Paieška Prichvatizavus ekologinio ugdymo salelę...

Prichvatizavus ekologinio ugdymo salelę...

Pasikalbėjimas su papildomojo ugdymo pedagoge iš Visagino miesto, jaunųjų ekologų klubo „Žalioji ateitis“ vadove Tatjana ORECHOVA.

 

Visagino klubas „Žalioji ateitis“ akylesniam Lietuvos aplinkosauginių aktyvistų stebėtojui jau yra kiek pažįstamas. Tačiau juk dar labiau pažįstant vienas kitą yra kur kas geriau, nei nepasilabinti... Tad norėčiau Jūsų, kad nežinantiems pristatytumėte klubo praeitį ir dabartį...

 

Klubas pradėjo savo veiklą 1995 metais, o įregistruotas buvo 1996-ais. Tad pernai minėjome šios visuomeninės organizacijos veiklos dešimtmetį. Prie klubo ištakų buvo biologijos mokytoja Valentina Demidova. (Ji jau pensininkė, tačiau visada klubui talkina savo patarimais.)

Mūsų klubas dirba prie Visagino vaikų kūrybos namų. Ateina į užsiėmimus vaikai iš įvairių Visagino mokyklų, visi tie, kuriuos domina ekologinė veikla. Amžius - pakankamai skirtingas: nuo šeštokų iki dvyliktokų. Žinoma, dirbame po pamokų, tad ir dalyvauja moksleiviai ne kiekviename užsiėmime. Tokia realija, nes mokymasis kiekvienam juk yra svarbiausias užsiėmimas.

Mūsų klubo tikslas – vienyti jaunimą, skleidžiant aplinkosaugines, gamtosaugines idėjas.

 

Ar yra klube narystė, kiek dabar esama tų tikrųjų?..

 

Daugiausia buvo 30, dabar kiek sumažėjo... Gal tie kompiuteriai kalti... Kita vertus, moksleiviai auga, išvažiuoja ir kitur mokytis. Nors ateina ir tie, kurie jau mokyklą ir baigė. štai toks - mūsų narys Andrejus Rožkovas, kuris baigė Vilniaus universitetą. Andrejus buvo tada, kai kūrėsi klubas, tačiau ir dabar siekia palaikyti su mumis ryšius, nors Visagine jau ir nebedirba, jau yra vilnietis.

Aš klube esu tik trečius metus. Esu kaip etatinė darbuotoja, o Valentina Demidova liko kaip visuomenininkė.

 

Tad kokius projektus vykdote dabar?

 

2007 metais toliau vykdome jau ketvirtus metus besitęsiantį projektą „Atverk duris į švarų pasaulį“. Kiekvienais metais pagal šį projektą būna kokia atskira tema, skirta aplinkos tyrimams. Taipogi imamės Visagino gražinimo darbų, netingime ir surinkti šiukšles, sodinti medelius. Minime atskiras šventes, skirtas paukščiams, Žemės dienai ir pan. Praėjusių metų rugsėjyje pirmą kartą dalyvavome ir akcijoje „Diena be automobilio“ – ėmėmės projekto, susieto su atmosferos oro tyrimais, organizavome žygį dviračiais...

šiemet nuo kovo 20-os iki balandžio 20-os minėsime įvairiomis akcijomis, renginiais Žemės mėnesį: ir inkilų kėlimas, ir švarinimosi, ir kitokios akcijos. Palaikome glaudžius ryšius su Visagino savivaldybės administracijos ekologe Danute Kardeliene, su Visagino miesto aplinkos apsaugos agentūros vedėju Viktoru Ksendzovu. Padeda mums labai ir Robertas Juknevičius, Visagino savivaldybės Vietos ūkio skyriaus vedėjas, buvęs prie mūsų klubo ištakos. Labai džiaugiuosi šių specialistų parama, draugiškumu mūsų klubui. štai akcijos „Diena be automobilio“ metu kartu stebėjome CO2 išmetimus iš automobilių, Viktoras Ksendzovas ne tik pakvietė mus, o ir viską aprodė, išaiškino. Aišku, gražiai sutariame ir su Visagino policijos atstovais, su kuriais kartu rengiame įvairius reidus.

Palaikome glaudžius ryšius ir su Meripori miesto (Suomija) gimnazija, nes kartu dalyvaujame projekte „Pušies spyglys“. Suomiai tiria mūsų surinktuosius iš įvairių vietų pušų spyglius, duomenis pateikia ir mums. šitaip paaiškėja kiek, kaip ir kur yra užteršta vietovė ties Visaginu.

Dalyvaujame ir tarptautiniame „Baltijos jūros projekte“. Anksčiau vaikai net dalyvavo iškyloje po Baltiją (tiriant jūros vandenį).

 

O ar esama kokių saitų su AE administracija, jos specialistais?

 

Anksčiau buvo Drūkšių ežero tyrimui skirtoji stotis, kurioje užsiėmimus vedė ir dr. Laimutė Salickaitė-Bunikienė. Tačiau praėjo prichvatizacijos šuoras, tad ne tik Lietuvos vaikai, o ir mes nebeturime tokios bazės prie Drūkšių... Gaila, jog toji stotis prie Tilžės jau nebeveikia, gaila, jog dr. Laimutė Salickaitė-Bunikienė nebeturi kur atvažiuoti...

Kai nebelieka tokios bazės, keblu dirbti ir su jaunimu, vaikais. Gal todėl nūnai dirbame su tais, kurie lanko užsiėmimus klube „Žalioji ateitis“ tik pirmus metus. Sudėtis, veidai vis keičiasi...

Mes norėtume turėti patalpas, kuriose norėtųsi atlikti ir kai kuriuos tiriamuosius darbus.

 

Kalbamės su Jumis Zarasuose, kur dalyvaujate Utenos apskrities moksleivių gamtininkų konkurse „Žmogus ir aplinka“. Koks jūsų kuruojamų moksleivių pranešimas, ko tikitės?

 

Pranešėjas bus vienas, tačiau darbą („Automobilių transporto judėjimo intensyvumas Visagino mieste ir šio judėjimo įtaka aplinkai“) rengė visa grupė (ketvertas - Sergejus Kurnosovas, Vitalijus Trimailovas, Marina Selina, Jevgenijus Jankovskis) moksleivių. Žinoma, mums sunku, nes pranešėjas juk turi kalbėti lietuviškai, tačiau tai mus kiek trikdo. Ką padarysi, nes kasdien juk kalbame vien rusiškai, tad išmokti gerai kalbą, kad ji netrikdytų rimtam pristatymui, yra gana sunku.

 

„Žaliasis pasaulis“ nuoširdžiai linki klubui „Žalioji ateitis“ tikrai puikios dabarties ir ateities.

 

Kalbėjosi Augustas UKTVERIS

Kopijuoti draudžiama © 2012 VšĮ "Ekologinio švietimo centras"