Paieška Apie kokias ligas papasakos plaukai

Apie kokias ligas papasakos plaukai

 

Jūsų plaukai tapo blausūs ir lūžinėjantys? Pastebėjote, jog, tvarkydami butą, nuo grindų jų nušluojate daugiau negu nuo katės jos šėrimosi metu? Vadinai, laikas susirūpinti savo sveikata!

 

Vyrai plinka nuo hormonų...

 

...o visai ne nuo “svetimų pagalvių”, kaip tikina daugelis moterų. Vadovaujantis dermatologų-trichologų (plaukų ligų specialistų) žodžiais, nėra įrodyta, jog vyriškas nuplikimas – androgenetinė alopecija – būtinai persiduoda paveldėjimo keliu. Užtat įrodyta, kad jis susijęs su hormonų apykaitos sutrikimu. Kai kurių vyrų organizme testosterono hormonas sąryšyje su atitinkamais fermentais suformuoja dihidrotestosteroną – medžiagą, kuri labai nepalankiai veikia plaukų svogūnėlius. Esant androgenetinei alopecijai, nuplikimas pasireiškia arba “kardinolo kepuraitės”, arba pasagos pavidalu.

 

…o moterys – nuo nervų

 

Esama tokios problemos – difuzinės alopecijos – kai plaukai krenta iš visų galvos vietų. Ir moterys kenčia nuo jos netgi dažniau negu vyrai. Priežasčių yra pačių įvairiausių: pirmoje vietoje – stresai, antroje – uždegiminiai susirgimai ir chroniškos problemos su vidaus organais. 

Vidutinė plauko gyvavimo trukmė – 2 metai. Per dieną įprastai galime prarasti iki 100 plaukų (su sąlyga, kad lygiai tiek pat jų vėliau ataugs). Jeigu jūs persirgote gripu, kentėjote nuo ištikusių darbinių stresų, ir po to kokias tris savaites jums slinko plaukai, - nieko baisaus. Bet jei po mėnesio, nežiūrint visų jų stiprinimo priemonių, prarandate vis daugiau – laikas rimtai susirūpinti savo organizmo būkle.

 

Pleiskanos – nuo nesveiko skrandžio ir madingų dietų?

 

Kartais pleiskanų atsiranda, kai jūs išbandote naują šampūną, kuris jums netinka arba kurį laiką riebiai maitinatės. Bet toks “sniegelis” po kurio laiko “ištirps”.

Bet jeigu bjaurios baltos nuosėdos ištisus mėnesius nepaleidžia galvos – eikite pas dermatologą. Kartais pleiskanos tampa nuplikimo priežastimi (seborėjinė alopecija). Žvyneliai prasiskverbia į plauko svogūnėlio vidų, jį užteršdami. Iš pradžių plaukai pradeda augti daug silpnesni, tampa ploni, trumpi, o po to svogūnėlis ir visai atmiršta. Visiškai išgydyti seborėją sunku, bet įmanoma. Tiesa, šampūnai ir balzamai nuo pleiskanų duoda tik kosmetinį efektą. Žvyneliai dingsta, tačiau jų gaminimosi procesas vis tiek tęsiasi.

Seborėja gydoma, galvą tepant nehormoniniais valomaisiais preparatais. Jeigu antrinių infekcijų nesama, skiriamos galvos šildymo procedūros (ant plaukų uždedama speciali kepuraitė, kuri stimuliuoja vaistų įsiskverbimą į odą).

Bet neretai sergantiems seborėja žmonėms reikia išsitirti papildomai. Juk pleiskanų atsiradimas dažnai signalizuoja apie virškinamojo trakto problemas. Neretai seborėja suserga madingų dietų aukos, pilnutinai atsisakiusios arba nuo riebalų, arba nuo angliavandenių.

 

Kaip sužinoti apie savo plaukų būklę

 

* Esama specialaus tyrimų būdo – trichogramos. Imama keletas plaukų, ir jie apžiūrimi stipriai padidinus. Specialistai šį būdą laiko labiausiai informatyviu.

* Daug ką atskleidžia spektrinė plaukų analizė. Ji pirmiausia parodo mikroelementų trūkumą arba perteklių organizme. ši analizė naudojama daugelyje medicinos sričių, tarp jų - ir teismo medicinoje, kai tiriamos nunuodijimų bylos, ypač nunuodijimų radioaktyviosiomis medžiagomis.

* Norint nustatyti galutinę diagnozę, plaukų tyrimo specialistas paprašys jūsų parodyti savo medicininę kortelę, kad sužinotų, kuo ir kada jūs sirgote. 

* Moterys gali būti pasiųstos papildomai apžiūrai pas ginekologą, endokrinologą, vyrai – pas urologą ir andrologą.

 

Po streso – pas kirpėją

 

šveicarų psichologė Greta Baumann tikina: plaukai – informacijos kaupėjai. Todėl po sunkios ligos, stresų, depresijų psichologai rekomenduoja pasikirpti. Kartu su nukirptais plaukų galiukais dingsta ir negatyvi “kūno atmintis”.

Ir dar. Mokslininkai aptiko ryšį tarp proto ir plaukų sudėties. Paryžiaus Sorbonos universiteto tyrinėtojai gilinosi į daugiau kaip du tūkstančių skirtingo socialinio statuso bei intelekto žmonių plaukų sudėtį. Intelektualų ševeliūroje pasirodė esąs padidintas cinko ir vario kiekis.

O suomių mokslininkai spektrinės analizės būdu išaiškino, kokį ryšį turi plaukai ir išeminės širdies ligos. Daugiau kaip tūkstančio suomių, patyrusių infarktą, plaukų tyrimas parodė didelį seleno trūkumą. Ėmus seleną terpti į vandenį bei dirvą, mirtingumas nuo širdies ligų šalyje sumažėjo beveik du kartus. 

 

Apie dar kokias problemas gali byloti jūsų ševeliūra?

 

* Sausi, lūžinėjantys plaukai byloja apie riebalų apykaitos sutrikimą organizme bei kalcio, A, D vitaminų stygių.

* Plaukai, riebūs nuo šaknų, - signalas, jog virškinimo sistemoje esama trūkumų.

* Padidėjęs galvos odos prakaitavimas gali būti vegetatyvinės nervų sistemos sutrikimo požymiu bei distonijos simptomu.

* Riebūs plaukai, kabantys tarsi plaušai – sunkios depresijos požymis.

 

Parengė Jonas VANAGAS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"