Paieška Kalbėkime ne viešųjų ryšių akcentu...

Replikos teisė

Kalbėkime ne viešųjų ryšių akcentu...

 

Mano adresu “Žaliajame pasaulyje” buvo išsakyta labai plati kritika, todėl, naudodamasis replikos teise į kritiką, informuoju kritiką, didžiai gerbiamą Vytautą Ribikauską ir skaitytojus, kad niekada nebuvau miško kirtimo priešininkas ir niekur niekada neteigiau, kad aplamai reiktų kažkaip radikaliai keisti Lietuvos miškininkystės sistemą.

Kritikoje minimame straipsnyje “Leiskite gamtai būti gamta” tiesiog perpasakojau Vokietijos patirtį atkuriant pažeistą mišką saugomoje teritorijoje - Bavarijos nacionaliniame parke. Straipsnis buvo rašytas perteikiant kolegų patirtį po senokos darbinės komandiruotės į Bavarijos miškus (gal kokiais 1999 metais; straipsnis spausdintas dar ir kituose spaudos leidiniuose). Tuo metu dar nebuvo nė kertinių buveinių, nė Natura 2000 tinklo, tad situacija buvo kiek kitokia. Tada buvo labai dažnai girdimi viešojoje erdvėje miškininkų pasisakymai: kaip blogai yra palikti netvarkomo miško plotus; kaip negerai yra palikta negyva mediena... Kertinių buveinių idėja buvo piešiama vos ne kaip kažkokia ekonominė diversija.

Džiaugiuosi, kad mano išsakytosios pastabos gajos. Tai reikštų: problema egzistuoja.

Tačiau kalbu ne apie visus Lietuvos miškus apskritai. Diskusija vyksta tik apie tam tikras natūralios gamtos salas. Tad nėra prasmės diskutuoti apie “grįžimą į gamtą” ar “miškų palikimą kinivarpom”.

Beje, apie tai, jog nacionaliniuose parkuose stokojama brandaus miško ir žmonės negali pamatyti žvėrių dėl nuolatinio medžiojimo ir žvėrių baidymo, tikrai bus diskutuojama. Gamtininkai gvildens šią problemą. Nes tai verstų imtis ir Kuršių nerijos nacionalinio parko pavyzdys. Nepaisant, jog čia yra nacionalinis parkas, kad žvėrys čia ypač reikalingi natūralių ir ES reikšmės buveinių išsaugojimui, medžiotojai vis tiek negali nurimti nepašaudę briedžių...

Kiek ir kur natūralaus miško bei nešaudomų žvėrių salų galime sau leisti sukurti? Tai - kitos diskusijos objektas. Biologams ir miškininkams neretai iškils problemų. Tačiau vien spaudoje visų jų neišsiaiškinsime - pernelyg gili problema. Tačiau dažnai periodikoje mirganti tezė “Kinivarpoms paliekami milijonai” – labiau primena miško verslininkų viešųjų ryšių akciją, negu pasiryžimą diskutuoti su oponentais.

 

Erlandas PAPLAUSKIS

Pajūrio regioninis parkas

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"