Paieška Stirnos - gamtovaizdžio puošmena

Stirnos - gamtovaizdžio puošmena

Vidmantas AUKšTIKALNIS

 

Stirnos lengvai pripranta prie žmogaus kaimynystės, todėl sukultūrintame Lietuvos kraštovaizdyje tapo gausiausia kanopinių žvėrių rūšimi. Norėčiau atsižvelgti į socialinę bei estetinę šių gyvūnų vertę, kurią ekonomiškai išreikšti sunku. Stirnos yra mūsų kraštovaizdžio puošmena, dažniausiai matoma. Jau tradicija tampa stirnų globa, papildomas šėrimas žiemą.

Kasmet gyventojai užtinka ir augina “pamestus” stirniukus. Būtina priminti, jog laikyti stirnas nelaisvėje be specialaus leidimo draudžiama. Miškas ir laukai yra tikrieji šių žvėrelių namai. Daugiausia žalos stirnos padaro lapuočių miškuose, nes pažeidžiami vertingų medžių – ąžuolo, uosio, klevo, eglės pomiškis bei sodinukai. Mišriuose miškuose stirnų daroma žala nedidelė, o grynieji pušynai visai nenukenčia. Žemės ūkiui šie žvėreliai žalos beveik nedaro. Lenkijoje ištirta: 100 ha žiemkenčių lauke visą laiką ganėsi 15 stirnų - žiemkenčiai geriau krūmijosi ir grūdų derlius nesumažėjo, bet netgi padidėjo.

Tiesioginis žmogaus poveikis stirnų kaimenei yra jų medžioklė. Neribojama ar nekontroliuojama medžioklė anksčiau ne kartą grėsė stirnai visišku išnaikinimu. Neigiamos medžioklės ir brakonieriavimo pasekmės stirnoms išryškėjo ir pastarąjį dešimtmetį.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"