Paieška Kaip maitinti bebrus?

Kaip maitinti bebrus?

Jonas DAGILIS

Biržai

 

Daugumai skaitytojų klausimas neaktualus. Dargi juokingas. 

„Bebrus reikia naikinti!“ – samprotauja nuo  kapliadančių kenčiantys.

Bet, kaip rodo patirtis medžiojant, tik žodžiais keikiant – bebrų nemažėja. Savo valdose bandome su jais „susišnekėti“ kitomis priemonėmis. Neįtikėtiną pagalbą ištiesė kaimynai: gamtosaugininkų pasibaisėjimui, laužydami visokias taisykles ties savo sodyba į Rovėją pradėjo leisti žąsis. Iki 2006–jų vasaros kelis metus iš puskilometrio upės atkarpos bebrai buvo pasitraukę. Praėjusių metų pavasarį kaimynai, paklusdami paukščių gripo profilaktikos vajui, žąsis uždarė. Bebrai sugrįžo. Vargu, ar tai sutapimas. Manau, jiems nepriimtina triukšmingų paukščių karalystė, ir jie iš tokios neramios aplinkos pasitraukia.

Nemėgsta bebrai ir kitokios kilmės triukšmo. Kitame valdų krašte, tvenkinio šlaite kaip orientyrą žemėtvarkininkams ant drebulėlės šakos užmoviau dvilitrinę tuščią alaus pūslę. Išgriaužė aplink karklus, berželius, o paženklintos  neliečia. Už keliolikos metrų kibo į keliskart storesnę drebulę. Bet pakako žaizdą medyje apgaubti plastmase nuo dešimtlitrinės vandens taros – jie savo darbą nutraukė.

Prie Rovėjos stiebiasi perspektyvaus juodalksnyno plotelis. Pavasarį ten išvalėme karklus, kitokius brūzgynus. Anksčiau ten nemažai žalos darydavo bebrai. Kai visa tai, ką iškirtome, išdriekėme ant miško–pelkės ribos vientisa linija, kol kas jie per tokią užtvarą nesibrauna.

Mūsų sodyba prie Rovėjos ir natūralaus upelio santakos. Per upelį nuo kolchozmečio apgriuvęs tiltas. Panašu, kad ten bando sutvirtinti, statyti užtvanką. Bet, kai išgriaužė visus karklus, darosi nebejuokinga. Eis jie giliau į miškelius, grauš, temps vertingesnius medžius. Apsiginti nesudėtinga. Yra tokia metalinė juosta, kuria suveržiamos lentučių, keramikos, cemento dirbinių pakuotės. Ten, kur nenoriu, kad bebrai landžiotų, pakanka nutempti tokių juostų tris eiles, ir jie per tokį svetimkūnį gamtoje bent kol kas nesibrauna. Darbas spartus, medžiagos nebrangios. Bet be maisto taip suvaržyti bebrai vargu ar gyvens. Nors galėtų. Tai plotelis, neturintis jokios ūkinės vertės. Bet ką jiems skanaus padavinėti, kad neišeitų? Apie tai savo žiniomis gal galėtų pasidalinti gamtosaugos specialistai?..      

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"