Paieška Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė žinoma ne vien Lietuvoje

Žolininkė Jadvyga Balvočiūtė žinoma ne vien Lietuvoje

Parodos lankytojai „Žalioji savaitė 2007“ (Berlynas) galės paragauti stiprinančių žolininkės arbatų

 

Garsi Lietuvos aukščiausios kvalifikacinės kategorijos provizorė – farmakognostė Jadvyga Balvočiūtė tarptautinėje parodoje „Žalioji savaitė“ dalyvaus jau antrąjį kartą. Žolininkė ne tik ekologiškai ūkininkauja, bet ir populiarina sveiką gyvenseną, daug dėmesio skiria visuomenei šviesti. Savo produkcija ji siekia atskleisti Lietuvos gamtos galimybes, sudaro sąlygas žmonėms praktiškai susipažinti su įvairiais vaistingaisiais augalais ir jų panaudojimu, prisideda prie Lietuvos ekologiškų produktų populiarinimo.

Moteris sakė esanti ypač laiminga, kad pernai parodoje jos žolelių arbatomis domėjosi ne tik vyresnio amžiaus lankytojai, bet ir jaunimas iš įvairių šalių. šiemet ji tarptautinės maisto pramonės, žemės ūkio ir sodininkystės parodos „Žalioji savaitė 2007“, vyksiančios sausio 19-25 dienomis Berlyne, lankytojams pasiūlys dar įvairesnių organizmą stiprinančių ekologiškų arbatų – žolelių mišinių ir žolelių nuo įvairių negalavimų, kuriems suteiktas Kulinarinio paveldo statusas.

Gyvolių kaime (Mažeikių r.) ekologiškai ūkininkauti pradėjusi J.Balvočiūtė kasmet plėtė augalų plotus ir 2006 m. vaistažolių auginimui skyrė jau 12,75 ha. Pernai ūkyje išauginta ir surinkta 10,7 tonų 140 rūšių šviežios augalinės žaliavos. Vaistažolių mišiniams gaminti ji taip pat naudoja ir augalus iš ekologiškų, sertifikuotų natūralių augimviečių – žalios žaliavos iš 151 biologinių rūšių augalų provizorė su pagalbininkais surinko 18 tonų. Augalų nuėmimas, smulkinimas, džiovinimas ir arbatų ruošimas atliekamas rankomis, didelį dėmesį skiriant kokybei. Ūkis jokios žaliavos neatsiveža iš užsienio.

Žolininkės arbatos gerai žinomos Lietuvoje. Daug žmonių, kurie nori išlikti žvalūs ir sveiki, kasdien mėgaujasi „Lazdyno“, „Rasakilos“, „Aromatinės“, „Žemaičių žolių“ ir kitų arbatų subtiliu skoniu ir aromatu. Neseniai iš skrudintų laukinių trūkažolių ir kiaulpienių šaknų pradėta gaminti arbata „Kava be kavos“, atkurtas senovinis „Ąžuolo gilių gėrimas“.

Farmacininkė J.Balvočiūtė teikia ir papildomas paslaugas – pagal gydytojo nustatytą diagnozę sudaro individualius gydomuosius vaistažolių mišinius.

Receptų kūrimas reikalauja labai gerų žinių apie augalinių žaliavų sudėtį ir komponentų veikliąsias medžiagas, todėl ji pasitelkia retą ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje farmakognosto profesiją bei liaudies medicinos patirtį.

Ūkis savo produkciją tiekia sveiko maisto ir ekologiškos produkcijos parduotuvėms, specialiems prekybos centrų skyriams, vaistinėms. Vartotojų susidomėjimas J.Balvočiūtės arbatomis auga, todėl nemažai produkcijos parduodama pačiame ūkyje. Organizmą stiprinantys žolelių mišiniai ir žolelių arbatos nuo įvairių negalavimų yra ne kartą pristatyti šalies ekologiškų gaminių mugėse, tarptautinėse parodose, mugėse Lenkijoje, Suomijoje, Latvijoje, Vokietijoje.

Daug dėmesio J.Balvočiūtė skiria ir visuomenės švietimui  – skaito paskaitas, nuo savo mokslinės veiklos pradžios yra paskelbusi apie 30 mokslinių ir daugiau kaip 70 mokslo populiarinimo straipsnių. Savo ekologiniame ūkyje ji yra įkūrusi vaistingų augalų lauko kolekciją – ekspoziciją. Jau ne vienerius metus ūkio teritorijoje įsikuria jaunųjų ekologų stovykla „Rasakila“ ir kitos moksleivių stovyklos.

J.Balvočiūtė 2005 m. pelnė Žemės ūkio ministerijos surengto konkurso „Lietuvos kaimo spindulys“ nominaciją „Liaudies medicinos skleidėja“. Tradicinio konkurso tikslas – parodyti, kiek daug Lietuvoje šviesių žmonių, nuo paprasto žemdirbio, kaimo mokytojo, dvasininko, gydytojo, etnokultūros puoselėtojo iki profesoriaus mokslininko ir kitų, pasiaukojančiai dirbančių ne tik kaimo, bet visos valstybės labui. Kandidatus apdovanojimams siūlo visi šalies gyventojai, žiniasklaida ir organizacijos.

 

Parengta pagal Žemės ūkio ministerijos inf.  

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"