Paieška Kokie paukšteliai gyveno inkiluose?

Kokie paukšteliai gyveno inkiluose?

Antanas MALIšAUSKAS

Akademijos (Kėdainių r.) medžiotojų būrelio valdybos pirmininkas

 

Akademijos vidurinės mokyklos jaunieji gamtos bičiuliai kartu su medžiotojais ir miškininkais kiekvieną pavasarį Dotnuvos miške iškelia šimtus inkilų. Kone juos visus pagamina miškininkai.

2006 m. spalio pabaigoje Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos tarybos pirmininko pavaduotojas Eugenijus Tijušas kartu su Vilniaus pedagoginio universiteto doc. V.Logminu atvyko į Kėdainių r. Akademijos medžiotojų būrelį susipažinti su jaunųjų gamtininkų ir medžiotojų darbais globojant sparnuočius. Jaunieji medžiotojai kartu su moksleiviais iš medžių iškėlė kelias dešimtis inkilų. Doc. V.Logminas pagal inkiluose buvusias lizdavietes nustatė kokie paukšteliai čia gyveno, kodėl kai kurių inkilų jie neapgyvendino. Paaiškėjo, jog zylės, karklažvirbliai, musinukės ir kiti giesmininkai užima tik naujus, sandarius ir išvalytus inkilus, o varnėnai tame pačiame inkile peri kasmet keletą metų. Varnėnai inkilus pavasarį išsivalo patys, o smulkieji paukšteliai nevalo. Viename paukščių namelyje aptiktas ir širšių lizdas, o kitame išvydome 5 musinukės kaišinius; ko gero, motiną bus nutvėręs plėšrūnas. Doc. V.Logminas paaiškino, jog zylėms inkilo anga turi būti ne 30-32, o 34 mm (esant tokiai angai inkiluose zylės noriau apsigyvena). Doc. V.Logmino pageidavus medžiotojai įsipareigojo tyrimui pagaminti 20 eksperimentinių inkilų zylėms. šiems paukščių nameliams ant angos bus tvirtinami 5 cm ilgio ir 3,5 cm diametro vamzdeliai, kurie inkilų gyventojus apsaugo nuo kiaunių.

Jaunuosius gamtos bičiulius Kėdainių medžiotojų draugijos pirmininkas L.Stanevičius ir medžioklės žinovė B.Morkūnienė prie laužo vaišino sumuštiniais ir arbata. Doc. V.Logminas pažadėjo atvykti kitą rudenį – vėl susitikti su jaunaisiais gamtos draugais Dotnuvos miške ir patikrinti, kas gyveno patobulintuose inkiluose.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"