Paieška Pjūklai ir plaktukai – mokytojų rankose

Pjūklai ir plaktukai – mokytojų rankose

Kazys PATIEJŪNAS

 

Įprasta, jog bet kokio seminaro dalyvio “darbo įrankiais” būna rašiklis, bloknotas.

O š.m. vasario 2 d. Panevėžio miškų urėdijos Krekenavos girininkijoje JMBS RT ir “Stora Enso Miškas” organizuotame JMB būrelių vadovams praktiniame seminare “Mokykla miške – miškas mokykloje”, be minėtų tradicinių priemonių, naudoti plaktukai, vinys, jau reliktais tampantys dvirankiai pjūklai, kankorėžiai, medžių ripkos.  

Seminarą vedė viešnia iš Latvijos, miškininkystės mokslų daktarė, studijuojanti suaugusių pedagogiką Lelde Vilkriste. Ji praktiškais pavyzdžiais mokė, kaip mišką ir visa kas jame auga panaudoti ne tik gamtos mokslų, bet ir kalbų, matematikos, fizikos, muzikos bei kitose mokymo disciplinose.

Seminaristams nuobodžiauti neteko. Pasiskirstę į keturias komandas, pasirinkę pavadinimus, vos spėjo vykdyti vadovės pateiktas užduotis, sekančias viena po kitos.

Tai ir kelių minučių trukmės pasakojimo sukūrimas moksleiviams: kaip auga miškas. Tai ir vaizdingas temos “Kas jums yra miškas?” pateikimas ir renginio mokykloje scenarijaus paruošimas naudojant senų žurnalų iškarpas. Sujudimas buvo, kai mokytojoms reikėjo kuo tiksliau atpjauti kilogramą sveriantį medžio gabalą (įsitikinant, kurio medžio mediena kietesnė), kalti į ripkas vinis. Matėsi, kad namuose dažniau tai daro vyrija. Bekompromisinėmis varžytuvėmis tapo kas į maišelius tiksliau pridės 300 g kankorėžių, įsitikinant kas lengvesnis – kankorėžis ar plaktukas (ir kurį kankorėžį galima numesti toliausiai). Suktos galvos kaip panaudojant medžio atpjovas sukurti savo giminės medį, papasakoti to nukirsto medžio istoriją ir pan. Muzikos “pamokoje” varžytasi kas daugiau žino dainų su miško elementais.

Daug galimybių dėstant įvairias disciplinas atskleista prie girininkijos esančiame mokomajame take, sukurtame Jono ir Auksės Leikų (girinininko ir mokyklos direktorės pavaduotojos, JMBB “Ąžuolėlis šimtalapis” vadovų).  Organizatoriams malonu buvo girdėti šiltus atsiliepimus apie seminarą: “Puikūs įspūdžiai. Gauta daug naujų idėjų. Seminaras buvo labai gyvas. šauni lektorė”; “Patiko projektiniai darbai”; “Stebėjau naują požiūrį į miško medžiagos panaudojimą įvairiose pamokose”...

Paskatinti sėkmės, tokį seminarą organizuosime dar vienoje zonoje.  

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"