Paieška Lesykla apie save telkia paukščius

Lesykla apie save telkia paukščius

Selemonas PALTANAVIČIUS

 

Retai būna tokių metų, kai iki pat Kalėdų ir dar po jų  žiemoti likusieji  paukščiai randa pakankamai maisto. šiemet nežiemiški orai atrodo lyg savaime suprantami, o paukščiai tebėra pasklidę po miškus, visą neilgą dieną snapais lukštena pumpurus, laupo žievę ir iki soties randa pasislėpusių vabzdžių. Kai kuriuos jų netgi nutveria  nesislapstančius, o skraidančius ar ropojančius.

Tačiau paukščiai, kurie tradiciškai lankosi lesyklose (tokių yra 10–15 rūšių), net ir tokiu metu kasdien atskrenda prie namų. Jų žiemos diena visada yra labai intensyvi – keleto šviesos valandų turi pakakti maistui surasti. Jeigu šalta, paukščiai ypatingai taupo energiją, nuo lesyklos skrenda užuovėjon, o vakarop čia pat esančiame inkile, drevėje ar saugiame plyšyje lieka miegoti.

Tai, kad kol kas paukščiai randa maisto, neturėtų keisti mūsų ir jų režimo. Lesykla jau visą mėnesį turi būti pilna maisto, o paukščiams palikta galimybė pasirinkti, kokią maisto dalį jie sules lesykloje, kokią – suradę patys gamtoje.

Lesykla prie mūsų namų – nieko nestebinantis dalykas.  Paukščiai per daugelį dešimtmečių priprato prie tokios globos ir nustemba jos neradę. Lesykla neturi jokių reikalavimų – kai kada ją gali atstoti nuvalyta aikštelė, kurioje papilama lesalo. Lesykla gali būti padaryta iš bet kokių medžiagų, jai pasirinkta bet kokia forma. Svarbu, kad joje visada būtų maisto, ir ypač – kad paukščiai nebūtų  nutraukti lesinti vidury žiemos. Manydami, kad jų globoti be pertrūkio negalėsime, geriau to daryti visai nepradėkime.

Dar tik laukiame tikros žiemos. Tačiau paukščių supratime ji – jau seniai. Vadinasi, ir jų gyvenimo režimas yra žiemiškas. O žiemą paukščiams būtina mūsų pagalba.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"