Paieška Niekas nenori REACH?

Niekas nenori REACH?

Tačiau niekas nenori ir mirti…

Klaipėdoje spalio 11 d. (vakar) lankėsi GREENPEACE organizacijos laivas "Arctic Sunrise" (Kruizinių laivų terminalo krantinėje). Klaipėdiečiai ir miesto svečiai buvo kviečiami tądien lankytis laive (nuo 12:00 iki 18 val.). Veikė informacinė paroda ir akcija "Atviras laivas", susieta su cheminių medžiagų poveikiu sveikatai ir gamtai, su būtinybe visoms ES šalims kontroliuoti pavojingas chemines medžiagas.

Vakar laive vyko GREENPEACE spaudos konferencija, skirta Europos Sąjungos cheminių medžiagų kontrolės politikai pagal REACH (chemikalų registravimas, įvertinimas, autorizavimas) ir dėl Lietuvos pozicijos balsuojant dėl piliečių dalyvavimo šiame procese.
Tą pačią dieną
GREENPEACE atstovai aplankė Klaipėdos m. merą Rimantą Taraškevičių. Padėkoję už galimybę apsilankyti Klaipėdoje, aplinkosaugininkai paėmė mikro dulkių mėginius mero darbo kabinete. Vėliau, ištyrus juos laboratorijoje, merui bus pateikti rezultatai, kaip jo darbo aplinką veikia įvairios cheminės medžiagos. Tokius tyrimus laivo komanda atlieka visuose lankomuose miestuose. Klaipėdoje buvo pristatyti tyrimų, atliktų Latvijoje, rezultatai. Mat GREENPEACE laivas lanko Rygą, Klaipėdą, Taliną, Stokholmą, Helsinkį, kur vykdo "Atviro laivo" dienas, informuojant visuomenę apie pavojingų chemikalų paplitimą aplinkoje, jų poveikį sveikatai ir gamtai. GREENPEACE ir kitų organizacijų aktyvistai ragina Europos Sąjungos vyriausybes paremti nauja ES politiką dėl chemikalų naudojimo REACH ir vieną jos nuostatų: vietoj pavojingų cheminių medžiagų, esant galimybei, turėtų būti naudojami mažiau pavojingi pakaitalai.
GREENPEACE aktyvistai ir Lietuvos aplinkosaugininkai tikisi, kad Lietuvos aplinkos ministras Arūnas Kundrotas prisidės prie savo kolegų ministrų iš Latvijos ir švedijos bei pasirašys "Pakaitalų deklaraciją", raginančią įstatymiškai įteisinti pavojingų cheminių medžiagų pakeitimą mažiau pavojingomis, švaresnės gamybos ir sveikesnės aplinkos skatinimą.
Tokiai nuostatai 2006 m. spalio 10 d. balsų dauguma pritarė Europos Sąjungos Aplinkos Komitetas (Briuselis).
GREENPEACE, kartu su “Europos žemės draugais” ir “Europos aplinkos biuru”, kviečia visus piliečius veikti ir paraginti politikus ryžtingiau balsuoti už cheminių medžiagų kontrolę ir sveikesnę aplinką. Tai galite lengvai padaryti ir pareikšti savo nuomone Europos Parlamento nariams internete: www.chemicalreaction.org
REIKALAUKITE stiprių chemijos kontrolės įstatymų, kad apsaugotumėte save ir ateities kartas.
Beje, iš Lietuvos atstovų Europos Parlamente stiprią cheminių medžiagų kontrolę remia tik Aloyzas Sakalas ir Ona Juknevičienė. Dauguma parlamentarų visai nebalsavo pirmo svarstymo metu. Parlamentarės Margarita Starkevičiūtė ir Danutė Budreikaitė balsavimu parėmė tik visuomenės teisę žinoti, bet pasisakė prieš pavojingų chemikalų pakeitimą. Labiausiai atgrasūs aplinkosaugininkams atrodo Laimos Andrikienės ir Gintaro Didžioko balsavimo rezultatai dėl REACH.
2006 metu pabaigoje Europos Parlamentas ir ministrai balsuos dėl REACH. Tai bus lemiamas momentas, po kurio paaiškės: ar Europos Sąjunga atsilaikys galingų chemijos pramonininkų lobistams ir balsuos už paramą įstatymams, saugantiems mūsų sveikatą ir aplinką.

