Paieška Pavasaris žadina visus ir viską

Pavasaris žadina visus ir viską

Selemonas PALTANAVIČIUS

 

Kuo toliau, tuo labiau gamta pateikia vis daugiau malonių staigmenų. Pati didžiausia ir naujausia – pagal  kalendorių prasidėjęs  pavasaris. Nors sunku patikėti tuo, jog žiemai pakako vieno mėnesio, tačiau kol kas gyvename vis labiau optimistinėmis pavasario nuotaikomis, o ne žiemos sugrįžimo baime.

Pradžią pavasariui davė iš karto po gana rimtų šios žiemos šalčių stoję švelnūs orai. Teigiamos temperatūros, lietus ir ypač – dieną naktį tvyrantis rūkas daug kur beregint „sugraužė“ sniegą. Tik rytinėje šalies dalyje jo daugiau, nors laukuose ir čia marguoja kiaura „žiemos sermėga“. Kitur sniego kilimas liko miškuose, o laukuose jo aptiksi grioviuose, pašlaitėse, kur storesnį sluoksnį supustė vėjas. Baltuoja ežerų ledas. Nors iš pašalių plūstantys upeliai ir nesuskaičiuojamos tirpsmo vandens srovės atrodo visai nebaisūs, tačiau ežerų ledas kyla, o upelių žiotyse ir įtekėjimo vietose atsiveria vis didėjančios protirpos. Žinoma, jos nelieka nepastebėtos paukščių.

...Prie upelio, per akmenis lekiančio į Nerį, žiemą buvo atskridęs vandeninis strazdas. Iš toli stebėjau jį, nuo akmens ar ledo kraštelio vis puolantį srovėn, pradingstantį joje ir vėl išnyrantį – snape paukščiukas visada turėdavo ką nors: apsiuvą, sraigę ar mažą žuvytę. Jis buvo labai baikštus. Pamatęs įtartiną judėjimą čaižiai šūktelėdavo ir nuskrisdavo kažkur toli. Gali būti, kad paukščio įtarumą didino neįprasta upelio hidrografija: tekantis gilios rėvos dugnu, jis strazdui atrodė uždaras ir nepatikimas. Gal todėl vandeninis strazdas pasitraukė vos pajutęs kylant upelio vandenį...

Pavasario pašaukti į Lietuvą sugrįžta paukščiai. Iki šiol  beveik visur jau gieda vieversiai, varnėnai, daug kur matytos pempės, nendrinės startos, karveliai keršuliai, pilkosios žąsys, karveliai uldukai. Turėtume tikėtis sugrįžusių gervių, slankų, brastinių tilvikų, pievinių kalviukų. Žinoma, ir laukių, smailauodegių ančių, cyplių. šią žiemą nemažai šių paukščių žiemojo mūsų krašte ar visai netoli. Todėl sunku patvirtinti, kad jie keliavo iš toli – gali būti, kad jie, kaip ir gulbės nebylės, atskrido iš visai artimos žiemavietės.

Dar regime žiemos palikimą. Jis išliks ilgai – prireiks ne vienos savaitės, kol ištirps ežerų ledas. Tačiau - neturėtume pamiršti, kad ankstyvasis pavasaris visada būna labai permainingas, kad įprasta regėti ir kovo viduryje ar šio mėnesio gale vis sugrįžtančią žiemą. Todėl dar negalime jai pasakyti – sudie. Geriau palaukti ir tai padaryti vėliau.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"