Paieška Dėl netinkamai laikomų gyvulių Šilutės rajone

Dėl netinkamai laikomų gyvulių šilutės rajone

 

Per pastarąsias dvi savaites žiniasklaidoje buvo paskelbta apie šilutės rajone Žiogaičių kaime netinkamai laikomus galvijus bei kiaules. Gyvulių savininkas nepaiso Valstybes maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) reikalavimų, gyvulių laikymo taisyklių.

šilutės rajono VMVT kreipėsi į šilutės rajono apylinkės teismą prašant, kad skubos tvarka būtų priimtas sprendimas dėl tolesnio gyvulių likimo. š.m. vasario 12 d. teismas nutarė, kad gyvuliai būtų skubos tvarka paimti iš savininko sodybos ir vykdymą perdavė organizuoti šilutės raj. savivaldybės administracijai. šilutės rajono VMVT taip pat kreipėsi į šilutės raj. apylinkės prokuratūrą prašant iškelti baudžiamąją bylą gyvulių savininkui dėl žiauraus elgesio su gyvūnais. Prokuratūra neįžvelgė žiaurumo ir dėl to nusprendė nekelti bylos.

LGGD sužinojus, kad šilutės raj. apylinkės prokuratūra  neįžvelgė žiauraus elgesio su gyvuliais ir apie tai, kad šilutės raj. savivaldybė nevykdo teismo sprendimo, vasario 23d. raštu kreipėsi į sekančias institucijas:

- į Klaipėdos apygardos prokuratūrą, kad panaikintų šilutės raj. apylinkės prokuratūros nutarimą ir iškeltų baudžiamąją bylą gyvulių savininkui;

- į Klaipėdos apygardos prokuratūrą, kad iškeltų baudžiamąją bylą šilutės raj. savivaldybės administracijos pareigūnams dėl teismo nutarties nevykdymo;

- į Vyriausybės atstovą Klaipėdos apskrityje, kad būtų imamasi priemonių dėl šilutės raj. savivaldybės teisinės savivalės (nutarties nevykdymo).

Klaipėdos apskrities Vyriausybės atstovo kreipimasis:

http://www.lrv.lt/apskritys/klaipeda/index.php?p=0&l=LT&n=1&nn=36

Pagaliau, praeitą šeštadienį (vasario 24 d.), labiausiai kenčiantys gyvuliai buvo paimti iš sodybos dalyvaujant policijai, antstoliams, VMVT ir šilutės raj. savivaldybės pareigūnams. Gyvuliai buvo vietinių ūkininkų priglausti.

Vasario 27 d. šilutės raj. savivaldybės gamtosaugininkas kreipėsi į LGGD dėl pagalbos, kaip rasti Lietuvoje tvartą, kur būtų galima laikyti 44 galvijus ir 12 kiaulių, nes, šilutės rajone tokio dydžio tuščių tvartų paieškos – bergždžios. Pranešta, kad šilutės raj. savivaldybė padengs gyvulių transportavimo, jų priežiūros ir išlaikymo išlaidas, tol kol teismas nuspręs dėl galutinio šių gyvulių likimo. Tai būtų gal ir neblogas, trumpalaikis verslas tam, kuris sutiktų priimti ir prižiūrėti minėtus gyvulius.

Bet, LGGD manymu, to daryti nebūtina. Problema gali būti išsprendžiama kitaip. Kai kurių mėsinių veislių galvijus galima laikyti lauke, net ir žiemą. Svarbu, kad būtų sukonstruota užuovėja ir pastogė. Tai galima sąlyginai pigiai ir greitai padaryti naudojant šieno/šienainio/šiaudų rulonus (ar net „kitkomis“). Gerai nusausintame saugiame aptvare, sustačius ir sutvirtinus šieno/šienainio/šiaudų rulonus trimis aukštais Ū raidės forma, jie gali atstoti tvartą. Lengvos konstrukcijos stogas gali būti sukonstruotas naudojant lentas/vamdžius/metalo strypus ir stiprią polietileno plėvelę. Toks statinys turėtų būti pakankamo dydžio, kad visa banda lengvai jame sutilptu. Aišku, turėtų būti gerai pakreikta šieno ar šiaudų, o įėjimas nukreiptas į pietus. Gyvulių šėrykla turėtų būti sukonstruota lauke, netoli statinio.

LGGD manymu, aptvarų bei šieno/šienainio/šiaudų rulonų tikrai netrūksta šilutės rajone, nereikėtų gyvulių transportuoti toli už rajono ribų, savivaldybės kaštai ženkliai sumažėtų.

O šilutės rajone rasti prieglaudą 12 vidutinio įmitimo kiaulių neturėtų būti sudėtingas uždavinys.

 

Veterinarijos gydytojas Benas NOREIKIS

LGGD pirmininkas, www.lggd.lt, mob. tel. 8-698-23627

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"