Informaciją parengė Linas Vainius.

Greenpeace atstovas spaudai ir informacijai anglų kalba: Mikael Sjövall, Greenpeace, +358 50 3696 202,
mikael.sjovall@nordic.greenpeace.org

Papildoma informacija apie Greenpeace turą ir chemines medžiagas

GREENPEACE tyrimai patvirtina, kad žmogaus sukurtos pavojingos cheminės medžiagos yra nekontroliuojamos, teršia mūsų namus, mūsų aplinką ir mūsų organizmus. Iš šių pavojingų medžiagų yra:
* Dulkės, esančio namuose, mokyklose ir įstaigose. 11 Europos šalių buvo aptikta pavojingų cheminių medžiagų, paprastai naudojamų namų apyvokos reikmenų gamyboje;
* Lietaus vandens pavyzdžiuose, paimtuose 3 Europos šalyse, buvo aptikti teršalai, kurie ardo žmogaus hormonus. Tai įrodo, kaip plačiai yra paplitę pavojingi chemikalai;
* Vartojimo produktai (tarp kuriu yra ir elektroniniai gaminiai, tekstilė, žaislai, kosmetika, valymo produktai, maisto pakuotės) visi yra užteršti pavojingomis cheminėmis medžiagomis. šeši tipai pavojingų chemikalų buvo aptikti vaikų pižamose (kartais - laibai didelės koncentracijos). Žmogaus kraujas, taip pat ir per bambagyslę į kūdikio širdį tekantis kraujas, buvo užterštas pavojingomis medžiagomis, paprastai naudojamomis plataus vartojimo produktams gaminti. Pramoniniai chemikalai per bambagyslę patenka iš motinos į kūdikį. Chemikalai, tarp kurių yra ir hormonų destruktoriai, turi savybę pakenkti kūdikiams įvairiose vystymosi stadijose, netgi dar esant motinos pilve.
Mums reikia blaivaus požiūrio į kai kuriuos įstatymus. Blaivus požiūris - įtvirtinti įstatymais Pakeičiamumo principą, kuris reiškia, jog visada yra saugesnė alternatyva pavojingoms cheminėms medžiagoms, jog turi būti uždrausta tiekti į rinką ligas sukeliančius chemikalus. Tai yra Pakeičiamumo principas.
REIKALAUKITE stiprių chemijos kontrolės įstatymų, kad apsaugotumėte save ir ateities kartas. šiuo metu siūlomi Europos įstatymai, vadinami REACH (chemikalų registravimas, įvertinimas, autorizavimas), kurių tikslas yra apsaugoti mūsų sveikata ir aplinką nuo pavojingų medžiagų. REACH turi galimybę sumažinti cheminių medžiagų poveikį mūsų sveikatai, reikalaujant nebegaminti sveikatai žalingas chemines medžiagas arba jas pakeisti saugiomis. Kol kas dėl stipraus chemijos pramonininkų priešinimosi Pakeičiamumo principui REACH liko be reikalavimo būtinai pakeisti kai kurias vėžį sukeliančias ar hormonus ardančias medžiagas.
REACH bus sėkminga tik tuomet, jeigu ji prives prie naujų saugesnių cheminių medžiagų atsiradimo. Tam, kad tai atsitiktų, turi būti šie reikalavimai:
- pakeisti kenksmingas chemines medžiagas į saugesnes;
- tiekti patikimus duomenis apie chemikalų saugumą, kurie padėtų mums identifikuoti pavojingas medžiagas ir saugesnes alternatyvas.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"