Paieška Pražydo bambukas – bado pranašas

Pražydo bambukas – bado pranašas

 

Indijos Mizoramo valstijos gyventojai panikoje: džiunglėse pražydo bambukas – bado pranašas. Atrodytų, koks gali būti ryšys tarp gamtos fenomeno, įvykstančio vieną kartą per pusę amžiaus, ir nerimo dėl kasdieninės duonos? Bet senieji gyventojai vienu balsu tikina: bėdos neišvengti!

Tarp kitko, senolių mintims pritaria ir mokslininkai, įpratę remtis ne gyvenimiškąja patirtimi, o griežtais moksliniais duomenimis. Visa grandinė dėsningumų, siejančių žydintį bambuką ir maisto stygių, seniai kruopščiai išstudijuota, tame tarpe ir itin kruopščių japonų specialistų.  

Gausus bambuko žydėjimas teikia didelio kaloringumo maisto – krintančių žiedų bei sėklų – žiurkėms, gyvenančioms bambukų sąvašynuose. Sotūs graužikai pradeda sparčiai veistis, pralenkdami savo gausėjimo tempais bet kuriuos kitus džiunglių kaimynus.

Bet bambukų puotos gali tęstis tik porą mėnesių. Užbaigęs savo pusės amžiaus ciklą, bambukas nustoja tiekti skanų maistą pilkųjų graužikų pulkams. Ir tada jie, urzgiančių iš bado pilvų genami, užpuola artimiausius laukus, sunaikindami visą derlių.

Rezultatas – vietos gyventojai lieka su tuščiais aruodais, sandėliukais ir būna pasmerkti alkiui. Esami statistiniai duomenys patvirtina, jog kiekvienas toks žiurkių antpuolis atnešdavo baisių kančių Indijos Mizoramo valstijai – gana tolimam ir prastai išsivysčiusiam šalies regionui. Badas nusinešdavo šimtus gyvybių, o jį iškentę žmonės savo atmintyje išsaugojo tą siaubą, kuris buvo susijęs su bambuko žydėjimu. Pastaruoju metu pasirodę pirmieji gręsiančios bėdos simptomai jau sukėlė rimtą paniką tarp Mizoramo valdžios atstovų. Žiurkių antpuolius anksčiau ypač smarkiai pajusdavo trijų rajonų 20 kaimų gyventojai. “Tai signalas apie mus laukiančią katastrofą, - teigia valstijos žemės ūkio ministras H. Ramavis. – Derlius bus sunaikintas, vadinasi, 2007 metų pradžioje bado neišvengsime. Tik Dievas gali padėti atlaikyti šį likimo smūgį”.

Tiesa, dabar vietos valdžia yra linkusi pasikliauti ne tik Aukščiausiuoju. Valstijoje jau sukurtos specialios tarnybos, turinčios masiškai apdoroti laukus ir aplinkines džiungles nuodingais chemikalais, naikinančiais graužikus.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"