Paieška Rodyklė grėsmingai artėja prie vidurnakčio?

Rodyklė grėsmingai artėja prie vidurnakčio?

Zenonas BUTKEVI2IUS

 

1947 metais, kai žmonija jau buvo patyrusi, kas yra branduolinis ginklas, iškiliausi pasaulio mokslininkai sudarė grupę, kuri buvo atsakinga už „Paskutiniojo teismo dienos“ laikrodžio rodyklių padėtį. Pavadinimas, žinoma, sąlyginis, bet labai raiškus - minučių rodyklė rodo, kiek dar liko iki dvidešimt ketvirtosios, tai yra paskutinės valandos galo. Per šešiasdešimt metų rodyklės buvo pajudintos tik 17 kartų. Paskutinį sykį - prieš penketą metų, kai Jungtinės Valstijos pareiškė nebesilaikysiančios priešraketinės gynybos apribojimų (po rugsėjo 11-osios dienos teroro išpuolių). Tada Armagedono laikrodis rodė be septynių minučių dvyliktą.

O štai dabar toji Armagedono mokslininkų grupė rodyklę per dvi minutes stumtelėjo priekin, arčiau globalinės katastrofos.

Priežastis - klimato pasikeitimai, kurie laukia mūsų planetos šį šimtmetį. Jeigu viskas klostysis taip, kaip iki šiol, po šimto metų šiaurės ašigalyje nebebus ledo, Grenlandijos ledynai tirps vis greičiau, Alpių ledynų nebeliks, Viduržemio jūros pakrantės kentės nuo nepakeliamų vasaros karščių, žmonės iš ten trauksis, Afriką ir Pietų Aziją nuolat alins sausros ir t.t., ir pan. Gėlas vanduo, žinoma, bus brangiausias turtas.

šimtas pačių žymiausių pasaulio mokslininkų, susirinkusių Paryžiuje, baigė diskusijas dėl savo prognozių, kurias parengė Jungtinių Tautų užsakymu. Pranešimas skirtas tiems, kurie lemia pasaulio politiką. Svarbiausia, toji IPCC ekspertų grupė atvirai pareiškė, jog staigus klimato keitimasis - tai akivaizdus faktas ir kad tiems procesams įtakos turi žmonių veikla (kai kurie autoritetingi specialistai iki šiol tą neigia). Faktai, pateikti pranešime, tikrai įspūdingi. Tokios šiltnamio dujų koncentracijos Žemės atmosferoje nebuvo jau 650 tūkstančių metų. Per dvidešimtą amžių vidutinė Žemės temperatūra kilo taip greitai, kaip dar niekada nėra buvę per 200 tūkstančių metų. IPCC ekspertai numato, kad XXI amžiuje vidutinė temperatūra pakils dar 2-4,5 laipsnio, jei nebus imtasi labai skubių priemonių, stabdančių tuos procesus.

Teisybė, naujame pranešime (ankstesnis buvo padarytas 2001 metais) spėjama, jog vandenynų lygio kilimas, tirpstant ledams, nebus toks didelis. Tada buvo numatoma, jog vanduo pakils mažiausia bent pusmetriu, dabar klimato modelis, sukurtas superkompiuteriu, rodo, jog vandens lygis pakils šiek tiek mažiau.

Siaubo filmų scenarijaus IPCC ekspertai nepadarė. Jie tiesiog pateikė savo išvadas, kurios buvo aptartos ir suformuluotos Paryžiuje. Pranešimą Jungtinės Tautos svarstys gegužės mėnesį, tada ir galėsime detaliau susipažinti su tuo oficialiu dokumentu.

šiaip ar taip, ir be ekspertų matome, jog dedasi labai jau neįprasti dalykai. Todėl netenka stebėtis, jog „Paskutiniojo teismo dienos“ laikrodžio „prižiūrėtojai“ (beje, kaip jau minėta, irgi žymiausiai pasaulio mokslo autoritetai), gavę Paryžiaus ekspertų išvadas, rodyklę dviem minutėmis priartino prie lemtingos ribos. O laikrodis vis tiksi, nes iš netikėtos pusės vėl iškilo branduolinė grėsmė ir atominio ginklo plitimo galimybės. Žodžiu, kaip seniau žmonės sakydavo - bėda viena nevaikšto...

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"