Paieška „Mikelės“ prizas – katinų muziejaus įkūrėjai

„Mikelės“ prizas – katinų muziejaus įkūrėjai

Boleslovas VENGRYS

 

Lingvistai teigia, kad vokiečių „katze“, slavų „koška“, anglų „cat“, prancūzų „chate“ ir daugelis kitų europietiškų katino vardų turi tą pačią šaknį. Iš Senovės Nubijos genčių, kurių kalboje yra žodis „kadiska“, galbūt kažkada pradėjo kelionę į šiandieną dabartinio katino protėviai... Katės (Felidae) priklauso plėšriesiems žinduoliams. Jų yra įvairių rūšių – mažųjų ir didžiųjų, įvairių ūgių ir svorių – nuo pusantro kilogramo sveriančios naminės katės iki 300 kg pasiekiančių liūtų ir tigrų... Žodžiu, katinai – rimti gyvūnai, nusipelnę teisę patekti į muziejų. Ir toks muziejus Lietuvoje yra. Tai šiaulietės farmacininkės Vandos Kavaliauskienės įsteigtas Katinų muziejus.

 

Daugelio metų svajonė

 

Tai įvyko prieš 16 metų, keičiantis valdžioms ir santvarkoms. 1990–ųjų pavasarį, Muziejų dienos išvakarėse, šiaulių jaunųjų gamtininkų stotyje duris atvėrė unikalus Katinų muziejus. Pasaulyje yra dar du katinų muziejai – šveicarijoje ir Olandijoje. Pastarąjį Amsterdame įkūrė savo augintinio netekęs turtingas olandas.

Kai praversite muziejaus duris, jus pasitiks graži katė Filomena ir, žinoma, ponia Vanda Kavaliauskienė, per 40 metų surinkusi kalnus medžiagos apie kates ir katinus. Trijose erdviose muziejaus salėse ir fonduose – per 10 tūkstančių eksponatų. Katinai iš porceliano, medžio, gintaro, molio, megzti, siuvinėti, drožinėti... Kiekvienas – su sava istorija. Yra daug vaikų piešinių, tačiau vyrauja garsių dailininkų, skulptorių, fotografų, tautodailininkų kūriniai. Eksponuojami G. Bagdonavičiaus ekslibrisai, A. Macijausko fotografija, K. Bimbos skulptūra, B.Zalenskienės paveikslai. Muziejus didžiuojasi prancūzų dailininkų Bernardo Verkruiso ir Ivetės Herskovicos dovanotais įvairia technika atliktais paveikslais. Greta demonstruojami bibliotekininkės iš Vroclavo Evos Miszcrak surinkti ekslibrisai apie katinus iš viso pasaulio. Muziejuje daug kalendorių, albumų, pašto ženklų, kortų, naujametinių sveikinimo atvirukų, iš kurių žvelgia katinai.

Muziejaus bibliotekoje – ne tik pasakų knygos. Renkama ir literatūra apie kačių veisles, jų maitinimą, elgseną, ligas, pomėgius. Panevėžietė Irena Aleknienė yra parašiusi 4000 eilėraščių apie katinus. šiauliečiai bendrauja su panašiu muziejumi Olandijoje ir su... Pelių muziejumi, esančiame Rusijos Jaroslavlio srities Myškino mieste. Muziejų pasiekia vaikų laiškai iš viso pasaulio. Susirašinėjama su JAV, švedijos, Belgijos, Prancūzijos, Suomijos, Olandijos, Brazilijos, Lenkijos katinų gerbėjais.

Kiekvienas muziejaus eksponatas – originalus. Tačiau visų pirma reikėtų atkreipti dėmesį į pastato salių langus. Ant paprastų stiklų čia išraižyti katinėliai, ant kiekvieno - vis kitas, vis išvaizdesnis...

 

“Mikelio” prizas – muziejaus įsteigėjai

 

šiaulių kraštotyrininkai jau prieš karą buvo plačiai pagarsėję savo darbais. Užtenka paminėti F.Bugailiškį, V.Vaitiekūną... Gražios šių žmonių veiklos tradicijos tęsiamos ir dabar. Apie kraštotyrininkų atliktus darbus byloja gausybė respublikinių apdovanojimų. Tačiau vieno apdovanojimo šiauliečiams pavydi visi Lietuvos miestai. Tai – „Mikelio“ prizas.

Beveik prieš du dešimtmečius šiaulių baldininkai, vadovaujami Danieliaus Balčiūno, sumanė ir įsteigė gražų kasmetinį labiausiai nusipelniusio kraštotyrininko pagerbimo prizą – „Mikelio“ prizą. Tai kasmet išskaptuojama medinė žydelio, vaikščiojančio iš kiemo į kiemą ir renkančio senienas (šiuo atveju – muziejams), skulptūrėlė. šiemet ji buvo įteikta jau penkioliktą kartą, o naujausia „Mikelyte“ tapo originalaus, vienintelio Lietuvoje Katinų muziejaus įsteigėja Vanda Kavaliauskienė, ką tik atšventusi savo 83–ąjį gimtadienį. Tokia žvali ir nepavargstanti, ji priiminėjo gėles, sveikinimus ir linkėjimus nuo buvusių bendradarbių, mokinių, kaimynų, bičiulių, atskubėjusių į šiaulių Povilo Višinskio bibliotekos muzikinę svetainę. O paskui buvo padaryta bendra „Mikelio“ prizo laureatų nuotrauka. Jų šiauliuose jau 15.

Atvažiuokite į mūsų miestą, pamatysite daug katinų ir susitiksite su įdomiais žmonėmis.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"