Paieška Jūrų muziejuje – jauniklių metas

Jūrų muziejuje – jauniklių metas

Nika PUTEIKIENĖ

Ryšių su visuomene skyriaus vedėja, tel.:8(46)490751

 

Kiekvienais metais pirmosiomis pavasario dienomis Lietuvos jūrų muziejus praturtėja pingvinų ir ruonių jaunikliais. šiemet jauniklių vada itin gausi: jau auga keturi pingvinukai ir dar laukiama prasikalant vieno kiaušinio. Baltijos pilkųjų ruonių šeimyna pagausėjo dviem mažyliais.

Pirmieji pingvinai muziejuje buvo išperinti 1991 metais. Tada patelė perino pati, tačiau susirgo ir nugaišo. Todėl, tausojant gyvūnų sveikatą (39 dienas jie nesimaitindami išsėdi ant kiaušinių), buvo nuspręsta perinti dirbtiniu būdu – specialiame inkubatoriuje. Taip muziejuje atsiranda maži pingvinukai, kuriais bent du mėnesius rūpinasi Jūros paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas ir biologas gyvūnų prižiūrėtojas Pavel Kulikov. Visą tą laiką jie gyvena šalia mažylių – stebėdami juos, kas tris valandas ruošdami mikseriu maistelį ir maitindami.

šiemet į inkubatorių buvo įdėta 11 kiaušinių, dabar jau auga 4 pingvinukai, dar vienas kiaušinis yra perinamas.

Pirmasis pingvinukas išsirito vasario 11 dieną. „Pingvinai kiaušinyje vystosi lygiai 40 dienų, - sako Arūnas Grušas. - Jei jie būna subrendę gyvenimui – sugeba išsilukštenti, jei ne - gyvybė užgęsta. Taip gamta atsirenka stipriausius individus. Tačiau vieno pingvinuko netekome, kai dingus Kuršių nerijoje elektrai, inkubatorius su mažyliu atšalo.“

Baltijos pilkoji ruonė Zunda (19 metų amžiaus) kiekvienais metais vaikuojasi kovo 8 dieną. Kovo 8 d. ji atsivedė guvią mažylę. Jos tėtis – Molas (20 metų).  Zunda – pavyzdinga mama, jos jauniklis sveria apie 15 kilogramų. Zunda jį saugo ir maitina kas 3 valandas. Ruonių pienas ypač kaloringas – 80 proc. riebumo. Pienas ir švelnus gelsvas kailiukas mažyliams padeda nesušalti. Mažyliai maitinami tris savaites, pakol trigubai priauga svorio. Tada atskiriami nuo mamų (gamtos sąlygomis mamos juos paprasčiausiai palieka) ir mokomi maitintis žuvimi, plaukioti ir nardyti. O ruonės užsiims meilės reikalais.

Tačiau kitam, kovo 6 dieną gimusiam ruoniukui, taip nepasisekė. Jo mama – 28 metų Baltukė – itin jautri patelė, kuri perdėtai rūpindamasi naujagimiu, bandydama paslėpti jį, net nuskandina. šiemet pavyko išgelbėti mažylį. Dabar jis auginamas izoliatoriuje, maitinant dirbtinai žuvies ir mikroelementų mišiniu.

Muziejaus naujagimiams vardus tradiciškai renka visos Lietuvos vaikai. Gegužės 18-ąją -  Tarptautinę muziejų dieną vyksta iškilmingos ir linksmos vardynos. Tad muziejus jau laukia gražių vardų, tiksiančių ruoniukams ir pingvinukams.

Dabar muziejuje yra devyni Pilkieji Baltijos ruoniai (Halichoerus grypus macrorhychus) – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, dabar daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta retai. Muziejuje yra ir trys Paprastieji ruoniai.

Jūrų muziejuje ruoniai gyvena nuo 1978 metų, jau dvylika metų yra veisiami. Per tą laiką sulaukėme 35 mažylių, 13 iš jų buvo paleista į Baltiją.

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"