiau jau dirbo bent 15 metų).

 

...Tie, kas turėjo rankose renginio programėlę (o ji buvo dovanojama kiekvienam į Kairėnus atvykusiam sveteliui), turėjo progos gražioje gamtinėje aplinkoje nemokamai pasiklausyti liaudiškosios muzikos (ansamblis „Pinavija“, vad. V. Komka; ansamblis „Linksmuoliai“, vad. O. Kavaliauskienė), Karoliniškių muzikos mokyklos bigbendo (vad. E. Vedecka) atliekamų kūrinių.

Ganantieji akimis gamtinę įvairovę turėjo progos dalyvauti ir R. Radzevičiaus tapybos parodoje (kur koncertavo A. Smilgevičiūtė ir R. Radzevičius). Buvo galima susipažinti su šaltiniuotųjų pakrančių augalais, Lietuvos arboristikos centro veikla. Besidairant po Botanikos sodo augalų kolekcijas ir savaiminės floros taką, atsigręžiant ir į dendrologines kolekcijas, nesunku buvo išvysti, kaip valdžios naikinamo Lietuvos jaunųjų gamtininkų centro darbuotojai vis dar demonstruoja savo globojamus gyvūnėlius. Juos, be abejo, demonstravo ir felinologų (kačių augintojų) draugijos „Bubastė“ Vilniaus klubo „Bastėja“ nariai, su gražuoliais katinais užėmę Gamtos muziejaus antrąjį aukštą.

... Į Botanikos sodą, į Kairėnus vilniečiai tądien vyko tiesiog šeimomis. Tad vaikučiams taipogi buvo ką veikti. Štai norintieji galėjo dalyvauti „Ogmios“ centro gėlių salono „Vaikystės sekretų“ konkursėliuose. Na, jei jau kas ir suvis pavargo, tądien galėjo prisėsti prie žydinčiųjų alyvų kalvelės ir gaivintis, gaivintis... Jei tik širdis (sveikatėlė) leidžia traukti į plaučius visokiausias pavasario kvapniąsias žiedadulkes, aromatus...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"