Paieška Priekulės Vingio parko projektuotojų klaida
Priekulės Vingio parko projektuotojų klaida

 

Priekulės Vingio planas ir po taisymo, kurio iš esmės nebuvo, tebėra su daugybe klaidų ir sudarytas pažeidžiant daugybę įstatymų. Pirmiausia buvo pažeistas viešumo įstatymas. 2005 m. liepos 5 d. iš Vingio parko atplėšta 1 ha parko žemės ir pakeista jos paskirtis: iš parko žemės, kuri priklausė Priekulės miestui ir jos bendruomenei, pakeista į kitą – urbanizuotą teritoriją.

 

Ką tai reiškia? Nors miestelio seniūnas Valerijus Velkas „Bangai“ sakė: „Užtikrinu, kad Vingio parke neatsiras gyvenamųjų namų“, bet tai nėra tiesa. Enciklopedijoje rašoma: „Urbanistika (lot. Urbanus – miestietiškas): 1. Mokslas tiriantis miestų ir miesto tipo gyvenviečių statybą. 2. Miestų ir kt. gyvenviečių projektavimas ir statyba.

Taigi, pakeitus Vingio parko žemės paskirtį į urbanizuotą teritoriją bus galima statyti ne tik namus, bet ir viešbutį, motelį ar ką nors panašaus.

2006 m. spalio 5 d. vyko visuotinis Priekulės bendruomenės susirinkimas, kuriame buvo svarstomas Priekulės Vingio parko specialusis planas. Susirinkime dalyvavo rajono valdžia ir architektas dr. Martynas Purvinas, kuris buvo pateikęs savo pasiūlymus, kad Vingio parke, kuris yra ichtiologinio draustinio ribose, negalima keisti žemės paskirties iš parko į kurią nors kitą, kad nebūtų iškirstas Vingio parkas, kad Priekulėje kaip ir Gargžduose yra kelios prieplaukos ir nereikia statyti betoninę prieplauką, kur upės skardis yra 4,5 m, nereikia keturių mašinų stovėjimo aikštelių, pirčių, baseinų...

Po susitikimo Klaipėdos rajono meras V. Dačkauskas mums atsiuntė raštą, kad Priekulės Vingio parko žemės paskirtis nebus keičiama. O Priekulės seniūnas Valerijus Velkas tvirtina savo: „Vingio parko žemė turėtų būti „kitos paskirties“ ir tai padarius „čia bus galima suformuoti žemės sklypus, kuriuose yra arba numatoma įrengti aikštes, parkus, skverus ir kt. želdynus“.

Apie ką jūs, seniūne, kalbate? Mes turime aikštes, parką, želdynus ir dėl jų Vingio parko žemės paskirties keisti nereikia. Žemės paskirtį reikia keisti tam, kad galėtumėte iškirsti 3,8 ha parko medžių, tą žemę urbanizuoti ir toliau vykdyti savo planus... Norėtųsi seniūno paklausti, ar Priekulės plėtra turi vykti tik Vingio parko teritorijoje?

Priekulės Vingio parkas šimtmečius turėjo ir tebeturi savo paskirtį: tai Priekulės parkas – ichtiologinis draustinis ir toks jis turi likti. Kadangi jis įeina į ichtiologinio-ornitologinio draustinio ribas ir 50 m nuo upės kranto negalimi jokie kirtimai ir statybos, jis turi būti valstybės saugomas parkas ir ES lėšos turi būti panaudotos, kad gamtos turtai, žuvų, paukščių ir medžių įvairovė būtų saugomi, o ne naikinami. Taigi Priekulės seniūnas privalėtų pasirūpinti, kad Vingio parko statusas būtų toks, kad būtų valstybės saugojamas ir niekas nesikėsintų į jo žemę.

Kodėl Gargždų miesto parko paskirtis nėra keičiama į „kitą paskirtį“? Kodėl Gargžduose prieplaukai paskirta vieta tinkamai? Gal Priekulės seniūnui derėtų pasimokyti iš Gargždų miesto seniūno, kaip tvarkyti savo miestą ir parką?

Edita BARAUSKIENĖ

„Banga“, Klaipėdos r. laikraštis
Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"